5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Dvojnásobná radost

Dvojnásobná radost

Autor: Klára Vítková Rulíková | Datum: 20.1.2010 | Vydání: 2/2010

Kočárek s dvojčaty dnes není na ulici žádnou vzácností. I když doma dvě ratolesti nemáte, určitě vás bude zajímat, jak probíhá dvojnásobné těhotenství, co se děje u porodu a co čeká maminky po jejich narození.

Dvojnásobná radost

Před dvaceti lety se ještě rodila jedna dvojčata na sto porodů, před patnácti lety to byla jedna dvojčata na osmdesát porodů a v současné době se dvojčata rodí v průměru jedna na padesát porodů. Je to způsobeno převážně asistovanou reprodukcí a hormonální léčbou, díky níž se zvyšuje počet zejména dvojvaječných dvojčat.

Přesto, že dvojčat přibývá, není člověk stvořen k tomu, aby nosil (a úspěšně donosil) dva plody. Proto je také každé těhotenství s dvojčaty (o trojčatech a čtyřčatech ani nemluvě) stále považováno za rizikové.

Trocha statistiky na začátek

Těhotenství s jedním dítětem trvá zpravidla 40 týdnů. Dvojčata se považují za donošená, pokud se narodí již ve 38. týdnu těhotenství. Přesto se až 50 procent dvojčat rodí předčasně, tedy před 37. týdnem těhotenství. S tím souvisí i nižší novorozenecká hmotnost dvojčat. Průměrná hmotnost novorozence je 3,5 kg, průměrná hmotnost novorozených dvojčat je 2,4 kg.

Dvojče B (tedy druhé narozené) se v porovnání se všemi narozenými novorozenci považuje za nejvíce ohrožené, hrozí mu například ve větší míře dětská mozková obrna. Vše uvedené vypovídá o tom, že dvojčata jsou více ohrožena nejen v průběhu těhotenství, ale i po narození.

Těhotenství...

V těhotenství s vícerčaty jsou mnohem více namáhány nejen svaly pánevního dna a sama děloha, ale i celý oběhový systém (častější výskyt křečových žil), srdce, plíce, ledviny, játra, kyčle a dolní končetiny. Není výjimkou, že maminka, která čeká dvojčátka, přibere i přes 25 kg. Počáteční těhotenské problémy (nevolnost, nechutenství, zvracení) mívají také těžší průběh, někdy maminky ztrácejí v prvních měsících až několik kilo na váze. V těhotenství s dvojčaty je také větší riziko těhotenské cukrovky a preeklampsie.

Největším rizikem je ovšem předčasný porod či potrat. Proto by maminka, která má zdravotní problémy (tvrdnutí bříška více než 15-20x za den, výtok či krvácení, nebo jen podezření na odtok plodové vody), měla okamžitě jet do porodnice. Zde je možné ještě blížící se porod zastavit, nebo alespoň oddálit. Pokud by přece jen měl předčasný porod proběhnout, lze u nezralých miminek aplikovat kortikosteroidy k dozrání plic ještě skrze maminku, což je samozřejmě šetrnější metoda. Medicína je v současné době natolik vyspělá, že dokáže zachraňovat děti narozené již kolem 26. týdne těhotenství.

Sama jsem jako maminka čekající dvojčata musela proležet tři měsíce v porodnici, protože jsem měla jisté problémy. Bylo to velmi náročné, zejména proto, že jsem doma měla již dvouletého syna, který v té domě musel navštěvovat jesličky, protože nebyl, kdo by jej mohl přes den pohlídat. Přesto všechno jsem ale ráda, že mi lékaři pomohli a dvojčátka jsem úspěšně donosila. Starší synek se naučil samostatnosti, přestal na mně být tolik závislý a nežárlil na narozená dvojčátka tolik, jako některé jiné děti.

... a porod

Porod dvojčat je také považován za rizikový. Spontánně se rodí jen ta dvojčata, která jsou obě v poloze hlavičkou dolů, a maminka nemá žádné další komplikace.

Většina dvojčat (a všechna trojčata a čtyřčata) se rodí císařským řezem. Je to zejména z toho důvodu, že se lékaři snaží eliminovat všechna možná rizika, která mohou dvojčata při porodu potkat (zejména nedostatek kyslíku a následné ohrožení dětskou mozkovou obrnou).

Pokud je porod plánovaný a maminka nemá žádné kontraindikace, je veden v epidurální anestezii a tatínek může být u porodu. Výhody jsou zřejmé pro maminku i děti – maminka může děti hned po porodu vidět, pokud jsou zdravé, lze je hned na sále přiložit k prsu, jizva po řezu se lépe hojí a odpadají problémy spojené s narkózou (zvracení, bolesti hlavy apod.). Pro miminka je epidurální anestezie také šetrnější, protože lékaři nemusí tolik spěchat s vyjmutím dětí z dělohy, neboť nehrozí přechod narkózy do krve dětí.

Kojení se dá zvládnout

Možná to zní neuvěřitelně, ale i dvojčátka se dají úspěšně kojit. Chce to jen odvahu, vytrvalost, podporu okolí a začít co nejdříve. Kojení je vlastně otázka nabídky a poptávky, a čím častěji budeme děti přikládat, tím více se bude mléka tvořit. Nejvýhodnější je naučit děti pít hned od začátku najednou. Je to velká úspora času, ale má vliv i na zdraví maminky, lépe a rychleji se zavinuje děloha. Důležitá je technika kojení, aby miminka měla vždy v pusince celý dvorec.

Pokud maminka nemůže z nějakého důvodu kojit, je dobré alespoň mléko odsávat. V každé porodnici jsou k dispozici kvalitní elektrické odsávačky, některé lze zapůjčit i domů. Každá kapka mléka, kterou děti dostanou, je dobrá. Pokud by kojení nešlo ani za použití odsávačky, existuje na našem trhu mnoho firem, které vyrábějí kvalitní umělá mléka a lékaři mamince doporučí to, které je pro její dvojčátka to nejvhodnější.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 2/2010.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola