5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Ať vám peníze neutíkají

Ať vám peníze neutíkají

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 20.1.2010 | Vydání: 2/2010

Šetřit svoje peníze je rozumné. Proč zbytečně utrácet za zbytečnosti? Zvlášť v době, kdy není tak lehké peníze vydělat. Hlídat a snižovat výdaje nemusí být otrava. Pokud k tomu přistoupíte pozitivně, bude to i docela zábava. Šetřit je přece v módě.

1. Pozor na drobné výdaje

Peníze nejčastěji utíkají nenápadnými cestami. Na úvod malá ukázka. Jednou týdně si koupíte časopis za padesát korun. Třikrát týdně si navolíte kafe nebo kapučíno z firemního automatu za 12 korun. Dvakrát týdně zbaštíte jen tak na chuť koláček z oblíbené pekárny, dohromady za dvacet korun. Týdně za tyto „neškodné“ položky zaplatíte 106 korun. Měsíčně to dělá 424 korun. A ročně už 5088 korun, za které byste si mohli pořídit třeba víkendový relaxační pobyt v lázních, nebo si je ušetřit do budoucna. Je dobré dělat si drobné radosti. Ještě lepší však je, když vás nic nestojí. Radost vám může celkem dobře přinést i pocit, že se vám daří zbytečně neutrácet.

2. Jídlo si noste s sebou

Nejlevnější obědové menu během pracovního týdne vyjde asi na 80 korun. Pokud se takto stravujete každý pracovní den v měsíci, zaplatíte nejméně 1 600 korun měsíčně. Jen za vaše obědy. Odhoďte zábrany a noste si do práce obědy z domova. Když vaříte večeři, udělejte jídla více a zabalte si ho do krabičky na zítra. Stylové mohou být vlastní bagety, těstovinový, rýžový či kuskusový salát. Plus jablko nebo banán. Výrazně ušetříte a připojíte se k těm, kteří už dávno pochopili, že levná minutková jídla nebo druhotřídní guláš či koprovka v nejbližší restauraci za to opravdu nestojí. Naopak, nosit si jídla z domu je velmi moderní i u vysoce postavených pracovníků.

3. Ušetřete na potravinách

České rodiny nejvíce utrácejí za bydlení a potraviny. Je to celkem logické, bydlet a jíst se musí. I na jídle však můžete ušetřit. Nechceme vás nutit, abyste si místo kvalitních a dražších biopotravin začali kupovat chemické náhražky z levných supermarketů. Jen se vyplatí trochu přemýšlet. Některé hospodyně dovedou ušetřit stovky korun měsíčně tak, že si jednou týdně naplánují, co bude jejich rodina příštích sedm dnů jíst. Podle tohoto jídelníčku (který někde dokonce vylepují na lednici, aby měli členové domácnosti rychlý přehled), se pak v rodině nakupuje a nehrozí, že polovina koupených potravin skončí s prošlou lhůtou v odpadkovém koši.

Další možností, jak ušetřit, je chytré vaření. Znamená to například jíst jedno jídlo dva či tři dny. Naše maminky tuto metodu praktikovaly často, současná mladá generace si ale spíše zvykla na „jednorázové“ vaření a ohřívání jídla se nenosí. Jenže, mnoho jídel chutná nejlépe druhý či třetí den. Nemluvě o výrazné úspoře financí.

Nebo máte ještě jednu možnost. Pracovně si ji můžete nazvat třeba „vaření na padesát procent“. Jeden večer uděláte třeba rýži a osmažíte kuřecí prsa. Druhý den nakrájíte zbylé maso z předešlého večera na kostičky a dáte si ho spolu s těstovinami. Ušetříte drahocenný čas i peníze.

4. Posviťte si na svou banku

Výhodou „uskladnění“ peněz v bance je v mnoha případech jen to, že vám je nikdo neukradne zpod polštáře. Většina bank si za to, že jim svěříte své peníze, vezme v průměru sto korun měsíčně. Ročně to znamená 1 200 korun vyhozených prakticky do vzduchu. Protihodnotu za to ale nenabízejí prakticky žádnou. Úrok 0,01 procenta je zcela běžnou realitou. Uvažujte proto o změně své banky. Naštěstí, za přechod ke konkurenci se už dnes neplatí, tento nemravný poplatek banky přestaly využívat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 2/2010.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola