5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

7/2013

V komunikaci druhým sdělujeme, jak rozumíme světu

Mgr. Marie Těthalová, 10.9.2013

K profesi učitele patří i komunikace. Učitel mluví nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči, a měl by si povídat také se svými kolegy nebo nadřízenými. Může se ale stát, že komunikaci brání různé bariéry. Psycholožka Anna Klimešová mluví o tom, jak otevřeně rozmlouvat s druhými lidmi i se sebou samými.

Celý článek

V komunikaci druhým sdělujeme, jak rozumíme světu

Informatorium 3-8 č.7/2013

Marie Těthalová, 10.9.2013

Zářijové Informatorium 3-8 začíná rozhovorem na téma komunikace. Psycholožka Anna Klimešová v něm mluví o tom, proč je důležité naslouchat druhým a jak s nimi vést otevřený rozhovor. Pozveme vás také na výlet do Mexika. V reportáži ze salesiánských misijních škol se dočtete, jak to chodí v mexické mateřské škole pro děti z velmi chudých rodin. V rubrice věnované zdraví vám nabízíme informace o obávaném černém kašli, kterým mohou onemocnět i lidé, kteří proti němu byli v dětství očkovaní. Jako jsou a co nabízejí? Nezapomněli jsme samozřejmě na právní poradnu ani na knižní tipy. Přejeme pěkné čtení!

Celý článek

Informatorium 3-8 č.7/2013

Předškolní pedagogika

Mgr. Marie Těthalová, 10.9.2013

Řadu učebnic pro střední a vyšší odborné školy před nedávnem doplnila kniha s tématem výchovy a vzdělávání předškolních dětí. Po užitečné publikaci sáhnou jistě i studenti vysokoškolských oborů zaměřených na předškolní vzdělávání a také pedagogové mateřských škol.

Celý článek

Předškolní pedagogika

Legislativa - Odpovídáme na vaše dotazy

MŠMT ČR, 10.9.2013

PŘEDPOKLADY PRO PRÁCI V MŠ

Celý článek

Legislativa - Odpovídáme na vaše dotazy

V Mexiku nikdo nikam nespěchá

Mgr. Marie Těthalová, 10.9.2013

Studentka speciální pedagogiky a španělské fi lologie Pavlína Jasenská se loni v říjnu vydala na dobrovolnickou službu do vzdáleného Mexika. Zapojila se do programu salesiánských misií Cagliero, které v České republice zastřešuje organizace SADBA.

Celý článek

V Mexiku nikdo nikam nes pěc há

Zákeřný protivník: černý kašel

PhDr. Daniela Kramulová, 10.9.2013

Některé z nemocí, o nichž jsme si mysleli, že je máme už trvale zkrocené, se v posledních letech znovu objevují. Patří k nim i černý kašel. Počet zaznamenaných případů rok od roku roste.

Celý článek

Zákeřný protivník: černý kašel

Máme nové kamarády z Polska

Bc. Ivana Moudrá, 10.9.2013

V březnu tohoto roku jsme veřejnost informovali o naší chystané mezinárodní aktivitě. Jedná se česko-polský projekt Přeshraniční malí výzkumníci. Ve čtvrtek 25. dubna 2013 jsme vyrazili za hranice (nejen všedních školkových dní), ale hlavně za novými kamarády do polské školky v Boleslawci, kde se uskutečnilo první setkání předškolních výzkumníků. Polský autobus s polskými řidiči nás bezpečně dopravil ke školce, kde nás už netrpělivě vyhlížel personál MŠ v čele se sympatickou paní ředitelkou. Po vřelém přivítání nás zavedli a usadili do třídy (vyzdobené známými postavičkami z českých večerníčků), kde už na nás čekaly děti se svými učitelkami a ředitelky spřátelených školek s představiteli města. Po úvodních uvítacích ceremoniích v polském i českém jazyce a krátké prezentaci společného projektu, následovalo něco velmi úžasného, což nás nejen překvapilo, ale doslova dojalo. Polské děti nás během krátkého hudebně-pohybového vystoupení přivítaly v kostýmech našeho krtečka, Makové panenky a motýla Emanuela, Křemílka a Vochomůrky a dalších českých pohádkových postaviček. Jako poslední mezi české večerníčky přišli polští kluci Bolek a Lolek, což jsme všichni chápali jako symbolicky podanou ruku, kterou jsme rádi přijali. Jak jinak spřátelit předškolní děti dvou sousedních zemí, než právě prostřednictvím pohádek. Pak si polské děti přišly pro ty naše a vzaly je do kruhu, kde společně tančily a zpívaly. Po velmi krátké chvíli si všechny děti báječně rozuměly, a světe div se, bez slovníku i bez nás dospělých. Pak už šlo všechno velmi rychle, následovala návštěva keramické dílny, kde si děti vyrobily krásná hliněná dílka, která se v peci vypálí a naši polští kamarádi nám je v červnu přivezou. Potom jsme se vydali do muzea keramiky, která má v Boleslawci dlouholetou tradici.

Celý článek

Multikulturní výchova v MŠ

Irena Procházková, 10.9.2013

V celé společnosti, nejenom ve školství, se musíme vyrovnávat se specifiky sociokulturních odlišností, eliminovat diskriminaci ve všech formách a podporovat toleranci a vstřícné jednání k cizincům, kteří se rozhodli v naší zemi žít.

Celý článek

Jak na podzim posilovat imunitu

10.9.2013

S nástupem dětí do škol po prázdninách a s příchodem podzimu se zvyšuje jejich nemocnost. Jedná se zejména o záněty dýchacích cest, které většinou probíhají akutně. Jsou to rýmy, angíny, záněty středního ucha, hrtanu, průdušek. Nemoci jsou převážně virového původu. K bakteriálním nemocem patří zejména spála. Příčinou častého opakování těchto nemocí je velký počet virů, jejich proměnlivost a poměrně krátká doba imunity po prodělání těchto nemocí. Jak nemoc probíhá, záleží na vyzrálosti obranyschopnosti dítěte. V období předškolním a mladším školním se děti často infikují. Souvisí to s ještě nedozrálým obranným systémem dítěte. Není nic neobvyklého, když dítě onemocní několikrát do roka. Jak tedy zabránit opakovanému onemocnění? Pokud již dítě onemocní, je nutné, aby se nemoc správně a dostatečně dlouho léčila. O způsobu léčby rozhoduje dětský lékař. Ten navrhuje léčení v akutním stadiu, délku léčby a rekonvalescence. Ne všechny nemoci vyžadují podávání antibiotik. Ta jsou účinná jen u bakteriálních nemocí, např. u spály. Pro všechny nemoci je důležitý léčebný režim, který zajišťuje rodina, převážně matka. Nemocné dítě s teplotou patří do postele, potřebuje dostatek vhodných tekutin, lehkou stravu, klidné prostředí s omezením sledování televize. Při horečce nad 38,5 °C doporučujeme zahájit léčení vlažnými koupelemi, sprchováním vlažnou vodou. Po koupeli zabalíme dítě do suchého ručníku. Po 20 minutách lze proceduru opakovat, pokud nedošlo k poklesu teploty. Když se nám nedaří teplotu procedurou snížit, přistoupíme k podání léků proti horečce. S výběrem léků poradí pediatr, který dítě dobře zná. Kašlání při nemocech dýchacích cest je obvyklé a slouží k přirozené očistě plic a průdušek a mělo by se proti němu bojovat v rozumné míře. Větším problémem je noční kašel, který může být reakcí na prostředí, kde dítě spí. Je dobré teplotu v místnosti snížit, dát spát dítě do polohy se zvýšeným hrudníkem, zvlhčovat prostředí a nabízet tekutiny. Po prodělané nemoci je důležitá doba rekonvalescence a zejména nedávat dítě zpět do kolektivu předčasně. Dítě, které se vrací do kolektivu brzy, tedy ještě zesláblé, pravděpodobně brzy znovu onemocní. Pokud dítě stůně velmi často, je vhodné vybrat preventivní režim ušitý na míru dítěti. V tomto případě je dobré poradit se s pediatrem. Na trhu je spousta přípravků, a pokud se vybere dobře, určitě dítěti pomůže. Například jiný postup bude u dítěte, které jí vyváženou stravu a jiný u dítěte s nechutenstvím. Vždy však škodí, když dítě žije v zakouřeném prostředí, ve stresu a bez lásky okolí. Projekt Zdravý životní styl CZ.1.07/ 3.1.00/37.0051 nabízí rodičům předškolních dětí zdarma odborné přednášky a rady přímo v mateřských školách. Dále nabízí rodičům písemné odpovědi na konkrétní problémy při výchově předškolních dětí. Své dotazy posílejte na: www.zdravyzivotnistyl-zatec.cz. Projekt realizuje Občanské sdružení Vzdělávací centrum Podkrušnohoří.

Celý článek

Mluvit není jen vyslovovat

Mgr. Marie Těthalová, 10.9.2013

Dnešním dětem chybí schopnost soustředěně naslouchat. Myslí si to Jitka Tučková, klinická logopedka a autorka úspěšné série říkanek pro upevnění hlásek. Mateřská škola je podle ní ideální prostředí pro rozvíjení dětské řeči.

Celý článek

Výchova prožitkem

Jana Pokorná, 10.9.2013

Celý článek

POSTUP ČŠI

ČŠI, 10.9.2013

Celý článek

1 2 3 4 
6666