5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Bilingvní rodina

Bilingvní rodina

Autor: Marie Těthalová | Datum: 7.1.2009 | Vydání: 1/2009

Jazyk a řeč jsou nositeli mnoha významů.

Mluvíme spolu, abychom si dali na vědomí důležité (a někdy i nedůležité) věci, sdělujeme si své pocity a dojmy, někdy dokonce mluvíme „jen tak“… Když komunikace uvízne, nejdříve se možná nic vážného neděje. Prostě jsme se jen něco nedozvěděli. Zamrzlá komunikace ale časem může vyústit v závažný problém.

Rodina, kde se mluví více jazyky, se také může dostat do situace, kdy v komunikaci vznikají různé propasti. Kolem bilingvní výchovy navíc panují různé předsudky a zbytečné obavy. Zvládnou děti to, že maminka mluví německy a tatínek česky? Nebudou z toho mít „zmatek v hlavě“? Nebylo by lepší, kdyby se jeden rodič přizpůsobil řeči toho druhého a dítě slyšelo jen „většinový“ jazyk? Kniha Bilingvní rodina odpovídá na všechny otázky, které by nás mohly napadnout, a nabízí řadu příběhů, jimiž ilustruje, že bilingvní výchova není „nic extra“, jen je třeba některé věci dobře ošetřit.

Na knize zaujme především šíře zachycené problematiky. Autoři upozorňují například na skutečnost, že za některými problémy s bilingvním vedením dětí stojí fakt, že se sami rodiče dostatečně nevyrovnali se svými rozdílnostmi a že sdílení jazyků s sebou nese i sdílení kultur. Ačkoli je kniha určena především rodičům, osloví i učitele, kteří mají ve třídě dítě jiné národnosti.

autor: Edith Harding-Esch, Philip Riley Praha, Portál 2008


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666