5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Mé dítě si věří

Mé dítě si věří

Autor: Simona Hoskovcová | Datum: 5.3.2008 | Vydání: 3/2008

Autorka velice pěkně popisuje základní druhy strachu dětí až do dvanácti let – od strachu z prudkých zvuků přes strach ze zvířat, strach ze tmy, strašidel, smrti, až po strach z hmyzu, injekcí a krve.

Tyto druhy strachu se objevují v souvislosti s přirozeným vývojem dítěte. To je také důvod, proč bychom strach dítěte měli brát vážně, i když nám bude připadat někdy absurdní.

Dítěti strach nevymluvíme, ovšem na tom, jak dítě strachem provedeme, velice záleží. Strach dítěte z určité věci většinou odezní po několika měsících. Nezvládnutý strach se může upevnit a v horším případě rozšířit až do formy úzkosti nebo fobie.

Bacus představuje postupy, které využívá psychoterapie – postupné přibližování k předmětu strachu, využití „magických předmětů“ pro překonání strach nahánějící situace nebo relaxace a základy meditace. Nezapomíná ani na zcela praktické dovednosti, kterými bychom měli dítě vybavit – naučit je telefonovat, poučit o bezpečném chování v různých situacích, natrénovat s dítětem, jak křičet o pomoc (to je zpravidla jediné, co dítě v situaci napadení dospělým může dělat).

Třetí oddíl knihy se věnuje sebedůvěře dítěte, která velmi souvisí se zvládáním strachu. Autorka zvlášť upozorňuje na důležitost rodičovského vzoru. Nepřisvojuje si nárok na správné postoje, ale upozorňuje, že je potřebné předávat dětem hodnoty tak, aby si k nim mohly vytvořit nějaký vztah – ať už přijímající, nebo odmítající. Děti potřebují cítit pevnost (nejen hodnot) svých rodičů, aby se mohly opřít, ale také se vymezit (vůči něčemu neurčitému se vymezovat nedá, což celé řadě dětí chybí).

Za velmi cennou považuji kapitolu o síle slov, která při výchově používáme. Autorka upozorňuje, jak dětem často dáváme „nálepky“, kritizujeme je, vyhrožujeme jim a vyvoláváme v nich pocity viny. Inspiruje také k tomu, jak dítěti vyjadřovat přiměřeně důvěru, podpořit jeho pozitivní myšlení a iniciativu.

Anne Bacus Praha, Portál 2007


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666