5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > V komunikaci s dítětem musíme být vždy pravdiví

V komunikaci s dítětem musíme být vždy pravdiví

Autor: Marie Těthalová | Datum: 10.2.2010 | Vydání: 2/2010

Z malých nepravd nebo utajených skutečností mohou po čase vyrůst nebezpečné mýty. O tom, jaké škody mohou v dětské mysli napáchat polovičaté informace, a o nejčastějších problémech, se kterými se děti potýkají, jsem mluvila s psycholožkou Linky bezpečí Lucií Bukovskou

V komunikaci s dítětem musíme být vždy pravdiví

Na Linku bezpečí se obracejí děti, které se dostaly do nějaké svízelné situace. Jaké problémy je trápí, s čím se na vás obracejí?

Problémy, jimiž se děti trápí a kvůli kterým nám volají, by se daly shrnout do několika okruhů – rodinné vztahy, problémy s láskou a partnerstvím, problémy sexuálního zrání a soužití, vrstevnické vztahy, šikana, potíže ve škole, zneužívání a týrání, různé závislosti, osobnostní a zdravotní problémy… Pozorujeme, že hodně roste problematika zneužívání po internetu.

Čeho se týká zmíněné téma internetu? Jsou to třeba sociální sítě?

Myslím tím všechny způsoby, kterými někdo může děti atakovat přes internet. Ozývají se nám děti, jež třeba zareagovaly na nějaký inzerát z internetu a nakonec se z toho, co čekaly, vyklubalo něco úplně jiného. Stává se, že děti se touto cestou stanou obětí vydírání, když třeba někomu pošlou svoje fotografie nebo svá osobní data a protějšek, který se na internetu „tváří“ jako stejně starý „kamarád“, údaje zneužije a snaží se dítě tlačit do něčeho, co mu není příjemné. Potíž je v tom, že děti ke kontaktu přes internet přistupují mnohdy bezelstně, nečekají, že se může něco stát.

Nárůst počtu těchto hovorů ale neznamená, že by tady dříve něco takového vůbec nebylo. Ale dnes už děti vědí, že takovéhle věci nejsou v pořádku a že se mohou obrátit o pomoc třeba na naši linku. V tomhle smyslu můžeme nárůst telefonátů, které se týkají tohoto fenoménu, vnímat jako pozitivní. Děti si už takové věci nenechávají pro sebe a hledají pomoc.

Dítě potřebuje pro svůj zdravý vývoj cítit, že je v bezpečí, že má své jistoty v podobě známých lidí a také nějaké „stálé útočiště“, kde se cítí dobře. Co může jeho zázemí „rozbourat“?

Pro dítě je zásadně důležité rodinné prostředí, a proto jakékoli změny, které s jeho rodinným zázemím nějak pohnou – a nemusí to být jenom rozvod, ale i příchod nového sourozence, přestěhování…, mohou jeho pocit zázemí narušit. Je dobré, když mají v rodině někoho, kdo jim poskytne oporu a pomůže jim změněnou situací projít.

Co se honí v hlavě dítěte, jehož rodiče se rozvádějí?

Určitě záleží na tom, jak je dítě staré – jinak prožívá rozvod rodičů čtyřleté a jinak čtrnáctileté dítě. Ale každé dítě, bez ohledu na to, kolik mu je, rozvod nějak zasáhne. To základní, co otřese každým – i námi dospělými, pokud by se nám rozváděli rodiče –, je ztráta partnerské, rodičovské koalice, která je pro dobré fungování rodiny zásadní. Děti se o ni mohou opřít, mohou se vůči ní vymezovat, ale vždy bude tvořit jednu ze základních jistot jejich světa… A když se tahle koalice ztratí, je to pro ně hodně náročné, stresující…

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/20010


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666