5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Aromaterapie a těhotenství

Aromaterapie a těhotenství

Datum: 22.1.2007 | Vydání: 1/2007

Těhotné maminky mohou pro zdraví své i děťátka, pro „pohodový“ porod i následující období mnohé samy udělat. Jednou z možností je aromaterapie.

Péče o prsy

Velmi prospěšná je masáž prsů a bradavek. Můžete ji provádět sama. Pomáhá připravit prsy na porod a laktaci a také stimuluje tvorbu mléka po porodu.

Masáž prsů provádějte lehkým hlazením od podpaží směrem k bradavkám, usnadní to tok mléka a zabrání městnání způsobenému uspáním mlékovodů. Jde o vhodné ošetření prsů před laktací, které vám pomůžou zvyknout si, že se svými prsy můžete zacházet tak, abyste podpořila tvorbu mléka.

Alternativní metoda vyvolání porodu

Masáž, při níž bradavku uchopíte mezi palec a ukazováček a jemně ji mnete, byste během posledních čtyř týdnů těhotenství měla provádět denně. Stimuluje přirozené uvolňování hormonu oxytocinu, který spouští porod tím, že pomáhá zrání děložního hrdla; tato masáž také otužuje bradavky a podporuje dostatečný přísun mléka. Nejdřív asi 4 minuty masírujte jednu bradavku a poté druhou.

Péče o perineum

Masáž perinea (hráze) je velmi prospěšná v posledních čtyřech týdnech těhotenství zvláště u prvorodiček, které hodně sportují a mají pevné svalstvo, nebo u žen, které už rodily a mají jizvy po nástřihu hráze (epiziotomii). Masáž perinea pomáhá zvýšit pružnost, zvláčňuje tkáň a usnadňuje roztažení, ke kterému dojde během porodu.

Jemnou masáž hráze provádějte v koupeli nebo vleže na posteli, když jste pohodlně podepřena polštáři. Palec vsuňte do poševního vchodu a ukazováček a prostředníček položte na vnější stranu perinea. Prsty masírujte hráz směrem nahoru a ven. Tato procedura by měla trvat 3 – 5 minut jednou až dvakrát denně.

Na masáž je vhodné použít čtvrt až půl čajové lžičky mandlového nebo šípkového oleje; můžete přidat kapku éterického oleje, santalu nebo heřmánku římského do jedné čajové lžičky základního oleje. Tyto oleje nejen pomohou připravit hráz, ale slouží také jako prevence bakteriální nebo kvasinkové poševní infekce.

Některé matky provádějí masáž hráze také během porodu a přidají i masáž klitorisu. Ta zvýší produkci endorfinů, přirozených hormonů slasti, které oslabují vnímání pocitu bolesti.

Poporodní bolesti

Mnoho žen mívá křeče a bolesti břicha způsobené děložními stahy, jež po porodu zavinují dělohu do normální velikosti. Aromaterapeutická masáž se speciální směsí éterických olejů přináší účinnou úlevu: růžové dřevo (Aniba roseodora), šalvěj muškátová (Salvia sclarea), geránium (Pelargonium rozšum), růže damašská (Rosa damascenka).

Doporučuji 1,5% ředění jednoho ze zmiňovaných éterických olejů v oleji z šípkové růže (7-8 kapek ve 20 ml nosného oleje – pozn. překl.). Směs napomáhá stahům dělohy a zároveň uvolňuje a mírní bolesti rodičky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola