5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Moderátorka Zpráv TV Prima Terezie Kašparovská - S Emičkou jednáme vždy na rovinu

Moderátorka Zpráv TV Prima Terezie Kašparovská - S Emičkou jednáme vždy na rovinu

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 24.9.2008 | Vydání: 5/2008

Terezie Kašparovská (30) už dva roky moderuje hlavní zpravodajskou relaci na třetí nejpopulárnější televizi v Česku. Kývla na atraktivní nabídku, i když měla doma malé dítě. „Nemám pocit, že jsem dceru o něco ošidila,“ říká. Volného času, který může s Emou trávit, má daleko více než většina zaměstnaných maminek.

Jak jste strávila letošní léto?

Docela jsme si užívali. Už v červnu jsme byli v Turecku u moře, kde jsou ideální podmínky pro děti. Emička si to velmi pochvalovala. Dodneška říká, že se do Turecka chce ještě vrátit. Pak jsme byli na týden v jižních Čechách, jezdili jsme na kole. S kamarády, kteří mají zhruba stejně starou dcerku. Dost času jsme strávili u rodičů na Moravě. Mají krásný dům se zahradou, byli rádi, že si užili vnučku a snad i mě.

Plánujete i nějakou podzimní dovolenou?

V září bychom měli jet na pár dnů do Rakouska do Alp. Manžel je blázen do hor. Když on s námi jede k moři, my pak musíme do Alp. Možná ještě samy s Emičkou pojedeme do Krkonoš. Hory jí udělají dobře. A mě taky.

Takže jste typická žena, která miluje moře a manžel je zase na ty hory?

I já mám hory ráda. Přivedl mě k nim manžel. Až s ním jsem začala vyrážet na túry. On zase nikdy nejezdil k moři. Teď si ale nestěžuje, když tam stráví pár dní a odpočine si. Dovádí s Emou v bazénu i v moři. Myslím, že je to ke všestranné spokojenosti.

Jste zdatná turistka?

Teď vše podřizujeme potřebám Emičky. Aby to vydržela. Když měla kolem roku, líbilo se jí sedět v turistické krosničce. Tak jsme prošli třeba Vysoké Tatry. Teď už túry pro ni nejsou tak atraktivní. Děláme spíše takové horské procházky. Velké túry si pak dokončuje manžel.

Pozorujete na ní sportovní vlohy?

Je to normálně pohybově nadaná holčička. Poskakuje, pobíhá. Zatím bych ale neřekla, že se začíná sportovně vyhraňovat a nějaký sport preferovat. Teď miluje kolo, naučila se jezdit relativně brzy a rychle. A v zimě, kdy se chystáme lyžovat do Alp, ji už chceme postavit na lyže. Uvidíme ale, jak to půjde. Nechci nic uspěchat, ani ji do ničeho nutit.

Dcerce všechno vysvětlujeme

V prosinci bude mít dcerka tři roky. Prožili jste si už typické vzdorovité období?

Myslím, že to nejhorší období už máme za sebou. Probíhalo zhruba kolem druhého roku. Emička je povahou docela tvrdohlavá a svérázná. Pohnout s ní jiným směrem, než chce ona, je docela těžké. Jedna věc ale pomáhá. Vše se s ní snažíme rozebírat na rovinu: „Teď to bude takto a takto.“ Když jsme ji chtěli nechat u babičky, neexistovalo jen tak se vypařit. Je potřeba říct: „Hele Emičko, já jedu do práce, něco si zařídit a ty tady zatím budeš s babičkou.“ A ona s tím vždycky souhlasí. Takové jednání funguje. Emička je na to připravená, nemá pocit vykolejení a pak se ani nevzteká a není vzdorovitá. Je to lepší než dělat rychlé zvraty. Když jsme na hřišti, dopředu ji upozorním: „Ještě si chvilku pohrajeme a pojedeme domů.“

Jenže někteří psychologové tvrdí, že malým dětem někdy nepomůže žádné vysvětlování. A ve zvlášť kritických situacích radí uchýlit se třeba i k jemnému pohlavku.

Přečetla jsem si spoustu moudrých knih o výchově a jediná, která mi utkvěla v paměti, byla Co, kdy a jak ve výchově dětí od profesora Zdeňka Matějčka (knihu vydalo nakladatelství Portál – pozn. red.). Ten píše, že děti ve svém vzdorovitém období, které je pro rodiče tak otravné, jsou vlastně oběti sama sebe. Že ještě nemají tak vyspělou nervovou soustavu, aby zátěžové situace vyřešily samy. A jediná šance, jak záchvaty vzteku zvládat, je jim předcházet. Vše vysvětlit, samozřejmě přiměřeně dětské hlavičce, a nezavdat příčinu, aby se mohly vztekat. Někdy se nám to daří lépe, někdy hůře, ale dá se říct, že u Emičky to funguje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola