5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Něžný dotek rodičů

Něžný dotek rodičů

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 21.1.2009 | Vydání: 2/2009

Není to móda, kterou brzy nahradí jiný miminkovský šlágr. Masáže miminek jsou dlouhodobou investicí do citového života dítěte. A také do jeho zdraví.

Spoluzakladatel moderní české pediatrie profesor Josef Švejcar to řekl zcela jasně: „Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí, který tím dostává, mu zůstává po celý život. Podnikavost a smělost je u těchto dětí nápadná ve srovnání s těmi, jimž se této citlivé podpory nedostalo.“ Mnoho rodičů se dnes učí masírovat svoje děti. Někteří to dělají intuitivně. Další si nastudují odborné materiály. A poslední skupina se přihlásí do specializovaných kurzů. Všichni ale děti masírují s jediným záměrem. Aby z nich vyrostli šťastní a zdraví lidé.

Do světa v chromovaných vozících

Většina dnešních maminek se narodila do citově nehostinného prostředí. Žádné přiložení k prsu po příchodu na svět. Žádná zlatá hodinka, kterou si matka a dítě mají bezprostředně po porodu užívat v těsném objetí. Místo neomezeného kontaktu s matčiným tělem chromované vozíky, ve kterých se miminka přivážela na pravidelné kojení. Rodiče se s dětmi nemazlili ani doma. Ještě by si na to mohly zvyknout a kdo by je pak věčně odháněl, když mají rodiče tolik jiné práce. Věřilo se.

Důsledky? Citové strádání v pozdějším životě. Problémy s navázáním plnohodnotného partnerského vztahu. A také možná nezvládnutá výchova vlastních dětí. Asi se nedá říct, že nedostatek mazlení a doteků je příčinou všech pozdějších problémů. Vědecké výzkumy ale potvrzují, že absence fyzického kontaktu v dětství má na život v dospělosti velký vliv. Antropologové například zjistili, že přírodní národy, které své děti nepřetržitě nosí, vydatně hladí a masírují, nevedou tolik válek. Dospělí totiž nejsou tak agresivní.

Dotek je kromě jídla nebo spánku základní potřebou dítěte. A vlastně i dospělých lidí. Mnoho žen se stěžuje, že jim partneři nevěnují dostatečnou dotekovou pozornost. A jsou proto nešťastné. Věnujte svým dětem dar doteku. Je to lepší investice do života než finanční pojištění nebo spoření už od kolébky.

V čem jsou výhody masáže?

* Masáž má vliv na správnou funkci svalové, dýchací, oběhové, nervové, trávicí a lymfatické soustavy.
* Podporuje obranyschopnost dítěte. Snižuje výskyt infekčních nemocí.
* Urychluje se myelinizace nervových vláken. Myelin je látka, která nervová vlákna obaluje, chrání je a pomáhá přenášet impulzy z mozku do těla a opačně. Masáž hned od narození rozvíjí nervovou soustavu.
* Odstraní se nebo zmenší problémy s dětskou kolikou, plynatostí či zácpou.
* Dítě, kterého se často dotýkáte, lépe a klidněji spí.
* Získá pocit jistoty, bezpečí a lásky. Ví, že ho rodiče milují.
* Naučí se vnímat správně svoje tělo a jeho hranice. Bude s vámi lépe komunikovat.
* U dítěte se rychleji rozvíjí smyslové vnímání.
* Zmírňují se obtíže při lehkých mozkových dysfunkcích, neklidu, hyperaktivitě, epilepsii a Downově syndromu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola