5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Porod byl pro mě úžasným zážitkem - Mistryně světa v aerobiku Olga Šípková

Porod byl pro mě úžasným zážitkem - Mistryně světa v aerobiku Olga Šípková

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 26.11.2008 | Vydání: 6/2008

Mistryní světa v aerobiku se Olga Šípková stala už před jedenácti lety, přesto si v Česku stále udržuje nebývalou popularitu. „Je to i tím, že aerobic je u nás masově rozšířený. U žen je to sport číslo jedna,“ říká. Kromě sportu miluje vyšívání. Je tradiční matkou, chůvu ani pomocnici by doma nesnesla.

Proč jste si vybrala právě aerobic?

Před patnácti lety, kdy k nám aerobic pronikl, jsem byla ve správný čas na správném místě. Začala jsem ho dělat mezi úplně prvními. A okamžitě jsem se do něj zamilovala. Myslím, že jsem se pro aerobic narodila. Předtím jsem dělala gymnastiku, byla jsem ale velmi netalentovaná gymnastka. Aerobic mě chytnul, protože jsem na něj byla v mnoha ohledech stavěná, díky gymnastice se umím pohybovat a ovládat svoje tělo. Líbilo se mi, že se sportuje při hudbě. Když zapnete muziku, okamžitě to se mnou šije.

Čím je pro české ženy aerobic tak atraktivní? Cvičí se téměř v každé vesnici a zájem o něj stále roste. Mnohé jiné sporty jsou spíše sezonní záležitostí.

Aerobic je mezi Češkami opravdu top sport a má širokou masovou základnu. Ženám se líbí, že je to dynamický pohyb, ve kterém si mohou tvořit i vlastní taneční sestavy. Není to jen cyklický pohyb, jako například chůze nebo běh. Cvičí při hudbě, která se jim líbí. Hodina aerobiku je navíc společenská událost. Vzniká sounáležitost s ostatními, posléze i přátelství. A nakonec, někdo ty lidi vede a motivuje, což je také velmi důležité. Aerobic dnes zahrnuje spoustu směrů. Existuje aerobic taneční, s náčiním a podobně. V žádném případě už není pravdivým obrázek ze začátku 90. let, kdy se jen bezhlavě pobíhalo v tělocvičně základní školy s čelenkou na hlavě a s činkami. Aerobic má svou metodiku, svoje zákonitosti, kterým jsem se musela naučit a dnes je už ovládám. Aerobic je sport, který má ducha, je kreativní a to mě velmi baví.

Pro ženy, které se aerobiku věnují, jste téměř modla.

Je to i tím, že aerobic je velmi atraktivní, koukatelný sport, který se u nás velmi rychle dostal do televize. Když jsem se stala mistryní světa, byla jsem téměř národní hrdinkou. Navíc jsem uměla vystupovat před kamerou, což byla velká přednost. Důležité také bylo, že jsem souběžně s vrcholovou kariérou předcvičovala ve fitness centrech. Náš sport má velkou výhodu, že ho kromě závodníků dělají davy lidí. To se jinde nevidí. Třeba atletika takovou základnu nemá. I to byl důvod, proč jsem se stala známou.

Vrcholový sport jste opustila, ale ve svých fitness centrech aerobic stále předcvičujete.

Každý den předcvičuji jednu cvičební jednotku v délce 90 nebo 75 minut. V minulosti jsem také trénovala malé děti, měla jsem několik mistrů světa, ale po narození dcerky Adélky jsem se rozhodla s tím přestat. Usoudila jsem, že by byla velká škoda, pokud by Adélka musela denně trávit několik hodin v tělocvičně, a ne na zahradě našeho domku. Když teď předcvičuji, dcerka je většinou doma s manželem. Jednou týdně mám hodinu tady na Zličíně v našem fitness centru, kde si může hrát v dětském koutku.

Dětské koutky jsou běžné spíše ve velkých střediscích, ve fitness centrech je to docela rarita.

Na děti se ale zaměřujeme i jinak. Kromě dětského koutku u nás funguje i dětský klub Hopík. Dnes má přes sto členů. Cvičí u nás děti od dvou měsíců do šestnácti let. Navíc jsme otevřeli něco jako malou školku, říkáme jí školička Anička. Na vlastní kůži jsem pocítila, že najít pro děti školku je velký problém. Proto rodičům nabízíme možnost nechat u nás své děti na několik hodin denně. Pod vedením pedagožky se věnují sportovním, herním nebo výtvarným činnostem. A rodiče jsou nadšeni, tuto možnost velmi často využívají.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola