5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Agrese a agresivita v předškolním a mladším školním věku

Agrese a agresivita v předškolním a mladším školním věku

Autor: Jana Pokorná | Datum: 9.5.2014 | Vydání: 5/2014

Agrese a agresivita… Velké téma, s nímž má, jak věřím, zkušenost prakticky každý pedagog a možná i rodič. Proč? Protože jde o přirozenou reakci na situaci, která nás může skutečně nebo jen zdánlivě ohrožovat. Ono zdánlivé ohrožení je ale pro člověka, který na ně reaguje agresí, často velmi skutečné. Poradenský psycholog a vysokoškolský pedagog ve své nové knize otevírá právě tato témata.

Agrese a agresivita v předškolním a mladším školním věku

Nenabízí jednoduchý lék, neříká „Když uděláte to a to, agrese a agresivita zmizí,“ ale spíše vysvětluje, co je její příčinou, kde se v nás bere a jak s ní můžeme pracovat. Ačkoli se v podtitulu píše, že se kniha týká předškolního a mladšího školního věku, autor nás nejprve uvádí do životního běhu člověka. V exkurzu do vývojové psychologie si můžeme nejen opět připomenout, jak se z batolete stává předškolák, z předškoláka školák a dále. Také píše o životních krizích, „bolestech růstu“, které nás mohou potkat, a o východiscích z nich. Podstatná je samozřejmě obsáhlá část věnovaná právě tématům, které najdeme v názvu knihy. Díky četným příkladům z praxe Jan Svoboda ilustruje, jak to, že děti někdy reagují agresivně, a jak jen poměrně malá změna přístupu ze strany pedagoga může pomoci tomu, že agresivní chování „samo“ vymizí.

Velkým přínosem knihy je to, že nenabízí kuchařkovité recepty na zvládání agresivních dětí, ale že vede čtenáře k zamyšlení. Autor prostřednictvím knihy se čtenářem diskutuje, nabízí mu svůj úhel pohledu a relativizuje různé zažité výchovné poučky. Každé dítě je jedinečné, a proto je třeba vždy hledat skutečnou příčinu chování, které nás možná dráždí a provokuje, a také se zamýšlet nad tím, zda někdy náhodou to nežádoucí chování nevyprovokujeme my sami tím, jak se k dětem chováme a co jim nabízíme. Autor samozřejmě nenechává čtenáře na holičkách a každou kapitolu uzavírá doporučeními a shrnutím. Také nešetří doporučeními na další literaturu, která nám může být nástrojem k přemýšlení. Knihu navíc doplňuje rejstřík. Publikaci bych doporučila všem pedagogům předškolních a mladších školních dětí. Podle mého názoru může oslovit i rodiče dětí z dané věkové skupiny. A její poselství? Agrese a agresivita je mnohdy odpověď na to, jak děti vychováváme a jak k nim přistupujeme. Když upravíme svůj přístup k nim, možná vymizí i zmíněné problémové chování.

Jan Svoboda - Praha, Portál 2014


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666