5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Kamarádi z abecedy

Kamarádi z abecedy

Autor: Marie Těthalová | Datum: 9.4.2013 | Vydání: 4/2013

Abeceda, písmenka… Většinu dětí písmena fascinují, už v předškolním věku je zajímá, jak se například píše jejich jméno, a některé vstupují do první třídy s tím, že už umějí přečíst i napsat několik slov.

Kamarádi z abecedy

Básník Radek Malý s ilustrátorem Františkem Petrákem ve své nové knize dávají abecedě hravý rozměr. Hledají, co mohou dětem jednotlivá písmena připomínat, a každý z nich se s tím vyrovnává po svém – básník pomocí veršů a ilustrátor zase obrázky. Jejich knížka je určena ke společnému čtení a přemýšlení, k němuž nás inspirují nejen básničky a ilustrace, ale i písmenka jako taková. Pro autory je A jako stříška, já jsem v něm jako malá viděla štafle, M znázornili jako paní se sepnutýma rukama, zato já v něm vždy viděla dvě spojené střechy… O tom všem si s dětmi můžeme povídat, řešit s nimi úkoly, které jim kniha nabízí. A postupně tak možná zjistí, že „abeceda není věda“. Protože do téhle knížky se může kreslit (dokonce by se mělo), bude možná pro některé předškolní pedagogy náročnější s ní pracovat, zvlášť když je dětí třeba pětadvacet a knížka jen jedna. Věřím ale, že i s tím si poradí. Děti mohou kreslit do své vlastní knížky, kterou si vyrobí z nastříhaných papírů. Písmenka a tvary, které jim připomínají, mohou také modelovat, což je ostatně metoda, která pomáhá dětem, jež mají obtíže se zafixováním tvarů jednotlivých písmen. A na další nápady si pedagogové jistě přijdou sami.

Kniha Kamarádi z abecedy potěší všechny hravé předškoláky a jejich rodiče i učitele. Není jen „průvodcem“ do světa písmenek, ale také inspirací, povzbuzením k tomu, abychom si hráli se vším, co se snažíme naučit. Každé písmenko může mít svůj příběh, stačí ho jen vymyslet. Tak s chutí do toho!

Radek Malý, ilustrace František Petrák - Brno, Host 2012


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666