5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Ať se vozí pohodlně!

Ať se vozí pohodlně!

Autor: Miriam Kubíčková | Datum: 28.5.2008 | Vydání: 3/2008

Reportáž z prodejny kočárků. Co je dnes hit a jak vybírat? Koupit kočárek je dnes možné jak ve specializovaném obchodě, tak na internetu. Internetoví prodejci lákají obvykle nižší cenou a najdete tady spoustu diskusí maminek, kde se dělí o své zkušenosti.

Koupit kočárek je dnes možné jak ve specializovaném obchodě, tak na internetu. Internetoví prodejci lákají obvykle nižší cenou a najdete tady spoustu diskusí maminek, kde se dělí o své zkušenosti.

Kamenná prodejna má tu výhodu, že kočárek vidíte naživo. Můžete si jej zkusit a taky vám poradí a kočárek předvede prodávající personál, který by měl znát kočárky od a do zet. My jsme takové štěstí měli - paní Jindra Hanoldová z prodejny BABY expert, partner značky Chicco, v Praze na Černém Mostě ví o kočárcích snad všechno. A její ochota a laskavost taky nezná mezí. Nabývám jistotu, že kdybych to potřebovala, odsuď bych s pěkným a dobrým kočárkem opravdu odešla. Jak se tedy kupuje kočárek a které kočárky jsou v současnosti „v kurzu“?

Jindra Hanoldová říká, že dominují vícekolky, a to tříkolky, šestikolky, osmikolky, protože mají otočná kolečka, která z těchto kočárků dělají kočárky „živé“ - snadno ovladatelné. Paní Hanoldová mi rozdíl mezi klasickým pevným čtyřkolovým kočárkem a kočárkem s otočnými kolečky i názorně ukázala: pevný kočárek se při zahnutí doprava nebo doleva musí zhoupnutím nadzvednout od podlahy (čili chodníku) a až pak se s ním dá změnit směr, kdežto kočárek s 360 stupňů otočnými kolečky otočíte plynule bez zvedání, a to dokonce jednou rukou. Otočné kolečko, respektive kolečka se dají zablokovat do jednoho směru jízdy. Říká se tomu zaaretování.

Lehčí konstrukce

Další důležitou vlastností je váha kočárku, paní Hanoldová ji maminkám připomíná a radí vybrat si kočárky s lehkou konstrukcí. „Maminka by měla dopředu vědět, jak bude muset s kočárkem zacházet - jestli bude používat MHD nebo metro, zkrátka jak moc ho bude muset tahat a zvedat,“ zdůrazňuje paní Hanoldová. I lehká konstrukce by ale neměla mít negativní vliv na stabilitu kočárku: kočárek jednoznačně musí být stabilní. „Stabilita maminky hodně zajímá,“ říká paní Jindra Hanoldová.

Doslechla jsem se, že se vedou diskuse o stabilitě tříkolových kočárků - za určitých okolností se údajně tříkolka s jedním předním kolečkem může dát převrátit, část maminek proto radši volí tříkolový podvozek s dvojitými předními kolečky. Jestli někomu pomůže moje vlastní zkušenost, tady je: já sama jsem dva roky vozila své dítě v trojkolovém kočárku s jednoduchým předním kolečkem. Nejdřív jsem měla na podvozku hlubokou korbičku, pak jsem používala i sportovní verzi a můžu potvrdit, že se mi kočárek někdy opravdu zakolísal ze strany na stranu, párkrát nastala i situace, že jsem byla jenom kousíček od úplného převrácení kočárku.

A co kolečka?

Co se koleček týče, podle paní Hanoldové maminky stále preferují nafukovací kolečka. Kvůli tomu, že jsou měkčí a kočárek opružují. „Já jim ale připomínám, že nafukovací kolečka jsou zároveň i vyfukovací, a co pak s tím, když maminka píchne někde na vícekilometrové procházce dále od domu? To je riziko, se kterým se musí počítat,“ slyším přesvědčivý argument od paní Jindry. „Takže nafukovací kolečka sama za sebe nedoporučuji.“

A že se to skutečně stává, potvrzuji i já: s mým kočárkem se nám stala přesně takováto nehoda. Pohled na neopravitelnou prázdnou pneumatiku je opravdu k pláči a sehnat náhradní kolečko na model kočárku, který se po dvou letech používání už nevyrábí a nahradil jej nový model, se rovná zázraku. Nepojízdný kočárek nám stojí na chodbě už půl roku.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola