5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Bezpečná jízda s dětmi

Bezpečná jízda s dětmi

Autor: Michaela Čapková | Datum: 20.2.2009 | Vydání: 3/2009

Víte, jak vybrat pro dítě správnou autosedačku?

Autosedačky se dělí do několika základních skupin, a to zejména podle váhy dítěte. Všechny hmotnostní kategorie jsou však vhodné pouze do 150 centimetrů výšky dítěte. Pro nejmenší dítě potřebujete sedačku od 0 do 13 kilogramů. Další je od 9 do 18 kilogramů. Větším dětem je určena kategorie od 15 do 25 kg a těm největším od 22 do 36 kilogramů. K dostání jsou i typy sedaček, které splňují hmotnostní parametry několika skupin najednou.

Hledejte informace

Kde zjistíte potřebné informace? Parametry vyčtete z homologačního štítku, který si dobře prohlédněte. Zkontrolujte, zda je na něm uvedeno také schválení Ministerstva dopravy a spojů České republiky. Jedná se o obdélník s nápisem ATEST 8SD s číslem vydaného osvědčení o technické způsobilosti. Rozhodně nestačí pouze prohlášení prodejce.

Důležitá je i kontrola, zda je sedačka vhodná pro váš typ vozu. Některé jsou totiž koncipované pouze pro jeden určitý typ automobilu. V ideálním případě budete mít možnost vyzkoušet si ji přímo ve svém voze. S tím ale moc nepočítejte.

U některých výrobků je snímatelný potah. Tohle rozhodně oceníte, jelikož malé děti často za jízdy něco konzumují a údržba jejich cestovního prostoru bývá náročná. Když nejde potah klasicky prát, bývá někde uvedena informace od výrobce, jak se dá spolehlivě vyčistit.

Dítě s sebou

Na trhu je velmi široká nabídka zboží. Ne jinak je to i v oblasti dětských autosedaček. To samozřejmě komplikuje náš výběr a díky neznalosti bychom se snadno mohli nechat zmást třeba pěkným designem. Dobré je vzít si jako „pomůcku“ potomka, pro kterého bude sedačka určena, s sebou. Důležité je, aby se mu pohodlně sedělo a byla zajištěna jeho dostatečná ochrana. Hlavička dítěte by v žádném případě neměla přesahovat horní okraj autosedačky, což dobře zjistíte, když jej do ní zkusíte posadit nanečisto. I když bude sedačka vyhovující, měli byste zkontrolovat pevnost bezpečnostních pásů po jejich ukotvení. Dítě by z nich nemělo vyklouzávat. Při výběru autosedačky se soustřeďte na: * pohodlí dítěte * bezpečnost při jízdě * jednoduchou instalaci autosedačky * správnou hmotnostní kategorii * typ vozu, pro který je autosedačka určena * homologační štítek a nezbytné atesty * hlavička dítěte nesmí přesahovat okraj sedačky.

Článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2009.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola