5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > ŠŤASTNÉ DÍTĚ? To, které se hýbe

ŠŤASTNÉ DÍTĚ? To, které se hýbe

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 20.2.2009 | Vydání: 3/2009

Veďte svoje dítě k pohybu už od malinka. Vyroste z něho zdravý a šťastný člověk. Mnohem lepší než konkrétní sport je všeobecná pohybová příprava.

Děti dnes sportují méně než v minulosti. Dokazují to i světové statistiky. Za posledních dvacet let klesly pohybové aktivity dětí celkově asi o třicet procent. Děti do deseti let sportují 7,7 hodiny týdně. Včetně tělesné výchovy ve škole. Nad deset let jsou to však už jen dvě hodiny týdně. „Tento údaj je alarmující a svědčí o výrazném poklesu zájmu o pohybové aktivity v průběhu dospívání. K hlavním příčinám patří masivní vstup technických vymožeností do života dětí. Existuje široká nabídka zábavných činností bez aktivní pohybové účasti. Mnoho rodičů navíc péči o tuto oblast v důsledku hektického způsobu života přenechává na škole. Ta to ale rovněž nestíhá,“ shrnuje PhDr. Jaroslav Krištofi č z Katedry gymnastiky Fakulty tělesné výchovy a sportu v Praze, autor knihy Pohybová příprava dětí (vydala Grada).

Co dá dítěti sport

Kromě kondice a zdraví (například lepší imunita, vyšší hustota kostí) má pravidelný pohyb řadu dalších kladů.

Lepší výsledky ve škole. Sportování sice nezvyšuje inteligenci, ale posiluje soustředěnost a tvořivé myšlení. Zlepšuje se fungování mozku a urychluje spojení mezi nervovými buňkami neurony. Průzkumy například prokázaly, že pokud se dítě začne pravidelně hýbat, zlepší se v matematice. Existuje také souvislost mezi dosaženým stupněm vzdělání a láskou k pohybu. Vysokoškoláci sportují mnohem častěji než lidé s nižším vzděláním.

Správné stravovací návyky. Dítě, které sportuje, se mnohdy zcela automaticky správně stravuje. Přestanou mu chutnat jídla z rychlého občerstvení a také dbá na optimální hmotnost.

Radost ze života. Ten pocit dobře znají třeba běžci. Už po několika minutách pohybu zaplaví jejich těla pocit euforie. Při sportu se vyplavují látky, které zlepšují náladu a odstraňují chmurné myšlenky. U lidí, kteří dlouhodobě sportují, je mnohem nižší výskyt depresí a smutné nálady.

Vyšší sebeúcta. Mnoho dětí bojuje s pocitem vlastní méněcennosti. Nejčastěji proto, že se nedokážou prosadit v kolektivu svých vrstevníků. Sport zvyšuje sebeúctu, a pokud si dítě váží samo sebe, pozitivně ho začne vnímat také jeho okolí. Ostatní totiž přijímají signály, které k nim vysíláme, a podle nich nás hodnotí.

Kladné vlastnosti. Pohyb rozvíjí vlastnosti jako zodpovědnost, pevná vůle nebo schopnost smířit se s prohrou.

Hry s miminkem

Aby si dítě na pohyb zvyklo, je dobré nabízet mu pohybové aktivity už od malinka. Přesněji, už od narození. Můžete se inspirovat literaturou pro rodiče, nás zaujala především kniha Pohybové hry s děťátkem - Více než 100 nápadů pro první rok, kterou vydalo nakladatelství Grada. Přinášíme vám několik dobrých nápadů.

První čtvrtletí

Odrážení se od nafukovacího balonu Držte dítě oběma rukama zezadu na hrudníčku a položte horní polovinu jeho tělíčka na nafukovací míč s průměrem asi třicet centimetrů. Nohama se zlehka dotýká podlahy. Dítě ref exně jednu nohu skrčí nahoru a druhou se odrazí, a to stále střídá. Tento refl ex postupně během prvního čtvrt roku života mizí.

Chci tu hračku Držte před obličejem dítěte hračku. Může zareagovat tak, že kope nohama, šermuje rukama a otevírá pěstičky. Tím se připravuje na skutečné uchopení hračky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola