5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Gorila a já. Knížka o přátelství, které nemá hranice

Gorila a já. Knížka o přátelství, které nemá hranice

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 7.4.2015 | Vydání: 4/2015

„České vydání mé knihy je fantastické!“ Tak zakončila náš rozhovor Frida Nilsson, švédská spisovatelka knih pro děti, jejíž kniha Gorila a já nedávno vyšla v nakladatelství Portál. Povídala jsem si s ní nejen o její knize, ale i o tom, jak bychom se měli chovat k dětem.

Gorila a já. Knížka o přátelství, které nemá hranice

Není prostředí dětského domova, kde příběh začíná, moc smutné? Proč se Gorila a Jonna potkají právě tam?

Když spisovatel umístí dítě do dětského domova, poskytuje mu to spoustu možností. Pokud poblíž není žádná maminka ani tatínek, kteří volají: „Hned toho nech!“ může se stát opravdu cokoliv.

Sběrný dvůr, kde Gorila žije, taky není úplně to nejútulnější místo, ale je mnohem zábavnější než dětský domov. Proč Gorila žije mezi starým harampádím? Máte ráda věci, které už jiným dosloužily?

Podle mého názoru je sběrný dvůr, kde Gorila přebývá, hrozně útulný – tedy když nejste nějak přehnaně čistotní. Já sama jsem vyrostla s tatínkem, který se v uklízení rozhodně nevyžíval a který má moc a moc rád staré věci. Teď mě tak napadá – dokázal by si vůbec někdo vymyslet tvořivější prostředí než Gorilin sběrný dvůr?

Když jede Gorila s Jonnou do města, navštíví společně antikvariát. Co se vám líbí na antikvariátech?

Mám zkrátka a dobře ráda knihy! A v takovém antikvariátu máte mnohem větší možnost najít něco opravdu zajímavého. V obyčejném knihkupectví dneska třeba skoro nenajdete tenké knížky nebo knížky starší než rok.

Jonna se Gorily nejdřív docela bojí, ale pak se něco změní… Co je podle vás to „kouzlo“, které dětem pomůže, aby našly vztah k někomu, kdo to s nimi myslí dobře, ale ony ho ještě moc neznají?

Jejda, tak to opravdu nevím. Snad jedna z nejdůležitějších věcí, které by člověk měl mít na paměti, když si chce získat důvěru dítěte, je respekt – a pochopení, že dospělí a dítě jsou si rovni, navzdory věkovému rozdílu.

Moc se mi líbí, jak Gorila smlouvá se zákazníky, jak je až trochu vydírá, aby zvedla cenu. Kde jste přišla na tenhle nápad?

Letos už je to deset let od doby, kdy knížka poprvé vyšla švédsky, takže už si na to tak úplně nevzpomínám. Když jsem psala knihu Gorila a já, bylo mi teprve čtyřiadvacet. Ale jak o tom teď tak přemýšlím, už tehdy jsem byla přesvědčená, že děti a dospělí jsou si rovni a měli by se k sobě tak chovat. Dospělí, kteří předpokládají, že děti nemají všech pět pohromadě jen proto, že jsou ještě děti, se snadno stávají terčem vtípků autorů knížek pro děti. Gorila přece při smlouvání Jonnu využívá a svede na ni, že to ona udělala chybu, když napsala na zboží špatnou cenu – jednoduše protože jako dítě nemá všech pět pohromadě, což tak vůbec není, samozřejmě.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666