5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

4/2005

Rodinný život může ovlivnit školní úspěšnost dítěte

-red-, 27.8.2005

Na počátku nového školního roku je vhodné připomenout, že způsob, jakým rodina žije, se odrazí i v tom, jak se dítě učí ve škole.

Celý článek

"Mami, já bych chtěl tričko s obrázkem!"

Mgr. Marie Těthalová, 27.8.2005

Tričko s obrázkem má ale dneska skoro každý, a tak by děti chtěly obrázek, který budou mít jenom ony. Tuhle touhu jim můžeme vyplnit třeba za využití techniky savování.

Celý článek

Šašek a budík

Leona Marcinko, 27.8.2005

Na začátek školního roku můžete s dětmi vyrobit šaška - zásobník k uložení psacích školních potřeb a budík - netradiční rozvrh hodin.

Celý článek

V Benešově svítí Hvězdička

Mgr. Iveta Hronková, 27.8.2005

Mateřské centrum Hvězdička vzniklo na podzim roku 2003. Sídlí od února 2004 ve vlastní klubovně, která je bohužel v komerčních prostorách, a tak naší největší starostí je v současné době shánění finančních prostředků na nájem.Využíváme možnosti grantů, sponzorských darů a finanční podpory městského úřadu.V současné době je mateřské centrum otevřeno 5 dní v týdnu s bohatým programem pro předškoláky, batolata i kojence. Hvězdička je přístupna samozřejmě i zdravotně handicapovaným dětem. Činnosti jsou zaměřené na výtvarnou,hudební a pohybovou výchovu, dále nabízíme masáže dětí a kojenců, laktační poradnu, cvičení kojenců, hlídací službu a výuku angličtiny pro děti.Kromě pravidelného programu připravujeme kulturní, společenské a sportovní akce určené zejména rodinám s dětmi. Navázaly jsme úspěšnou spolupráci s nedalekým Dětským domovem Racek, pravidelně si vyměňujeme zkušenosti sostatními mateřskými centry v okolí Benešova. V letošním roce jsme se staly členy Sítě mateřských center, díky níž připravujeme mezinárodní spolupráci na Slovensku.Všechny aktivity připravují a zajišťují aktivní maminky - členky mateřského centra. Každé z nás je bližší něco jiného - některá připraví"běžný"program do klubovny, některá si troufne i na větší akci. Napříkladzačátkem června jedna maminka zorganizovala velmi hezký výlet pod názvem"Souznění s přírodou"do vlašimského ekocentra, kde jsme se mohli seznámit s provozem místní stanice pro handicapované živočichy. Z Vlašimi jsmese přesunuli vláčkem do Mysliče, kde se na zahradě maminky - organizátorky pekly buřtíky a stanovalo se do druhého dne.Máme za sebou také úspěšné víkendové pobyty, kam s námi jezdí i tatínkové, babičky a dědečkové. Vždy nás moc potěší, když se našich akcí zúčastňují všichni členové rodiny, a tím se i u nás v Benešově u Prahy naplňuje smyslmateřského centra. A i když jsme mnohokrát my, maminky z mateřského centra, měly pocit, že jsme na pokraji svých sil, vědomí, že naše práce má své opodstatnění, nás zase povzbudí. Zajišťování činnosti centra je náročné, ale nadruhé straně nám dává možnost se v době mateřské dovolené realizovat, můžeme si navzájem vyměňovat zkušenosti a spolu s našimi dětmi nacházíme nové přátele.

Celý článek

S kočárky proti bariérám

-md-Jiří Beránek, 27.8.2005

Naše město je město i našich dětí, řekly si maminky z Brandýského mateřského centra a vydaly se na Mezinárodní den dětí se starostou, místostarostou a dalšími kompetentními představiteli města na společnou procházku s kočárky, scílem upozornit na problémy chodců a existenci bariér ve městě Brandýs nad Labem. Nesjízdné obrubníky, nebezpečné přechody, schody do městského úřadu, spořitelny, lékárny a většiny obchodů na náměstí, to byla některá místa, nanichž si i zastupitelé vyzkoušeli, jaké to je překonávat bariéry s kočárkem v náručí a dalším dítětem bez možnosti držet je za ruku. Starosta Daniel Procházka pozorně naslouchal, požádal o písemné konkrétní podklady azkušenosti a přislíbil, že se budou věcí na úřadě opravdu vážně zabývat. Součástí setkání byla i přednáška pro rodiče o bezpečnosti dětí doma i v městském provozu. Brandýské mateřské centrum v jeho úsilí podpořilo Centrumúrazové prevence se sídlem v Praze. Zkušenosti s pořádáním podobné akce můžete získat na adrese: Brandýské mateřské centrum, Zahradnická 1723/A, 250 01 Brandýs nad Labem, www.bmc.brandysnl.cz.Do radnice v Brandýse nad Labem se maminkám nedostává nejsnadněji.

Celý článek

Mělnický Kašpárek se představuje

Jiřina Chlebovská, 27.8.2005

Rodinné centrum Kašpárek v Mělníku existuje od roku 1999. K velkému rozvoji jeho činnosti došlo v březnu 2003, kdy se po zhruba roční přestávce"bez střechy nad hlavou"usídlilo přímo v centru Mělníka.

Celý článek

Mateřská centra - škola občanského života

-red-Marta Jedličková, 27.8.2005

Mateřská centra by se v budoucnu mohla stát komunitními centry svépomoci pro všechny generace."Matky byly vždy hybnou silou společnosti, jen to dřív nebylo tolik vidět. Nejvíce mne fascinuje pestrost osobností, které se v mateřských centrech scházejí a které navzdory různorodým názorům dokážouspolupracovat,"říká Rut Kolínská.

Celý článek

PLAYMOBIL rozvíjí schopnosti dětí

27.8.2005

Na začátku školního roku jsou rodiče vždy plni předsevzetí, jak TO (myslí se samozřejmě škola...) tentokrát"vezmou pevně do ruky". Snaží se svému školákovi pomoci s vytvořením pevného režimu, dohlížejí na domácíúkoly, zaplatí"hudebku", angličtinu, sportovní oddíl či kroužek keramiky (nebo všechno najednou...). Ale nezapomínají, že jejich dítko školou povinné si pořád ještě potřebuje HRÁT?Hra a učení přitom spolu právě v raném dětství úzce souvisejí. Ve hře objevují děti své okolí a připravují se tak na život. Na dostatek časoprostoru pro spontánní hru bychom měli myslet nejen u předškoláků a nejmladšíchškoláků, ale i u těch starších.Na počátku 70. let se"zrodila"figurka, která je v této přípravě ideálním průvodcem, a od té doby ovlivňuje celé generace, světově známá značka hračky zirndorfského podniku geobra Brandstätter. Veselé figurky ajejich mnohotvárný svět témat podporují sociální dovednosti dítěte a podněcují je ke komplexnímu učení. Děvčata a chlapci vklouznou vždy do nových rolí, učí se přebírat odpovědnost a samostatně se rozhodovat. PLAYMOBIL nabízísvé cílové skupině - chlapcům a děvčatům mezi 3 až 10 lety - možnost vybudovat si svět v malém a zažít ho. Pěkné barvy, ovladatelnost i vzhled blízký realitě pomáhají dětem pochopit skutečný život. Playmobil přitom neklade naděti přehnané nároky, mottem jeho tvůrců je"pomáhat a nepřetěžovat".Výběr témat pro figurky z minulosti, současnosti a budoucnosti je široký: rytíři/hrady, piráti, Vikingové, western/indiáni, život ve městě, záchranka, volný čas, statek, zámek snů, železnice atd. PLAYMOBIL nedává žádnýprostor násilí a neustále připravuje nová a nová témata. Chlapcům se například líbí dinosauři. Při této hře polárníci vybavení cepíny do ledu, lopatami a reflektory nacházejí v ledu"hlubokozmrazenou"kostrudinosaura. Najdou také dinosauří vejce, které se skládá ze dvou částí: pod odnímatelným ledovým poklopem podřimuje"čerstvě vylíhnuté"dinosauří miminko. Holčičkám zase PLAYMOBIL nabízí třípatrový dům pro panenky, spohyblivými okny a dveřmi, tapetami a obrazy. V domě je pět různých místností, včetně kuchyně a koupelny. Dům je postaven v současném stylu a děvčátka v něm mohou uskutečnit všechny své vlastní představy o rodinném životě.Všichni si pak mohou hrát na poštovní úřad, kde třídí dopisy, váží balíky na váze či vybírají schránku na dopisy. Fungující poštovní razítko s trhacím blokem a dalším příslušenstvím přináší dětem zábavu na dlouhé hodiny.PLAYMOBIL nepochybně rozvíjí fantazii a tvořivost dětí -a co více bychom si jako rodiče mohli přát?

Celý článek

Já jsem já, dítě je dítě...

PhDr. Markéta Machková, 27.8.2005

Maminka malého dítěte má jeden zásadní úkol. Přežít v sobě"úžasnou emancipovanou ženu", která zvládá všechno na jedničku, a pokud možno zapomenout na kategorie typu ideální matka nebo třeba jen dobrá matka. Nictakového neexistuje. Zato existují rodiče, kteří jsou se svými dětmi šťastní, přičemž toto štěstí nespojují se splněním konkrétních ambicí. Užitečné je uvědomit si: já jsem já, dítě je dítě. Mohu do něj vložit maximum tohodobrého, ale musím vědět, že jednoho dne dítě odejde a bude zase samo sebou a já budu sama sebou.Rodiče by se měli zamyslet nad tím, co pro svoje dítě opravdu chtějí. Záleží jim na tom, aby bylo šťastné, nebo aby mělo doktorát? Dítě není automat, který můžeme naprogramovat. Nejvíce mu pomůžeme, když je budeme hodněchválit, dovolíme mu dělat chyby a také odlišovat se od ostatních. Přitom tyto odlišnosti mohou znamenat i"horší výkony". Navíc musíme počítat s tím, že řada původně drobných rozdílů se s věkem dětí zvětšuje -například jedno dítě začne jezdit na kole ve čtyřech letech, kdežto jiné v sedmi.Jako ve všem, i tady platí, že důležitý není výkon, ale cesta. Kdo se soustředí hlavně na výkony, tomu utíkají ty nejkrásnější chvíle života s dětmi.

Celý článek

Nebýt nejlepší - NEVADÍ. Nebýt pochválen - VADÍ!

Eva RázgováVáclav Bunda, 27.8.2005

Snad žádný rodič se neubrání, aby své dítě nesrovnával s vrstevníky. Někdo dokonce nahlédne do tabulek či testů, aby zjistil, jak si jeho potomek stojí vůči"průměru". Srovnávání v extrémní podobě však může škodit."Ze školky či ze školy se má dítě vracet domů jako do útočiště, kde může znovu načerpat síly,"říká psycholožka Markéta Machková.

Celý článek

Nesezdaní partneři a jejich děti

JUDr. Jana Poslední(c) Fotobanka.cz, (mik), 27.8.2005

V minulém čísle Děti a my jsme otevřeli téma vzájemných povinností nesezdaných partnerů. Na ekonomické otázky nyní navazujeme pokračováním, které se týká jejich dětí.Matka i otec mají k dítěti rovná práva, oba jsou nositeli rodičovské zodpovědnosti. Není podstatné, zda jsou rodiče manželé či nikoliv, ani to, zda spolu žijí.

Celý článek

Podporujte slovní zásobu

-red-, 27.8.2005

Každé malé dítě rádo zkouší nová slova. V mnohých domácnostech jsou pokusy dítěte o použití nových výrazů podporovány a stávají se trvalým zdrojem radosti pro celou rodinu. Ovšem některé děti jsou při špatném použití nebovyslovení nového slova vystaveny kárání nebo posměchu. Jejich láska ke slovům pak může vyhasnout a dítě se bude cítit odsouzeno držet se omezené slovní zásoby. Je proto třeba naučit se svým dětem dobře naslouchat, rozvinoutmyšlenkově omezené každodenní rozhovory do bohaté rodinné konverzace a hrát s dětmi slovní hry podporující zájem o nová slova a o rozšiřování slovní zásoby.

Celý článek

Proč vodníky nebolí žaludek

ing. Jarmila Teplíková, 27.8.2005

Na podzim se můžeme na březích rybníků setkat s puškvorcem, jehož oddenky se sbírají od září do března.

Celý článek

Kvalifikace především

-vp-, 27.8.2005

Představitelé domů dětí a mládeže zdůrazňují, že se na kvalifikaci vedoucích kroužků dbá."Jsou to lidé, pro které je vedení kroužku v jeho oboru nejen koníčkem, ale i příležitostí stále se vzdělávat, a přitom pomoci těmzačínajícím,"říká Jana Šimánková z Karlínského spektra (útvar Domu dětí a mládeže hl.m. Prahy). U vedoucího kroužku je podle ní samozřejmostí morální bezúhonnost (čistý trestní rejstřík), potvrzení od lékaře, že jeschopen práce s dětmi, a doklad o dosaženém vzdělání v daném oboru (minimálně na úrovni certifikátů, vytancované výkonnostní třídy, trenérského kurzu apod)."Pokud nemá uchazeč o vedoucího kroužku pedagogické vzdělaní,nabídneme mu základní proškolení, aby věděl, jaké metody pedagogické práce může užívat,"uvádí J. Šimánková. Podle ní kroužky v mnohých případech vedou"odchovanci"domů dětí a mládeže.

Celý článek

Více někdy znamená méně

-vp-, 27.8.2005

Při výběru kroužku vždy bude nejdůležitější správná volba kroužku a odhad schopností a zájmů dítěte. Neměli bychom vkládat na dítě své vlastní ambice a chtění. Také je třeba mít na paměti, že prvňáček, který se právě rozkoukávána školní půdě, možná bude potřebovat více času, než zjistí, jaké zájmy má a zda je vůbec stihne uspokojit, má-li se v první řadě přizpůsobit školnímu režimu. A pokud chcete zájem dítěte opravdu podpořit, neznamená to pouzezaplatit částku za kroužek, ale o daném zájmu hovořit, sehnat literaturu či třeba navštívit koncert, galerii, výstavu, prostě naučit dítě zájmem žít.

Celý článek

Jak vybrat zájmový kroužek

Věra PilnáJiří Kučera, 27.8.2005

Většina rodičů vyhledává kroužky, které by děti nejen bavily, ale ochránily je v době, kdy v jejich okolí bude slovo pařba na denním pořádku.Hitem posledních let jsou kroužky keramiky.

Celý článek

I dětem je třeba se omlouvat

Mgr. Marie Těthalová, 27.8.2005

Pokud se rodiče neomlouvají za každý svůj krok a dokážou si stát za svým názorem, mohou omluvami jen získat.

Celý článek

Jak vést děti k asertivitě IV - podávání kritiky

ing. Eva MizerováAlena Hogenauerová, 27.8.2005

Česká výchova je bohužel poznamenána více tzv."kritikou"než oceňování a povzbuzováním.Zejména předškolní dítě je naprosto závislé na svých rodičích. Má zcela jistě dostávat podporu a pochopení, ale nezbytně i hranice, tedy zákazy.

Celý článek

Návrat k"indiánským"babičkám

Jan Kadeřábek, 27.8.2005

Mnozí rodiče raději nosí dítě v šátku, než aby jej vozili v kočárku. Dětští lékaři ani psychologové nemají proti této módě žádné námitky.

Celý článek

Rady pro kojící maminky

MUDr. Judita Hofhanzlová, 27.8.2005

Správnou stravou v době kojení lze předejít obtížím dítěte i matky.

Celý článek

1 2 3 4 5 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola