5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Je mu šest. Pošleme ho do školy?

Je mu šest. Pošleme ho do školy?

Autor: Marie Těthalová | Datum: 21.12.2010 | Vydání: 1/2011

Děti, kterým bude nejpozději koncem srpna šest let, by měly v září nastoupit do první třídy. Některé si ale na svůj velký den ještě počkají – dostaly totiž odklad. Kdy je dítě zralé pro školu, kdy by naopak mělo ještě rok počkat?

Je mu šest. Pošleme ho do školy?

„U nás v poradně sledujeme školní zralost, tedy zralost centrální nervové soustavy, a pak připravenost dítěte pro školu, což jsou různé pracovní návyky,“ vysvětluje speciální pedagožka Mgr. Irena Mýtinová. Zajímalo mě, co si pod pojmem „školní zralost“ představit. „Patří sem především grafomotorické schopnosti dítěte. Předškolák by měl mít uvolněné zápěstí, což mu umožní správné psaní, a měl by také správně držet tužku. Dítě by také mělo zvládnout udělat rovnou čáru.“

Podle Ireny Mýtinové by měl budoucí prvňák rozumět pojmům, které se mu budou hodit v matematice. Měl by vědět, co je první, poslední, uprostřed, větší a menší, a také poznat základní geometrické tvary. Dítě zralé pro školu umí poznat barvy, ví, co je nahoře a dole, před a za. Nemusí přitom ovládat pravolevou orientaci, na to má ještě čas. Dítě by také mělo umět poznat, zda se ve slově vyskytuje určitá hláska (je ve slově „had“ písmeno „a“?) a vytleskat rytmus, který slyšelo. Mělo by se orientovat ve svém okolí a bez větších problémů komunikovat s lidmi kolem sebe. A především by se mělo do školy těšit.

„Pokud se dítě do školy netěší, a důvodem není například to, že jej naočkoval starší sourozenec, je to důvod k alespoň k zamyšlení,“ upozorňuje speciální pedagožka. „Když dítě v předškolním věku nechce samo kreslit, je to již většinou varovný signál, že něco není úplně v pořádku,“ uzavírá přehled základních věcí, které nám napovědí, zda je náš předškolák již zralý pro školu. Dodejme, že dítě nemusí zvládat všechno na sto procent, je normální, pokud se vyzná v barvách a pojmenuje tvary, ale pletou se mu pojmy nahoře a dole. V žádném případě nemusí umět číst, psát a počítat.

Je chytrý, ale neposedí

Učitelka Jana Pokorná z malé mateřské školy poblíž České Lípy se občas setká s dítětem, které už umí číst a dokonce psát (i když „jen“ hůlkovým písmem), ale je sociálně nezralé a nesoustředí se. „Setkávám se s argumentem, že když takové dítě dostane odklad, bude se pak ve škole nudit, nepovažuji to ale za relevantní důvod. Mám zkušenost s tím, že neklidné a neposedné děti si spoustu věcí ‚pokazí‘ svou impulzivitou,“ říká zkušená učitelka. Co bychom tedy měli u takového dítěte sledovat?

Podle Ireny Mýtinové je v případě šikovných, ale hodně neposedných dětí na místě návštěva psychologa. „Psycholog dokáže lépe odhadnout, do jaké míry dítě vydrží během vyučování sedět. A určitě bychom měli přemýšlet o výběru školy. Musíme najít takovou, která bude svým režimem nejlépe odpovídat potřebám dítěte, velmi důležitá je také osobnost pedagoga, který s ním bude v první třídě pracovat,“ radí speciální pedagožka. „Někdy je lepší se školou ještě počkat. Dítě, které neposedí, se bude s velkou pravděpodobností setkávat s kritikou, třeba za vyrušování při výuce. První třída není jenom čtení, dítě se musí dokázat soustředit na určené činnosti.“

Rodičům, kterým se zdá škoda nechat šikovného neposedu čekat na nástup do školy, speciální pedagožka vysvětluje, že sociálně nezralé dítě se neorientuje v základních mezilidských vztazích, kterých se ve škole bude zúčastňovat. „Tyto děti bývají velice nejisté a v některých případech doplácejí právě na to, že nerozumějí tomu, co se kolem nich děje. Nedokážou správně reagovat na situace, které zralé děti řeší naprosto automaticky. Myslím, že je lepší, když se dítě nudí, než když se nedokáže soustředit, a pak mu spousta důležitých informací uteče,“ apeluje na rodičovskou trpělivost Irena Mýtinová.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 1/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola