5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Na děti nešišlám

Na děti nešišlám

Autor: Scarlett Wilková | Datum: 21.11.2007 | Vydání: 6/2007

Pavlína Bubeníková Wolfová - Dříve byla zarputilou novinářkou, která věřila, že změní svět k lepšímu. Teď moderuje v Českém rozhlase zvláštní pořad. Povídá si v něm s dětmi. Nic podobného u nás dosud nikdo nezkusil.

Dozvěděla jste se díky svému pořadu o dětech něco nového?

Lidé se mylně domnívají, že jsem se stala specialistkou na děti. Nestala a nikdy jsem jí nebyla. Čím častěji si s dětmi v rozhlase povídám, tím jsem bezradnější.

Jak to?

Jsou neproniknutelné. Dozvídám se od nich spíše spoustu věcí o nás dospělých než o nich samých.

Byla byste schopná pořad dělat, kdybyste neměla své dvě děti?

Ano. Myslím, že s tím mé děti nesouvisejí. Tím, že jsem dvě děti porodila, jsem se o nich přece nic nedozvěděla. Moje Matilda je moc chytrá holčička. Aha, teď mluvím jako správná maminka: Moje dcera je nejchytřejší...

Ještě řekněte nejkrásnější.

Samozřejmě, i nejkrásnější. Ale chtěla jsem říct, že s ní mluvím úplně stejně jako s dospělými. A s Matildou a s ani ne dvouletým Matouškem mluvím stejně jako se svou matkou a svým manželem.

Nemluvíte na ně ve zdrobnělinách? Nešišláte?

Já to neumím. Připadala bych si sama sobě trapná. Dělat ťuťu ňuňu nejsem schopná a není to póza. Když se setkávám s dětmi svých známých, řeší se mnou jiné věci než s jinými dospělými. Když se mi narodila Matilda, zjistila jsem, že jí nejsem schopna zpívat písničky. Kromě písně Sex je náš, dělá dobře mně i tobě jsem si totiž žádnou nepamatovala. Pak jsme spolu vyrazily na kurz plavání pro děti. Když tam na mě maminky a cvičitelky spustily ty trapné básničky, myslela jsem, že když je budu říkat, propadnu se před Matildou hanbou. Už jsem pak nikdy do žádného kroužku s dětmi nešla.

Tak co dětem zpíváte?

Teď frčíme na Wanastových vjecech. Přilítnou broučci s lucernou...

Čtyřletá Matilda je ve věku, kdy se asi hodně vyptává, že?

Je to náročné a moc mě to baví. Ona mi totiž zároveň spoustu věcí vysvětluje. Dává mi otázky, na které nejsem schopna odpovědět. A v těch chvílích si uvědomuji, že totéž po ní chci já. Třeba když se jí ptám: Proč jsi tohle udělala?

Jak mluvíte s dvouletým Matoušem?

Už mu rozumím. Zpočátku, s Matildou, jsem byla zoufalá. Vůbec jsem nechápala, co chce.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola