5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Environmentální výchova v mateřské škole

Environmentální výchova v mateřské škole

Autor: Jana Pokorná | Datum: 4.4.2012 | Vydání: 4/2012

Co nám příroda dává a co bychom naopak měli dát my přírodě? Tak osobně vnímám smysl environmentální výchovy v předškolním věku. Děti ze školky jsou tvořivé a hravé, proto nemá smysl dlouze jim „přednášet“, ale spíše s nimi vše prožít.

Environmentální výchova v mateřské škole

Eliška Leblová v knize nabízí bohatý zásobník činností, jež dětem pomohou prožít přírodu a její krásu i možnosti. Na krátký úvod věnovaný základním pojmům a teorii, ale také poučení o bezpečnosti práce s dětmi a o případných zdravotních rizicích, navazuje obsáhlá praktická část. Tu autorka rozdělila podle jednotlivých ročních období a přidala kapitolu věnovanou svátkům a slavnostem, které můžeme prožívat spolu s dětmi a které mají environmentální rozměr. Upozorňuje také na souvislost environmentální výchovy s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Předškolní vzdělávání má být přirozené, vycházet ze zkušeností dětí a mít podobu zajímavých činností. To environmentální výchova rozhodně splňuje.

Jednotlivé činnosti autorka iniciuje říkankami a písničkami, na něž navazují hry, tvořivé činnosti, aktivity k poznávání přírody, hádanky, cvičení, vyrábění… U většiny námětů také najdeme informace o dané problematice – když jsou tématem ptáci, dozvíme se zajímavosti o tomto živočišném druhu, u tématu počasí zase najdeme pranostiky, a podobně. Náměty pro práci s dětmi autorka prokládá svými zkušenostmi z práce v mateřské škole. Díky tomu čtenář lépe odhadne, jak budou děti na nabízenou činnost reagovat. Z knížky je cítit, že Eliška Leblová všechny činnosti, které nám nabízí pro práci s dětmi, sama vyzkoušela, a to určitě několikrát. Také jsem z knížky měla několikrát dojem, že autorku její práce s dětmi a environmentální výchova opravdu baví.

Útlá, ale velmi obsahově nabitá knížka Elišky Leblové mě zaujala na první prolistování. Bylo mi jasné, že téměř všechny nápady, které v ní najdu, mohu využít ve své školce. I když to máme do lesa daleko a nejbližší kousek přírody tvoří naše školní zahrada, můžeme i u nás vést děti k tomu, aby sledovaly, jak se svět během roku mění. Mnohé činnosti, které souvisejí s environmentální výchovou – například práce s odpadovým materiálem – se mohou provádět i pod střechou. Domnívám se, že knížka bude inspirací pro všechny předškolní pedagogy. Řadu námětů mohou využít i vychovatelky školních družin, učitelé prvních ročníků základních škol a vedoucí zájmových kroužků a dětských oddílů.

Eliška Leblová

Praha, Portál 2012

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666