5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Nejíš, půjdeš ze školky!

Nejíš, půjdeš ze školky!

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 11.2.2009 | Vydání: 2/2009

Před časem rozvířil diskusi případ dítěte, které ředitelka mateřské školy vyloučila za to, že nejí. Chronický nejedlík nenechá žádnou učitelku v klidu. Dělá jí starosti a chtěla by situaci řešit. Nesmíme ovšem směšovat lidskou a právní stránku věci.

Celodenní stravování má v našich mateřských školách dlouhou tradici. Považujeme ho za naprostou samozřejmost. Za hranicemi tomu tak zdaleka není. I v řadě rozvinutých zemí bývá předškolní zařízení orientované skutečně především na péči o děti, o jejich všestranný rozvoj a přípravu na budoucí školní výuku. Jídlu ve školce mnohdy nebývá věnována taková pozornost jako u nás. Někde je zvykem, že si děti nosí vlastní jídlo z domova, jinde školky poskytují stravu formou studené kuchyně. Na druhé straně je ovšem pravdou, že zdaleka ne všude tráví kluci a holčičky ve školce tolik času jako u nás, kde některé přicházejí před sedmou ráno a rodiče je taktak stíhají vyzvednout v pět odpoledne.

Podle litery zákona

Podle našich zákonů prakticky neexistuje možnost, že by dítě ve školce neodebíralo obědy. Hygienické normy ukládají, v jakých intervalech má předškolní dítě jíst a pít, a neoddělitelnou součástí jeho pobytu v předškolním zařízení jsou svačiny a teplý oběd.

Pokud budou rodiče argumentovat tím, že jejich ratolest stejně jíst nebude, že jí nechutná, že je to jen zbytečné vyhazování peněz, a odmítnou stravu platit, je to skutečně důvod pro vyloučení. Přistoupit na podmínky rodičů, před žádnou kontrolou by vedení mateřské školy neobstálo.

Jestliže ale rodiče stravu platí, z právního hlediska neexistuje žádný důvod pro vyloučení dítěte jen za to, že předkládaná jídla odmítá konzumovat. Problém to rozhodně je, zvlášť pokud se situace opakuje dlouhé týdny den co den. Ale řešit se musí jinak.

Pátrejte v rodině

„Umím si představit, jak je učitelka frustrovaná, když některé dítě ve školce soustavně odmítá jíst,“ říká poradenská psycholožka PhDr. Ivana Halíková. Zejména v situaci, kdy se o kvalitě stravy pro nejmenší stále hovoří, vydávají se doporučení a pokyny k předškolnímu stravování, zdůrazňuje se význam kvalitních surovin, pravidelné a pestré stravy pro fyzický i mentální rozvoj dítěte. „Odpovědná a citlivá učitelka může mít skutečně obavy z ohrožení života takového chronického nejedlíka,“ potvrzuje psycholožka. Zároveň však smířlivě dodává: „V tuzemsku ale přes sto let nikdo hlady neumřel. Unáhlená řešení, která nám diktuje strach o zdárný vývoj dítěte, nemusí být vždycky nejlepší. Zkuste na nejedlíka méně tlačit a s rozvahou začněte pátrat po příčinách jeho nechutenství.“ U některých dětí může být adaptace na jídlo ve školce zdlouhavá. Pokud jsou to zrovna ty, které potřebují relativně menší množství stravy, vypadá situace zvlášť dramaticky. Někteří kluci a holčičky stihnou polední stravovací defi cit kompenzovat odpoledním a večerním jídlem s rodiči. Mnohdy to nebývá ta nejzdravější varianta, zvlášť pokud se na rodinném stravování podílí fast food a nejrůznější pamlsky. V některých rodinách nebývá zvykem sejít se u jídla, každý si „něco“ vezme, když má hlad. Pro děti z takového prostředí je společné usednutí ke stolu a jedení „na povel“ něčím naprosto neznámým. Mohou to dokonce pociťovat jako omezování a odmítat společné jídlo. V takovém případě ale nejspíš chování u stolu jen dokresluje další problémy s přijetím režimu mateřské školy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/2009
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666