5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Jak vybrat ten nejkrásnější vánoční dárek

Jak vybrat ten nejkrásnější vánoční dárek

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 21.10.2009 | Vydání: 11/2009

Právě teď je nejvhodnější doba na výběr vánočních dárků pro děti. Můžete si vše v klidu rozmyslet a pak bez stresu pořídit to, co pod stromečkem udělá největší radost. Přečtěte si, jak nákup vánočních dárků zvládnout co nejlépe.

Nad vánočními dárky se vyplatí přemýšlet a věnovat jim patřičnou pozornost. „Jsou symbolem výjimečné události, která vyčnívá z každodenního času. Obdarováním projevujeme druhým náklonnost, lásku a důležitost. Děti jsou přirozeně ve středu pozornosti ostatních a chceme jim zprostředkovat mimořádné chvíle,“ říká psycholožka PhDr. Lenka Čadová.

Kolik je tak akorát?

Jeden dárek je jako žádný. Alespoň děti to tak rozhodně vnímají. Na druhou stranu nakoupit deset dárků a očekávat bezmezné nadšení v dětských očích také není úplně ideální. Děti totiž velmi pravděpodobně po pěti balíčcích ztratí o další překvapení zájem a všechny se jim slijí do jednoho. Každá rodina má svoje vlastní zvyklosti, zlatou střední cestou se však jeví pořídit jeden větší a k němu dva až tři menší dárky. Celkový součet by tak podle Lenky Čadové neměl přesáhnout číslo čtyři. „Holky si od Ježíška mohou přát jeden velký dárek a pak nějaké menší. Raději koupím pořádnou věc než plno hloupostí od Vietnamců,“ souhlasí s názorem psycholožky Ivona, jedna z maminek, která se na www.rodina.cz zúčastnila ankety našeho časopisu o vánočních dárcích.

Tipy na skvělé dárky

Není lehké vybrat ten správný vánoční dárek. Popravdě, je to malé umění. Dárek má vzbudit nadšení a potěšit. Proto je nutné vědět, co udělá radost právě vašemu dítěti. Přinášíme vám několik tipů, které by vás mohly zaujmout.

• Pro kreativní děti

Mnoho rodičů se při výběru vánočních dárků soustředí hlavně na klasické hračky. Stranou zájmu zůstávají pomůcky, které rozvíjejí dětskou kreativitu. Děti přitom tvoření zbožňují. Nemusí jít o nic složitého. Vhodným dárkem může být třeba sada srdíček nebo květin na nalepení na látku. Vaše princezna si tak bude moct z obyčejných džínsů vyrobit originální umělecké dílo. Inspirovat se můžete třeba na stránce www.kreativni-deti.cz, kde najdete spoustu tipů na „vyráběcí“ dárky.

• Hračky

Vybrat hračky pod stromeček je na první pohled jednoduché, protože nabídka v obchodech je nepřeberná a dítě vám zcela jistě „poradí,“ co koupit. Klasikou, kterou nic nepokazíte, jsou samozřejmě panenky a pro kluky různé hlučící nástroje a figurky silných bojovníků. Respektujte výběr svého dítěte, i když vám osobně se dárky z výchovných důvodů nezamlouvají. Pokud dítěti vybraná věc udělá opravdovou radost, pro tentokrát na pevné výchovné zásady zapomeňte.

Hračkou, na kterou nedají dopustit v mnoha rodinách, je lego. Stavebnice nejsou určeny jen pro kluky, ale klidně je můžete nadělit i dívce. • Vlastnoručně udělaný dárek

Možná máte pocit, že vlastnoručně udělaný dárek děti nemůže potěšit a v konkurenci těch z obchodu neobstojí. Jenže takový dárek má velkou citovou hodnotu, kterou vnímají i děti. Alespoň jeden by proto pod stromečkem neměl chybět. Zkoušela jste už třeba někdy vyrobit korálky nebo ušít polštářek? Zvládnou to i maminky, které se za velké výtvarnice právě nepovažují.

• Něco na sebe

Možná jste jako dítě neměla ráda „měkké dárky,“ které svým obalem dávaly jasně najevo: uvnitř najdeš něco na sebe, nejspíš pyžamo. A proto je teď oblečení pro děti pod vánočním stromkem u vás tabu. Jenže hlavně holčičky se rády parádí a hezká sukýnka nebo tričko jim udělají velkou radost. A klukům mikina nebo kalhoty. Oblečení rozhodně není špatným dárkem, nevyhnutelně se ale musíte trefit do současné módy. Ať se vám osobně líbí, nebo ne.

A co ještě pod stromeček?

Pokud právě nad šálkem kávy nebo čaje uvažujete, co ještě by se mohlo hodit pod stromeček, myslete také na stále oblíbené puzzle nebo zažehlovací korálky, dekorace do dětského pokojíčku, společenské hry, knihy, cédéčka, sportovní vybavení a také na elektroniku pro starší děti (počítačové hry, mobilní telefony, přehrávače hudby). Nebo hit, který nestárne: plastelína.

Dobrý tip: pokud si s výběrem vhodného vánočního dárku opravdu nevíte rady, poptejte se dětí, se kterými váš potomek kamarádí. Určitě vám řeknou několik tipů na dobrou hračku, kterou mají doma a mohla by se líbit i vašemu potomkovi.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 11/2009
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola