5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Dítě potřebuje zažít ve sportu pocit úspěchu

Dítě potřebuje zažít ve sportu pocit úspěchu

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.1.2017 | Vydání: 1/2017

Tvrdí to Jan Březina ze společnosti SportAnalytik. Povídali jsme si o tom, jaké místo má v dětském životě pohyb a sport, o rizicích brzké specializace i úzkého zaměření na výkon, ale také o přínosech pravidelného pohybu a především o tom, že každé dítě má na něco talent.

Dítě potřebuje zažít ve sportu pocit úspěchu

Proč děti potřebují pohyb? A vlastně to není jen dětská potřeba, že? Hýbat bychom se měli všichni.

Pohyb je přirozená potřeba dětí, učí se mu odmalička a vyhledávají ho. Je na nás dospělých, abychom jim jej umožnili, a to v podobě, která by děti bavila. Ideální je motivovat je k pohybu tak, aby u něj vydržely celý život, protože pohyb přispívá k fyzickému rozvoji dítěte i k jeho kondici, ovlivňuje celkové zdraví člověka. A všechny děti pohyb milují.

Bohužel se někdy stává, že začneme děti dávat do různých klubů. Jako dospělí jsme vytvořili určitý rámec, kterým jsou sportovní kluby a kroužky, a někdy se stává, že to čtyř nebo pětileté dítě to v takovémto kroužku nebaví. Když ale děti vezmete třeba na trampolíny, baví to všechny. Musíme vytvořit takový systém, aby děti chytl, protože pohyb mají přirozeně rády.

Vlastně pohyb už odmalička dětem příliš formalizujeme, že?

Je to tak. A doba tomu přispívá. Rodiče řídí volný čas svých dětí, protože dnes už z hlediska bezpečnosti není možné, aby si děti vyběhly jen tak s kamarády ven. Děti mají naplánovaný každý den a spontánní, přirozený pohyb tam chybí. Je na rodičích, aby něco připravili. Na našich sportovních dnech se setkáváme s dětmi, které vystřídaly několik sportovních kroužků nebo klubů a nebavilo je to. Rodiče pro ně nedokážou najít to pravé, a tak od nás chtějí radu. Výběr kroužků je hodně podřízen rodinné logistice, rodiče zvolí to, co mají nejblíže, případně co mají sami rádi, ale děti to pak nebaví.

Samozřejmě že rodinná logistika je někdy složitá a je potřeba dělat kompromisy, ale my rodičům radíme, aby se drželi pěti věcí, které jsem si vypůjčil od docenta Periče z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Které věci to jsou?

Aktivita musí obsahovat pohyb, což sice vypadá naprosto přirozeně a taky banálně, ale byly provedeny studie, které zjišťovaly, kolik pohybu mají děti během hodinového tréninku. Hýbou se 35 minut, ve zbylém čase poslouchají, co jim říká trenér, čekají, až na ně přijde řada… A co začne v takovéto situaci dělat pětileté dítě, které má rádo pohyb? Zlobit. A když zlobí, trenér ho napomene, a jemu se tam časem přestane líbit.

Další faktor jsou kamarádi. Děti si chtějí vytvářet sociální vazby a kamarádství je i zde velmi silný faktor. Když kamarád ze školy někam jde, jdou tam spolu a už jsou dva. A je to pak pro ně i mnohem větší zábava. Dítě nepůjde trénovat samo, pokud to dělá jen kvůli rodičům nebo trenérovi, brzy ho to přestane bavit. To je aspekt brzké specializace.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666