5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Obezita? Také dětský problém

Obezita? Také dětský problém

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 30.7.2008 | Vydání: 4/2008

Každé páté české dítě ve věku mezi šesti až dvanácti lety má nadváhu, obezitu každé desáté. Mezi třinácti až sedmnáctiletými dětmi trpí nadváhou také každé desáté dítě. A malých tlouštíků bude jen přibývat.

Jen ať hezky papá, vyroste z něho silný chlap. A Terezka že má baculaté tvářičky? Aspoň se bude líbit klukům. Tak takové věty moderní rodič z úst nikdy nevysloví. Ani babičky už neplesají nadšením, když má vnouček nějaké to kilo navíc a při sportu zaostává za ostatními dětmi.

Nedá se spoléhat na to, že dítě z kil „vyroste“. Naopak. Osm z deseti dětí se s vyšší váhou musí potýkat i v budoucnu. Nejde jen o estetický problém. Například obézním děvčatům hrozí vznik předčasné puberty. U chlapců je tomu naopak, mohou mít opožděné pohlavní zrání.

Obezita vede v pozdějším věku k rozmanitým zdravotním problémům. Hrozí především vznik cukrovky, vysokého krevního tlaku a dalších srdečně-cévních nemocí. Podle průzkumů také nadváha vede ke zkrácení života v průměru o šest let.

Absence snídaně

Co vše přispívá k dětské obezitě? Jednou z nejčastějších příčin je absence snídaně. Vynechávání prvního jídla dne tedy není jen příčinou špatného výkonu a nesoustředěnosti ve škole, ale i rychlého přibírání na váze. Podle evropských průzkumů vůbec nesnídá zhruba každé desáté dítě. Jen občas pak třetina dětí. Výzkumy se týkají celkem malých školáků i puberťáků. Jak spolu nadváha a chybějící snídaně souvisí? Organismus si začne velmi dlouhé pauzy mezi jednotlivými jídly vykládat jako hladovění. Důsledkem je ukládání tukových zásob „na horší časy“ a přibírání na váze. Navíc, dítě nejpozději kolem desáté hodiny dopoledne přepadne „vlčí hlad“ a sní první, co uvidí. Tedy většinou nějakou sladkost.

Jak děti k pravidelné snídani přinutit? Dobrý je vlastní příklad. Pokud do sebe ráno v rychlosti nalijete půl litru kávy a k tomu přikusujete sušenku, těžko dítě přilákáte k tomu, aby si s chutí zasedlo k stolu. Snídejte spolu a v klidu. V ranním chaosu to není jednoduché, ale obvykle stačí o něco si přivstat. Chronické „nejedlíky“ můžete nalákat tím, že jim jídlo nazdobíte. Vynechávání snídaně má i další negativní dopady. Podle jedné studie mají děti, které se ráno nenajedí, ve srovnání se snídajícími vrstevníky nižší hladiny některých důležitých látek. Například vitaminů skupiny B, ale i minerálů jako železo, vápník nebo zinek. Předpokládá se, že tento defi cit už děti během dne „nedoženou“.

Jak by měla vypadat ideální snídaně? Základem jsou cereálie. Ty obsahují vlákninu a sacharidy, které jsou nutné na doplnění energie. Vhodnou volbou jsou například ovesné vločky nebo celozrnné pečivo. Nezapomínejte ani na přísun lehce stravitelných bílkovin. Nabídněte dětem jogurt (nejlépe bílý, bez příchutě a v kvalitě bio), acidofilní mléko nebo mléko. Ideálním zdrojem bílkovin jsou i vajíčka. Samozřejmostí je ovoce a zelenina.

Vysoký podíl sacharidů

Další příčinou obezity je nadměrná konzumace sacharidů v kombinaci s nedostatkem pohybu.

„Zejména ve věkové skupině šest až dvanáct let souvisí obezita s vyšším množstvím zkonzumovaných sacharidů (ať už v podobě slazených nápojů s vysokým obsahem cukru nebo obilovin a obilných výrobků) v kombinaci s nedostatkem pohybu,“ upozorňuje Iva Malková ze sdružení STOB proti obezitě.

Věděli jste, že dva litry sladké limonády obsahují až 3600 kilojoulů, což je 45 kostek cukru. Navíc děti takto přijímají „prázdnou“ energii. Limonáda pro ně nemá žádnou výživnou hodnotu.

„Neobsahuje žádné minerální látky ani vitaminy,“ upozorňuje odbornice. Naopak, některé nápoje dokonce ubližují. Kromě toho, že nebezpečně vychylují hladinu krevního cukru (následkem je kromě jiného větší chuť jíst), také mohou tělu odebírat některé důležité látky. „Například kolové nápoje mají za následek ztrátu vápníku,“ upozorňuje Malková.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola