5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Pohlídejte mi dítě, prosím

Pohlídejte mi dítě, prosím

Autor: Scarlett Wilková | Datum: 2.1.2009 | Vydání: 1/2009

Chůvy se stávají neodmyslitelnou součástí českých rodin. Najít tu správnou ale není vůbec lehký úkol.

A kdy se vrátíte do práce? zeptal se šéf jednatřicetileté Anny, když přišla do firmy ukázat své tříměsíční miminko. Stál před ní problém: práce, nebo dlouhá mateřská?

Najmi si chůvu, radily jí kolegyně. Pracuje v pražské počítačové společnosti, kde jsou platy dobré a služby chův využívá mnoho spolupracovnic. Dohoda s nadřízeným zněla: po roce mateřské začne chodit do práce jeden den v týdnu. Zbytek bude pracovat na půl úvazku z domova. Anna byla nadšená. Jenže ji čekal velký úkol. Najít vhodnou chůvu.

,,Vystřídali jsme tři studentky, jednu čtyřicetiletou ženu a šedesátiletou důchodkyni,” vypráví. ,,Studentky koukaly na televizi nebo surfovaly na internetu. Honzík lezl po čtyřech sám po předsíni. Nechodily s ním ven. Když jsem byla doma zavřená v ložnici u počítače a potřebovala jsem telefonovat, stejně chodil za mnou. Jako by tam slečna na hlídání vůbec nebyla. Starší ženy mu pořád něco zakazovaly. Nepovídaly si s ním. Byly hodné, ochotné, ale daly mu hračky a pak si četly časopisy,” tvrdí.

Nový člen rodiny

Když se řekne: najdu si paní na hlídání, zní to jednoduše. Proč ne, je to jen otázka peněz. Jenže ta žena se stane součástí rodiny. Musíme si s ní rozumět. Chůva ale není robot, který dělá jen to, co žádáme. Má také své názory. Sladit se bývá nadlidský úkol.

Eva Popelková pracovala jako chůva patnáct let. Lidé si ji pamatují z televizního pořadu Chůva v akci. Tehdy docházela do rodin, které měly problémy s výchovou dětí. Pokoušela se jim poradit.

Dnes říká: Chůva by nikdy neměla suplovat matku. Považuje to za hlavní zásadu. Sama docházela postupně do tří rodin. Vždy po práci, protože ráno pracovala v mateřince. Sama děti nemá. Byla chůvou na celé odpoledne, stala se součástí rodin. ,,Najít takovou chůvu natrvalo je složité. Proto rodiny častěji využívají služeb agentur, které nabízejí jednorázové hlídání, když si rodiče chtějí večer vyjít,” říká.

Pečovatelka natrvalo

Zkušenosti agentur hovoří o tom, že v krátkodobých případech rodiče nezkoumají, nakolik si s paní na hlídání porozumí. Spíše hledají záruku, že dívka či žena je bezúhonná a spolehlivá. Výsledkem je, že hlídání přes agenturu je pak o něco dražší, než když má někdo štěstí a domluví se na hlídání s milou starší sousedkou.

V poslední době však dochází ke změnám. Agenturám přibývá klientů, kteří hledají pečovatelku na delší dobu. ,,Převažují zákazníci, kteří hledají pravidelné hlídání v určité dny a určité hodiny,” říká Lenka Čerstvá, manažerka agentury Biba, jedné z největších u nás, která zajišťuje hlídání dětí v Praze, Brně a Ostravě. ,,Častý požadavek nyní zní: pečovatelka, který dochází třikrát až čtyřikrát týdně na pět hodin,” dodává.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola