5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Mluvme s dětmi o sexu

Mluvme s dětmi o sexu

Autor: Jana Pokorná | Datum: 5.11.2015 | Vydání: 9/2015

„Ožehavé“ téma sexu se čas od času objeví i v mateřské škole. Některé dítě ze třídy bude mít nového sourozence, občas se stane, že někdo z dětí dorazí do školky s nějakým zážitkem týkajícím se sexuálního života jeho rodičů (to jsou mimochodem pro učitelku situace dost náročné, protože se nechtě dozví něco, co je osobní věcí rodičů dítěte), případně se téma vynoří „jen tak“.

Mluvme s dětmi o sexu

Děti téma zajímá, začíná to zájmem o vlastní tělo a tělo jeho kamarádů, zjištěním, že kluci vypadají jinak než holčičky, a některé děti si všimnou, že paní učitelka má prsa (další „vtipný“ moment z práce učitelky mateřské školy). Také se děti setkávají s tím, že rodin jejich kamarádů jsou jiné než ty jejich. Dnes ve školce najdeme děti, které žijí v „klasické“ rodině, kterou tvoří matka, otec a děti, ale máme i děti, které žijí ve výhradní péči jednoho z rodičů nebo se rodiče v péči o ně střídají, a také děti, které mají dvě maminky nebo dva tatínky. Proto se, chtě nechtě, tématu sexu a lidského těla ve školce nevyhneme.

Velmi jsem tedy uvítala knihu Lindy Goldman, která toto téma otevírá s velkou otevřeností a věcností. Odpovídá nejen na otázky, které se týkají toho, jak s dětmi mluvit o rozmnožování, sexuálním životě a porodu, což jsou mimochodem sice témata, jež děti zajímají, ale často v nich zjištění, jak se věci mají, vyvolá jisté zděšení a údiv. Linda Goldman mluví i o tom, že to, že se dítě narodí jako holčička, neznamená, že se musí stále chovat tak, jak si jeho sociální roli představujeme, a to pochopitelně platí i pro chlapce. Mluví také o studu, o tom, že bychom děti měli vést k tomu, že nahota je sice přirozená, ale na druhou stranu že intimní partie si chráníme a zakrýváme. Je normální, když děti vidí své kamarády (a někdy i učitelku) při převlékání před plaveckým výcvikem, ale není třeba, aby se nahé „promenovaly“ třídou, když se ukládají k odpočinku po obědě. Ostatně tohle vědomí, že tělo má intimní partie, které si zaslouží ochranu a člověk je nemusí a nemá ukazovat každému, jim může pomoci v situaci, kdy by je někdo sexuálně obtěžoval. Knihu bych doporučila všem pedagogům, protože na zvídavé dětské otázky odpovídáme dnes a denně. A je dobré se na ně připravit.

Linda Goldman - Praha, Portál 2015


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666