5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Jak se žije maminkám v zahraničí

Jak se žije maminkám v zahraničí

Autor: Mirka Koníčková | Datum: 2.9.2009 | Vydání: 9/2009

Jsou podmínky maminek na mateřské dovolené u nás lepší, nebo horší než v cizině? Přečtěte si zajímavé zkušenosti žen, které porodily a vychovávají své děti za hranicemi Čech, konkrétně ve Francii, Řecku a USA.

Kočárky jsou zbytečné, Chodníky neexistují.

Irini Charalambidu, 3 roky v Řecku dcera Sofia Koronaki (2)

I když jsem po tatínkovi Řekyně, vyrůstala jsem v České republice a v Řecku. v Chanii na ostrově Kréta žiji poslední 3 roky, takže dost srovnávám. Můj manžel je Řek, Kréťan. Prakticky jsem se odstěhovala za ním. Máme jednu dcerku, jmenuje se Sofia Koronaki. V budoucnu ale plánujeme se přestěhovat do Čech, aby dcera mohla začít chodit do české školy, protože úroveň řeckého školství je k pláči.

V mém okolí nikdo nekojí

V Řecku se za porod platí. Nemocnice se považují za podřadné a všichni chodí rodit na soukromé kliniky, kde porod stojí třeba 3500 euro. Většinou lze v Řecku velice lehce na požádání rodit císařským řezem. Ve svém okolí znám pouze jednu ženu, asi z patnácti, která rodila přirozeně. Statistiky říkají, že v Řecku kojí jedna z tisíce žen. V mém okolí nekojí nikdo, dokonce hodně mých kamarádek v těhotenství i kouřilo. Hodně jsem bojovala s panem doktorem ohledně výživy dcerky do jednoho roku. Jako první příkrm radil čerstvou šťávu z pomerančů, vajíčko celé již v deseti měsících, rybu taktéž, a přitom úzkostlivě trval na tom, aby dítě mělo ve čtyřech měsících dvojnásobek váhy, jinak prý přestanu kojit. Jsem s dítětem doma, prakticky se to od řeckých matek tak nějak očekává. Ze zákona tu mateřská dovolená existuje pouze 40 dní před a 40 dní po porodu. Peníze v mateřství se v Řecku pobírají až s porodem třetího dítěte, a to každé dva měsíce (asi 200 euro). Ale zase až do dovršení 18 let nejmladšího z dětí.

Řecké děti ulice

Maminky tu většinou nevlastní ani kočárek, ale také na co, když v Řecku s ním ani nemůžete nikam jít, jelikož neexistují chodníky. V restauracích neexistují ani dětské koutky ani přebalovací pulty (pouze v restauracích v turistických oblastech). Rodiče tu všeobecně nechodí s dětmi ven, do přírody, na procházky, můžu s čistým svědomím říct, že děti vyrůstají jako děti ulice. Opravdu si před domem a na silnicích kopou míčem, maximálně chodí na fotbal a do karate. Ale jednu pozitivní věc řeknu. Řecké děti mají opravdu nejlepší babičky a dědečky na světě, kteří s nimi chodí do parků a opravdu se jim věnují s láskou, ale to je bohužel asi jediné pozitivní, co můžu říct.

Ve Francii ženy nekojí

Pavla Svobodová, 10 let ve Francii syn Tobias (2)

Už přes deset let žiji ve středu Francie, v malém městě nedaleko Vichy. Můj přítel je Francouz a z otcovy strany je i alžírského původu. Když srovnávám situaci s mými českými kamarádkami, musím říct, že můj přítel daleko více pomáhá v domácností i s dítětem. S přítelem máme dvouletého chlapečka Tobiase, a chtěli bychom mu brzy pořídit sourozence.

Gynekologové jsou ohrožený druh

Během těhotenství i po dobu mateřské dovolené je ve Francii zdravotní péče bezplatná, ale frekvence návštěv je méně častá. Gynekologové jsou ve Francii ohrožený druh stejně jako pediatři a mají doslova nabito. Porod je tady velice asistovaný pomocí všelijakých lékařských zařízení. Rodička je napojena na přístroje, které měří tlukot srdce miminka a matky, a běžně je napojena i na lokální anestézii. Několik týdnů po porodu jsou tu k dispozici kurzy na zpevnění pánevního svalstva. Buď u fyzioterapeuta cvičením, nebo u porodní asistentky pomocí elektrod. Pediatrická péče je sice kvalitní, ale je nedostatek pediatrů. Objednání na konzultaci trřeba několik týdnů předem, takže chodíme spíše k obvodnímu lékaři.

Mateřská dovolená ve Francii je plně placená ve výši platu, ale trvá jen 16 týdnů (6 týdnů před a 10 týdnů po porodu). Tatínkové tady mají také „mini otcovskou“, která trvá 14 dní. Poté má matka (nebo otec) možnost nastoupit tzv. rodičovskou dovolenou, během které zaměstnavatel „drží“ místo, ale placená je jen ve výši zhruba poloviny minimálního platu. Proto se většina francouzských maminek hned vrací do práce a tříměsíční miminka se octnou u chův nebo v jeslích. Jen polovina Francouzek kojí při odchodu z porodnice a děti velice brzy přecházejí na umělé mléko. Už po třech měsících je kojena jen třetina miminek. I přes nedostatek financí jsem si chtěla miminka „užít“, a jakožto česká mamina jsem se rozhodla i plně kojit. Tak jsem zůstala doma na šestiměsíční rodičovské dovolené. V devíti měsících šel můj drobeček k chůvě. Odloučení nebylo jednoduché, ale zvládli jsme to celkem dobře.

Čekací list na jesle

Co se týče hlídání, nabízí se tu několik typů jeslí, anebo systém certifikovaných chův. Čekací list na jesle je tak dlouhý, že by se na něj měla matka zapsat, ještě než otěhotní. Jesle existují městské, rodičovské a firemní. Nejběžnějším jsou ale chůvy. Buď může docházet hlídat dítě k vám domů nebo ho hlídá u sebe doma. Tuto možnost jsme využili i my. Ze začátku vypadalo všechno dobře, ale kvůli různým problémům jsme byli nuceni s ní skončit. Teď je náš chlapeček v rodičovských jeslích, kde mi po problémech s chůvou zázrakem vyšli vstříc, a já jsem moc šťastná. Zdejší školka se mi zdá více pedagogická, děti už se začínají učit a připravovat na „opravdovou“ školu. Dokonce pětileté děti už se začínají učit psát a počítat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 9/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola