5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

9/2010

Odpovídáme na vaše dotazy

MŠMT ČR, 10.11.2010

Kroužky v MŠ, Úhrada zájmových kroužků

Celý článek

Čertovská jablíčka

Alena Isabella Grimmichová, 10.11.2010

K vytvoření chutné a zdravé dekorace k svátku sv. Mikuláše budeme potřebovat velká červená jablka, sušené ovoce v odstínech červené, hnědé a černé (švestky, brusinky, papáju, rozinky…) a dřevěná párátka.

Celý článek

Čertovská jablíčka

V americké školce se děti nepřezouvají

Ivana Kvapilová, 10.11.2010

Pokaždé se těším na články, které nám umožňují nahlédnout do předškolních zařízení v cizině. Můj příspěvek vás na chvíli zavede až na nejjižnější cíp slunné Floridy, za nímž se řadí jako přívěsek několik malých ostrůvků. Ten úplně poslední a rozlohou největší (19 km², 26 tisíc obyvatel) je Key West.

Celý článek

V americké školce se děti nepřezouvají

Koktavé dítě v mateřské škole

Marie Těthalová, 10.11.2010

Koktá, zadrhává, nemluví plynule, občas se „zasekne“… To všechno můžeme říci o lidech, kteří trpí koktavostí neboli poruchou zvanou balbuties. Vážné narušení komunikačních schopností neovlivňuje jen dorozumění s ostatními, ale například i to, jak se koktavé dítě zapojí mezi vrstevníky.

Celý článek

Koktavé dítě v mateřské škole

Honzík už má třetího tátu

Daniela Kramulová, 10.11.2010

Sotva si učitelky stačily zvyknout na tvář Pavlíkova „nového tatínka“, přestal se ve školce objevovat. Za pár týdnů jim matka představila dalšího partnera s tím, že bude Pavlíka vodit každé úterý a čtvrtek. Když se po půl roce objevil na scéně muž číslo tři, začaly učitelky vážně uvažovat o tom, jestli by si s Pavlíkovou maminkou neměly promluvit. Jenže – mají na to vůbec právo?

Celý článek

Honzík už má třetího tátu

Učitelka musí o své práci i o dětech přemýšlet

Marie Těthalová, 10.11.2010

Práce učitelky v mateřské škole není jen hra a zábava s dětmi. Děti se ve školce učí pravidla chování, soužití s druhými a poznávají i samy sebe a své schopnosti. S Lenkou Krejčovou jsme si povídali o práci předškolních pedagogů z pohledu dětské psychologie.

Celý článek

Učitelka musí o své práci i o dětech přemýšlet

Čertovská jablíčka

10.11.2010

K vytvoření chutné a zdravé dekorace k svátku sv. Mikuláše budeme potřebovat velká červená jablka, sušené ovoce v odstínech červené, hnědé a černé (švestky, brusinky, papáju, rozinky…) a dřevěná párátka.

Celý článek

Angličtina: Five little ducks (song and story)

10.11.2010

Úroveň: začátečníci, pokročilí; organizace: všechny děti; aktivita: procvičovací, hudebně -pohybová, výtvarná; cíl: jazyk – opakování číslovek, spojení s pohybem, s dramatizací; čas: 20 – 25 minut; příprava: obrázek (kachna a 5 malých kachniček).

Celý článek

Němčina: Spaß mit Zahlen

10.11.2010

Úroveň: začátečníci, pokročilí; organizace: všichni, individuální práce; pomůcky: puzzle s čísly, tabule, křídy; aktivita: seznamovací, procvičovací, rytmizační; cíl: seznámení s německými čísly, procvičování, zautomatizování, počítání do 10, důraz na dobrou výslovnost, nácvik písničky a říkanky, jazyk: čísla 1 – 10; čas: 30 minut

Celý článek

Naše Kačka, ta je skoupá

Amálie Křepelková, 10.11.2010

Tato písnička je intonačně poměrně obtížná, proto je pohyb jednodušší. Nejdříve je dobré rozebrat, přehrát a vysvětlit její jednoduchý příběh a jeho „výchovný“ smysl. Pokud pracujeme s maminkami a malými dětmi, je pro ně zábavné stát v kroužku, každá maminka drží z každé strany jedno dítě za ručičky nebo pod pažičkou a synchronně je houpeme dopředu, dozadu v rytmu písničky a na „bác!“ jdou opatrně na zem nebo do polštářů. V dětském kolektivu děti houpou plyšáčky či panenky nejdříve každé samo a v náručí a pak v kroužku, kdy je drží za ručičky či pacičky a nakonec udělají „bác“. Další možností je zahrát si příběh s jednou panenkou či více panenkami-Kačkami a druhou sloku zpívat na libovolnou slabiku či brumendo, kdy se houpou ostatní hračky na „uvolněných“ houpačkách.

Celý článek

O javorovém listu

10.11.2010

Podzim už byl v plném proudu. Bylo chladno a často pršelo, foukal vítr. Na stromech v zámeckém parku se listí zbarvovalo do žluta, červena i do hněda. V rohu u zámecké zdi stál mohutný javor. Jeho listy svítily žlutě jako hvězdičky na nebi. Sem tam některý vítr utrhl a shodil na zem. Zahradník s širokými hráběmi je shraboval ke stromu na kupičky.

Celý článek

Ve zdravém těle zdravý duch

10.11.2010

Od března do května minulého školního roku jsme v naší školní družině uskutečňovali projekt věnovaný zdraví. V rámci tohoto projektu si děti vyzkoušely mnoho různých aktivit z oblasti zdraví a bezpečnosti. Nejdříve navštívily zubní lékárnu. Přinesly si svůj zubní kartáček a spolu s lékařkou se učily správnými tahy a směry čistit zuby. Nejvíce se jim líbily malé přesýpací hodiny odměřující čas, který bychom měli strávit čištěním zubů. Děti ze 4. ročníků si zopakovaly anatomii člověka přímo na plastickém modelu. Následně kreslily ve skupinkách své výtvarné lidské modely. Všechny zakreslené lidské orgány musely správně písemně označit. Menší děti z 2. třídy tvořily papírovou koláž. Úkolem bylo správně rozdělit potraviny na rostlinné a živočišné a pak na zdravé a nezdravé potraviny. K práci děti využily letáky ze supermarketů, kterých je ve všech domech nepřeberné množství. Pro některé bylo velmi náročné potraviny správně přiřadit. Dále se u nás uskutečnil cyklus přednášek o zdraví a nemocech a praktické ukázky poskytnutí pomoci při úrazech. Přednášky vedly dvě studentky ze Střední zdravotnické školy v Písku. Děti nejen poslouchaly, ale samy si vyzkoušely reagovat na různé situace, úrazy a nehody a hlavně poskytnout první pomoc. Jistě by již zvládly zastavit krvácení z nosu, ošetřit odřeniny a popáleniny, vytáhnout klíště, zastavit krvácení z tepny, pomoci při omdlení, ovázat poraněnou končetinu či hlavu. Zároveň si vyzkoušely přenos zraněného, vyproštění zraněného z automobilu a stabilizovanou polohu (ta je důležitá pro lepší dýchání). Nejdůležitější je však přivolat pomoc dospělých nebo přímo zdravotníků, a to na telefonním čísle 155 nebo 112. Velkým přínosem pro nás byla i návštěva Střední zdravotnické školy v Písku, kde jsme si všichni vyzkoušeli oživování člověka na figuríně zvané „Andula“. Povídali jsme si o zdravé výživě, prostudovali jsme si knížky o zdraví, navštívili solnou jeskyni. Byli jsme také na dopravním hřišti, kde děti měly dbát na bezpečnost na vozovce a poznávat značky. To vše nám zopakovali zástupci dopravní policie, kteří nás navštívili a zodpověděli dětem spoustu otázek. Navíc si mohly prohlédnout policejní vůz a hlavně radar, který mohly samy vyzkoušet. Dobrovolníci běhali určitou trasu a laser radaru zaměřoval jejich rychlost. Na závěr jsme od VZP dostali jako odměnu signalizační pásky, cestovní lékárničky, omalovánky a spousty jiných drobností, které dětem udělaly radost.

Celý článek

Jak jsme uspávali broučky

10.11.2010

Ve školce jsme si povídali o podzimu, přírodě, zvířátkách a jejich přípravě na zimu. Mysleli jsme též na naše nejmenší kamarády – broučky. Doma jsme s rodiči vytvořili malého broučka. Použili jsme přírodniny – kamínky, kaštany, žaludy, skořápky, pistácie, trávy, ale i netradiční melounek. Naučili jsme se uspávací říkadlo. V úterý v podvečer jsme se všichni společně s rodiči sešli na školní zahradě, kde jsme s broučky plnili jednoduché úkoly. Poté se rozsvítila světýlka a vyšli jsme na dalekou cestu hledat vhodné místo pro zimní odpočinek. V areálu kynologického cvičiště v Podstráních jsme našli stromečky se svítící lucerničkou a uložili naše malé kamarády do mechové peřinky pod listí. I když se nám nechtělo s broučky rozloučit, přesto už všichni spí v teplém pelíšku. A ještě vám nesmíme zapomenout prozradit, že také přijel Martin na bílém koni a přivezl nám martinské rohlíčky. To jsme si pochutnali!

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

10.11.2010

Doprovod skupiny dětí

Celý článek

Kvalita, strategie a efektivita v řízení mateřské školy

Mgr. Marie Těthalová, 10.11.2010

Zuzana Bečvářová Praha, Portál 2010

Celý článek

Enkaustika

Jana Pokorná, 10.11.2010

Markéta Lukáčová Praha, Portál 2010

Celý článek

1 2 
6666