5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Létu zdar!

Létu zdar!

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 21.5.2009 | Vydání: 6/2009

Na letní tábor mohou už předškoláci.
Starší děti ocení pobyt šitý přímo na míru

Na táboře mi nechutnalo. Vedoucí se bavili sami mezi sebou, nás si nevšímali. Příště nikam nejedu. I takové věty si mohou rodiče vyslechnout po návratu potomka z letního tábora. Jak vybrat pro dítě pobyt, kde se mu bude opravdu líbit? A jaké možnosti se v létě vůbec nabízejí? Co dělat v případě, že už nemáte dovolenou a došly všechny babičky?

Stačí trochu surfovat po internetu a za krátkou chvíli narazíte na desítky nabídek. Není jednoduché zorientovat se a vybrat si tu nejlepší možnost. Přesto můžete minimalizovat riziko, že tábor skončí nezdarem.

„V dětství jsem byla na táboře, který organizoval závod, kde pracovali moji rodiče. Až teď mi dochází, že jsme asi nebyli úplně v bezpečí. Jednou táboroví vedoucí vyhlásili celonoční hru. Spočívala v tom, že nás bez dozoru vypustili do tmavého lesa a sami popíjeli v klubovně. Jinak ale ráda vzpomínám na táborové olympijské hry nebo diskotéky. Chci, aby můj syn měl jen hezké zážitky. Tento rok půjde na tábor poprvé. Věřím, že jsme dobře vybrali,“ vypráví pětatřicetiletá Zuzana Šimková z Prahy, dnes maminka devítiletého Jonáše, který pojede na indiánský tábor.

Klasické letní tábory

Nabízejí je jednotlivci, soukromé firmy, cestovní kanceláře, ale i dětské organizace, turistické oddíly, občanská sdružení. U dětských sdružení je často tábor završením celoroční činnosti s dětmi. Je proto ideální, pokud vaše dítě navštěvuje přes rok například skautský nebo turistický oddíl.

Možná vás ale osloví nabídkový letáček soukromé firmy. Je naprosto jasné, že každá bude slibovat pestrý program, perfektní zázemí a ty nejlepší táborové vedoucí. Ještě předtím, než podepíšete přihlášku, si však zjistěte:
- Jak dlouho už firma tábory pro děti organizuje. Několikaletá zkušenost je vždy výhodou
- Požádejte o osobní setkání s vedoucími. Pokud provozovatel tábora setkání odmítá, může to být znakem toho, že vedoucí shání na poslední chvíli. A pak bere každého, kdo projeví zájem.
- Každý pracovník tábora by měl absolvovat kurz vedení dětí. Hlavní vedoucí by se měl navíc prokázat osvědčením ministerstva školství.

Kdo se bude starat o moje dítě

Na co se zcela určitě zeptat: kolik bude na táboře vedoucích (na jednoho by mělo připadat maximálně deset dětí), jak jsou staří, jaké mají zkušenosti s dětmi, kdo a co bude na táboře vařit (děti musejí mít jídlo pětkrát denně), zda bude trvale přítomen zdravotník a jak bude zajištěna bezpečnost. Všichni vedoucí by měli absolvovat školení o předcházení úrazům. Budou-li děti spát jen ve stanech, zeptejte se, co bude provozovatel dělat v zátěžových situacích, v případě silného deště nebo povodně. Ujistěte se, že se děti hned po příjezdu do tábora seznámí s pravidly bezpečného chování a také s táborovým řádem, který zakazuje ubližování jiným dětem, šikanu, alkohol či ničení přírody.

Důležitá je také informace, v jakém prostředí se tábor koná. Zda je to rozpadající se chatkový tábor bývalého ROH, nebo se děti mohou těšit na moderně vybavené tábořiště v romantickém přírodním prostředí? Důležitý je také celkový počet dětí. Neměl by překročit čtyřicet táborníků. Pokud je dětí více než třicet, musí vedení tábora informovat okresní hygienickou stanici o konání akce. Pořádání dětských táborů se řídí přísnými předpisy a kontrolu jejich dodržování provádí hygienická služba v příslušném kraji. Během léta zkontroluje minimálně šedesát procent táborů. Pokud zjistí závažné porušení hygienických podmínek, může tábor i zakázat.

Dvoutýdenní tábor stojí přibližně čtyři tisíce korun a mohou na něj obvykle žáci základních škol, a to už od první třídy.

Chce něco speciálního?

Velkým hitem jsou v současnosti specializované letní tábory. Jazykový, sportovní (cyklistický, vodácky, taneční), vědecký, umělecký, koňský, golfová akademie. Pokud si neumíte tak docela představit jejich náplň, přinášíme vám „ukázku“ z uměleckého tábora. Pojem umělecký program může zahrnovat výuku tance, malování, modelování, výrobu loutek a dokonce také kurz vaření.

Specializované letní tábory jsou zcela jistě zajímavým zpestřením léta, ale pod podmínkou, že na ně dítě chce opravdu jet. Možná netouží drtit se o prázdninách angličtinu, ale chce léto strávit bez povinností a lítat volně v přírodě s kamarády.

Můžete ale zvolit šikovný kompromis. Specializované aktivity, jako například keramiku nebo počítače, má dnes ve svém programu i hodně klasických letních táborů. Program se tak skládá z typických aktivit české táborové školy (celotáborové hry, výlety a puťáky, noční hry, sportovní činnosti, diskotéky) a také z moderních trendů (táborové dílničky, cyklistika, horolezectví, divadlo, šachy, paintball). Dítě si navíc zájmové aktivity vybírá samo a tak si do jisté míry určuje svůj vlastní táborový program.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola