5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Na mléčných zubech záleží!

Na mléčných zubech záleží!

Autor: PhDr. Helena Chvátalová | Datum: 5.5.2017 | Vydání: 5/2017

Péči o mléčné zuby někteří lidé podceňují. Obzvlášť starší generace kroutí občas hlavou nad maminkami, které vodí své ratolesti na první vyšetření k zubnímu lékaři po prořezání prvního zoubku a na preventivní prohlídku chodí s dítětem každých 6 měsíců. To je však velmi zodpovědné, protože pečovat už o první prořezané zoubky se rozhodně vyplatí!

Na mléčných zubech záleží!

První zoubky se většině kojenců prořezávají mezi 4. a 7. měsícem věku (u některých dětí to může být dříve, u jiných zase později). Mléčný chrup tvoří 20 dočasných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce 1. roku věku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce 2. roku 16 zubů a ve věku 2,5 roku by měly mít v ústech všech 20 zubů.

Proč pečovat o mléčné zuby?

Tyto dočasné zuby plní důležité úkoly - ukusovat a žvýkat potravu a držet místo pro stálé zuby. Hrají zásadní roli při vývoji řeči, mají významný podíl na vzhledu dítěte. Takže na nich opravdu záleží!

Mezi 5. a 6. rokem věku se začne dočasný chrup měnit na stálý. Mléčné zoubky postupně uvolní místo stálým zubům, které by měly v tom neideálnějším případě zůstat v ústech až do konce života. „S výměnou dočasných zubů za stálé je spojen jeden z největších mýtů: „Na mléčných zubech nezáleží, nemusí se o ně pečovat, nemusejí se spravovat, protože stejně vypadnou.“ To je ale obrovský omyl! Důvodů, proč se vyplatí pečovat už o první prořezané zoubky, je celá řada,“ říká zubní lékařka MUDr. Hana Zallmannová, ředitelka projektu Dětský úsměv. Jaké důvody to jsou?

Zkažený zub představuje infekční ložisko

„Zubní kaz časem způsobí zánět dřeně (nervu) zubu, a ze zubu se tak stává infekční ložisko. Stejně jako každá jiná infekce zatěžuje i takový zub imunitní systém. Pokud by se snad našel rodič, který by klidně přehlížel hnisavé ložisko v ústech svého dítěte, v klidu by ani jeho rozhodně nemělo nechat riziko vzniku kolem čelistního zánětu. Jde totiž až o život ohrožující stav, minimálně však o velkou bolest, nasazení antibiotik, hospitalizaci v nemocnici a s ní spojenou psychickou zátěž dítěte i celé rodiny,“ uvádí MUDr. Zallmannová.

Zubní kaz je „nakažlivý“

Zkažený zub ohrožuje sousední zuby. Zubní kaz je v podstatě „díra plná bakterií“, které naleptávají sklovinu zubů ve svém dosahu – nejprve jen zoubků mléčných, ale od 5. až 6. roku věku, kdy začíná mít dítě chrup smíšený, ohrožují zkažené mléčné zuby i zdravé zuby stálé. Navíc i zkažené mléčné zuby bolí. Nemusí to tak sice být vždy, ale často i mléčné zuby bolí. Nechají rodiče svoje dítě trpět?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 5/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666