5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Holky se neperou a kluci nepláčou. Nebo je to jinak?

Holky se neperou a kluci nepláčou. Nebo je to jinak?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.10.2008 | Vydání: 8/2008

Od tradičního rozdělení rolí na otce živitele a matku pečovatelku se po staletí odvíjela výchova už v raném dětství, včetně výběru hraček a zaměření her. Postavení žen a mužů v dnešní společnosti i rodině takhle zjednodušenému stereotypu už dávno neodpovídá.

Tématem doby se stala genderová rovnost. A promítá se i do výchovy předškolních dětí. Jak se vlastně změnily klukovské a holčičí role? Dalo by se říci, že jsou, na rozdíl od dřívějšího, poměrně přesného a rigidního vymezení, poněkud liberálnější. Určité projevy chování jsou v nich tak trochu pomíchané, takže nikomu už nepřijde nijak divné, když si holčička hraje s autem a kluk s panenkou. A snad žádnou učitelku mateřské školy by nenapadlo v podobných hrách dětem „z principu“ bránit. Nicméně i když si děti vybírají rekvizity ke hře z genderově širší palety hraček, hry kluků a holčiček nejsou stejné. Pavlík sice klidně nějaký čas vydrží vozit kočárek s panenkou, ostatně jeho táta taky vozí každou neděli malého brášku v parku. Při společné hře klidně zajde i s dítětem k doktorovi, ale nedá mu tolik práce vymyslet kočárkové závody nebo vyndá panenku a obratem přemění kočárek v náklaďák. Helenka si občas docela ráda zazávodí s autem, ovšem stejně zábavné jí připadá posadit za volant barbínu v šatech ladících s barvou vozu a vyjet na výlet, na nákupy, případně spěchat do práce. Podle psychologa a terapeuta Martina Járy z Ligy otevřených mužů (LOM) probíhá v předškolním věku pohlavní identifi kace dětí spontánně a není třeba ji zvlášť regulovat. Současný trend chránit děti před „zasazováním“ do předem určených a pevně stanovených rolí je podle něj v mnohém pozitivní a umožňuje svobodnější, kreativnější rozvoj dětské osobnosti. Na druhé straně ale může sklouznout, a občas také sklouzává, k opačným extrémům.

Právo na emoce

K bezesporu pozitivním momentům genderově korektní výchovy patří rušení výchovných imperativů typu: kluci nepláčou, holky se neperou. Psychoterapeut Jára hovoří v této souvislosti o úloze introjektu ve vývoji jedince: vnější informace (kluci nepláčou), doprovázená v určité situaci patřičně emotivním projevem, gestikulací, chováním, se - zvlášť pokud ji chlapec dostává opakovaně - zabydlí v jeho vědomí a začne v něm fungovat nezávisle na jeho vůli (introjekt je cizí názor, který jsme vzali za vlastní - pozn. red.). Když pak na kluka, nebo možná už muže, ovládaného takovým z vnějšku přijatým názorem, přijde pláč, stydí se za něj. Schovává ho před druhými, možná i sám před sebou, zkouší ho maskovat, třeba přehnanou hrubostí. Dívka, v jejímž nevědomí je usazený introjekt zakazující projevit agresi (holky se neperou), se na opak může stydět a připadat si nepatřičně, když pocítí zlost a vztek. Když si nedovolí projevit své negativní emoce navenek, potlačí je v sobě, takže v ní kdesi hluboko doutnají a nedopřejí klid, nebo je obrátí proti sobě samé.

Výchova, která nepřikazuje a nezakazuje prožívání určitých emocí, umožňuje už v dětském věku lépe porozumět vlastním citům a učit se s nimi zacházet. „Osobně preferuji možnost nechat dítě vyjádřit, co cítí. Třeba i nechat ho občas ,vyřvat‘,“ říká terapeut Jára, i když zároveň dodává, že pro učitelky v mateřských školách může být obtížné takovou cestu k emoční seberegulaci „ustát“.

Ve feministických diskusích se objevují názory, že zatímco ve fyzické oblasti jsou mezi muži a ženami rozdíly, v psychické a sociální rovině nemají žádné rozumné opodstatnění. Jsou jen výsledkem ženské nerovnoprávnosti a předsudků, kterých se musíme zbavit. Částečně opravdu reflektují skutečnost - ostatně, představa muže jako hlavního živitele rodiny vzala za své už ve světových válkách.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 8/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666