5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Finanční situace školy versus platy učitelů

Finanční situace školy versus platy učitelů

Autor: Mgr. Helena Müllerová | Datum: 9.4.2009 | Vydání: 4/2009

Odpovídáme na vaše dotazy:
Může být nedostatek financí, se kterým se škola potýká, důvodem, že je zaměstnanec zařazen do nižší platové třídy, než má nárok?

Samotný nedostatek finančních prostředků není důvodem k přeřazení zaměstnance do nižší platové třídy. Pro zařazení zaměstnance do příslušné platové třídy stanoví zákoník práce v § 123 odst. 2 pravidlo, podle něhož zaměstnavatel (ředitel školy) zařadí zaměstnance do platové třídy podle druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě a v jeho mezích na něm požadovaných nejnáročnějších prací. Na druhé straně nelze vyloučit postup, pokud ředitel školy přehodnotí pracovní náplně zaměstnanců a požaduje po konkrétním zaměstnanci méně náročné práce, než doposud vyžadoval, a tyto práce odpovídají snížené platové třídě.

Domnívá-li se zaměstnanec, že ze strany zaměstnavatele došlo k porušení právních předpisů, má několik možností, jak tuto situaci řešit: může se obrátit s žádostí o řešení na zřizovatele, který plní podle § 166 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb. (školský zákon) úlohu orgánu nadřízeného zaměstnavateli v pracovněprávních vztazích. Svých práv se lze domáhat u zaměstnavatele stížností (viz § 14 odst. 3 zákoníku práce). Dále je možné obrátit se s podnětem ke kontrole na příslušný odborový orgán, nebo podle § 174 odst. 2 školského zákona na Českou školní inspekci (školní inspekci pro příslušný region).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2009
nebo v On-line archivu.

Upozornění všem uživatelům on-line archivu časopisů. V úterý 28. 4. 2009 proběhne výměna vstupních hesel do on-line archivu článků časopisů Děti a my, Psychologie dnes, Rodina a škola, Informatorium 3 - 8. Všichni stávající předplatitelé dostanou včas nová hesla mailem.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666