5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Hurá, začínáme mluvit!

Hurá, začínáme mluvit!

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 24.9.2008 | Vydání: 5/2008

Jak potomka podporovat v rozvoji řeči? Jaká jsou vývojová stadia mluvení?

Nezdá se to, ale rozvoj řeči začíná prakticky od narození. To, že dítě v jednom roce řekne hezky a plynule mama je výsledkem dvanáctiměsíčního úsilí a učení. Na dítě tedy mluvte už od narození. Pro vývoj řečových schopností je to nutné. „Mnoho lidí považuje za zbytečné, ba dokonce za směšné mluvit na maličké dítě, protože dítě nerozumí. I když nerozumí, je nutné na ně mluvit právě proto, aby se to naučilo,“ uvádí významná francouzská dětská psycholožka Anne Bacus v publikace První rok vašeho dítěte (vydal Portál). Miminko sice nezná přesný obsah slov, ale velmi dobře vnímá jejich smysl. A to prostřednictvím intonace, mimiky a tónu hlasu.

„Maličké dítě nezbytně potřebuje, aby na ně ostatní mluvili, naslouchali mu a komunikovali s ním při jeho broukání a jiných hlasových projevech. V takových chvílích je důležité mluvit s ním jeho vlastními hlasovými prostředky,“ uvádí Anne Bacus. Samozřejmě, mluvte na něj i normálně. Jdete společně nakupovat? Informujte ho o položkách v nákupním seznamu. O tom, že večer z rajčat a papriky připravíte chutný salát. A že v neděli na oběd budete v kuchyni péct kachnu s knedlíkem a se zelím. Má to smysl. Člověk má vrozenou schopnost naučit se řeč. Pokud mu ale neposkytnete dostatek podnětů, může mít s rozvojem mluvení potíže. Buď se to naučí pozdě, nebo utrpí jeho vyjadřovací schopnosti.

Podrobný vývoj řeči dítěte

Od 1 do 4 měsíců
* Dítě zpočátku reaguje na zvuky, jako je například chrastítko nebo zvonek. Přestane kňourat nebo se zarazí. Později hledá zdroj zvuku. Otáčí jeho směrem hlavu a dívá se tam.
* Když na prcka někdo promluví, usmívá se nebo se směje, tak si brouká a vrní.
* Některé děti už dokonce dovedou vyluzovat samohlásky jako a, e nebo u.

Od 4 do 8 měsíců
* Dítě si brouká a žvatlá. Baví se nejrůznějšími zvuky, které vydává.
* Objevuje svůj hlas a to, co s ním dokáže. Dá se říct, že ho používá jako nevšední hudební nástroj.
* Dítě zprvu tvoří jen samohlásky a, e, i, o, u. Potom přijdou na řadu souhlásky, které jeho slovník výrazně rozšíří: ti, ta, bi, bo, mo, ma.
* Protože se některé slabiky už podobají slovům, které byste od dítěte rádi slyšeli (především máma a táta), dítě často v jejich používání podporujte. Brzy je začne používat častěji, aby vás přivolalo.
* Už v šesti měsících mnohé děti říkají spojení amamama nebo spalala.
* Potomek reaguje na svoje jméno a na jednoduché pokyny jako papej nebo udělej papa. * Napodobuje některé zvuky, třeba kýchání, mlaskání jazykem nebo pleskání rtů. Různými, často i velmi zábavnými zvuky, vyjadřuje emoce, jako jsou radost, spokojenost nebo hněv.

Od 8 do 12 měsíců
* Děti vrtí hlavou na znamení nesouhlasu. Některé už ale také přikyvují na znamení souhlasu.
* Broukání a žvatlání je výrazné. Dítě tím chce vyvolat sociální odezvu.
* Běžně říká ma-ma a ta-ta. Zdá se, že brebentí jakoby ve větách a vydává zvuky a slabiky, které velmi připomínají modulaci skutečné řeči.
* Když na něj voláte jménem, spolehlivě se za zvukem otáčí.
* Je už schopno zamávat na rozloučenou a na požádání zatleskat.
* Na požádání, které provází srozumitelné gesto, podá dospělému hračku nebo další předmět.
* Velmi rádo napodobuje nejrůznější zvuky. Mnohé děti milují vyluzovat třeba zvuk motoru a dovedou se tím zabavit na dlouhé minuty.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola