5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

6/2014

Děti ve školní družině by měly vědět, co si mohou dovolit a co již ne

Mgr. Marie Těthalová, 6.6.2014

Školní družina nabízí víc než jen prosté hlídání dětí před vyučováním nebo po něm. Dětem v ní bývá většinou velmi dobře a i mnozí rodiče oceňují, že se vychovatelky a vychovatelé dětem věnují. O tom, jak funguje nejen školní družina při ZŠ a MŠ Troubsko, Brno-venkov, jsem mluvila s vedoucí vychovatelkou Danou Vlachovou.

Celý článek

Jóga ve školce Jó

Mgr. Marie Těthalová, 6.6.2014

Monika Nikodemová, Praha, Portál 2014 Mo

Celý článek

Písničky na hraní

Jana Pokorná, 6.6.2014

Robin Král, Jiří Pazour, Praha, Portál 2014 R

Celý článek

LEGISLATIVA

MŠMT ČR, 6.6.2014

ODBORNÁ KVALIFIKACE VYCHOVATELKY ŠD

Celý článek

Dopravní den se strážnicemi městské policie

Lenka Izsóvá, 6.6.2014

Stalo se již tradicí, že na jaře naše školička pořádá „Dopravní den“. Děti si dovezou ráno svá kola, koloběžky, odrážedla a trojkolky. Nezapomenou samozřejmě na povinnou výbavu správného cyklisty – přilby a chrániče. Nejdříve proběhne potřebná kontrola přileb a pod dohledem našich milých strážnic městské policie děti předvedou své cyklistické dovednosti. Protože se této akce účastní celá naše MŠ, tj. asi stovka dětí, školáci využívají hřiště v ulici M. Majerové, jedna třída využije hřiště vedle MŠ a nejmenší cyklisti jezdí na naší školní zahradě. Dopoledne si všichni užili bez větších karambolů a už teď se těšíme na rok příští. Děkujeme našim usměvavým strážnicím, které si vždy najdou čas a dopoledne stráví s námi.

Celý článek

Tatínku, pojď si se mnou hrát

Věra Šablaturová, 6.6.2014

Je to tak. Letos v naší školce proběhla už počtvrté akce pro tatínky, při které jde hlavně o to společně si pohrát a „zablbnout“. A tak tatínci se svými ratolestmi už u nás zvládli rychloskládání puzzle, turnaj ve hře „Člověče, nezlob se“, hledali dvojice v Pexesu a pro letošní rok jsme připravili zápasy ve stolním fotbalu, který jsme získali díky sponzorskému daru rodičů. Děti – hlavně kluci – trénovaly každý den, a tak byly na naše školkové mistrovství fotbalu skvěle připraveny. Jak se ale ukázalo, tatínci měli také natrénováno a některé zápasy byly velice napínavé a dlouho se čekalo na výsledek. Nicméně, všichni vyhrát nemohli a tak se netrpělivě čekalo na finálovou trojici. V té se ukázaly dvě nejlepší dvojice „tatínek + syn“ a dokonce jedna výborná fotbalistka s tatínkem! Finále se hrálo ve stylu „každý s každým“ a výhercem se stal tým s nejvyšším počtem střelených branek – a těch bylo neuvěřitelných dvanáct. Napínavé sportovní odpoledne jsme zakončili předáním medailí a cen a samozřejmě společnou fotografií všech zúčastněných sportovců. Těšíme se na příští rok, až si zase dopřejeme ve školce „tatínkovský den“.

Celý článek

Objevuje svět kamarádů pět

Radka Zbuzková, 6.6.2014

Doprovodný projekt našeho školního vzdělávacího programu Cesty nese název Objevuje svět kamarádů pět a je založen na vnímání a poznávání světa všemi smysly. Na našich cestách nás doprovází kamarád nosík, ouško, očko, jazýček a prstík. Společně s dětmi hodně diskutujeme a uvažujeme nad zdánlivě obyčejnými věcmi. Který kamarád nejvíce vnímá ohňostroj? Který horký voňavý čaj, rámus, hudbu, kdo rád pozoruje hvězdy a co se projít bosou nohou v písku? Co se stane, když…? Při činnostech využíváme konkrétní situační obrázky, pokusy a experimenty, zamýšlíme se nad otázkami zdravé výživy i specialitami světových kuchyní. Rytmické hry a hudba, sluchové hry, zvuky přírody, světelné a akustické signály, vůně květin a barvy přírody nesmí v našem programu chybět. Klademe důraz na bezpečnost a ochranu zdraví všech těchto našich kamarádů, bez kterých by byl náš život těžší a neúplný. Děti si více uvědomují i situaci dětí s handicapem, například nevidomých nebo neslyšících, a zkoušejí se vžít do jejich pocitů. Zkoušeli jsme podle plánku vyluštit i Braillovo písmo z krabiček od léků. Už samotné názvy témat napovídají, čemu se budeme věnovat: Očka nových kamarádů, Pomocné ruce, Zvědavý jazýček, Vůně pekla a Vánoc, Zvuky školních tříd, Vyprávím pohádku, Slyším jaro přicházet, Šeptáníčko, Prstem po mapě.

Celý článek

Hurá, přichází léto!

Alena Kulhánková, 6.6.2014

Sluníčko maluje

Celý článek

Travička zelená, to je moje potěšení…

Veronika Kirchnerová, Radka Rubešová, 6.6.2014

V červnu se tráva krásně zelená. Láká svou měkkostí a vůní k hrátkám i spočinutí. Lehnout si na záda do měkké trávy a sledovat mraky plující po modré obloze, to je úplná letní idylka. Užijte si ji s námi společně. JAK TRÁVA VONÍ? Motivace

Celý článek

Předškolní kluby dávají šanci dětem, které to potřebují nejvíce

Mgr. Marie Těthalová, 6.6.2014

Předškolní vzdělávání tvoří základní kámen celého vzdělávacího systému. Ne všechny děti, které nastupují do první třídy základní školy, totiž stojí na pomyslné stejné startovní čáře. A právě mateřská škola je místem, které může pomoci tyto rozdíly smazat.

Celý článek

Léto: doba prázdnin, her… a úrazů

Eva Jedelská, 6.6.2014

O prázdninách je všechno jinak. Děti, které jindy tráví většinu dne pod bedlivým dozorem maminek, učitelek ve školce či bezpečně „uklizené“ ve školních lavicích, mají najednou mnohem více volnosti. Jezdí na kole, šplhají po stromech, řádí na koupališti, rozdělávají ohýnky.

Celý článek

Výchova dítěte je tvořivé dílo

Mgr. Marie Těthalová, 6.6.2014

Tvrdí to Marie Hubáčková, která byla letos oceněna Medailí MŠMT ČR. Další oceněnou je Kateřina Vaculíková, které se do výchovy a vzdělávání nejmenších podařilo přenést to, v čem sama vyrostla – lidovou tvořivost a folklór.

Celý článek

Paní Nováková zná všechno líp

PhDr. Daniela Kramulová, 6.6.2014

Určitě jste se s ním někdy setkali. Hyperkritický rodič, nejčastěji matka, ví přesně, jak se měla učitelka kdy zachovat, co měla jejímu dítěti říct, jak mu měla pomoci a nepomohla, čemu mohla snadno zabránit, co měla podpořit. Jak vyjít s rodičem, který věčně kritizuje a všechno ví líp?

Celý článek

Rozum

PhDr. Václav Mertin, 6.6.2014

Vcelku oprávněně jsme přesvědčeni o tom, že je to právě rozum, který posouvá tuto civilizaci i život každého jedince kupředu. Už to sice nějakou dobu neříkáme tolik nahlas a tak rezolutně, jako to volali osvícenci, protože je zřejmé, že samotný rozum k naplnění života nestačí a na vysvětlení řady jevů je zatím hodně krátký.

Celý článek

Když do Berlína, tak do lesa!

Tereza Valkounová, 6.6.2014

Berlínské lesní mateřské školy jsou exkluzivní a vyhledávanou formou předškolního vzdělávání. Svým charakterem se v lecčem podobají těm pražským. Přesto třídenní exkurze pražských lesních MŠ přinesla různá překvapení.

Celý článek

Pokud se dítěti děje něco špatného, učitel to musí ohlásit

Mgr. Marie Těthalová, 6.6.2014

Týrání, zneužívání a zanedbávání dětí a také oznamovací povinnost, kterou má každý z nás. To jsou témata rozhovoru s Mgr. Kristýnou Jůzovou Kotalovou z Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky.

Celý článek

1 2 
6666