5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Norské děti se ve školce učí samostatnosti

Norské děti se ve školce učí samostatnosti

Autor: Miroslava Strakatá | Datum: 11.2.2009 | Vydání: 2/2009

Začátkem října jsem vycestovala do Norska za poznáním tamního předškolního vzdělávání. Byla jsem zvědavá, těšila jsem se na novou zemi, její kulturu a především návštěvu mateřské školy „Sakshaug Barnehage“.

Mateřská škola „Sakshaug Barnehage“ se nachází v městečku Inderoy poblíž Trondheimu. Celá tato oblast je propletená 130 km dlouhým fjordem, jehož název zní Trondheimsfjorden, což dává krajině specifi cký a velmi přitažlivý ráz. Nádherná norská krajina bylo to první, co mne upoutalo.

Školka, kterou jsem navštívila, spolupracuje s naší školkou v rámci programu Comenius. Ve školce se na naši návštěvu pěkně přichystali - po velmi srdečném uvítání pana ředitele jsme zhlédli pěkné vystoupení dětí (pohybové hry, písničky, říkanky, tanečky).

Pro mne, a myslím že i pro ostatní kolegy, byl nejzajímavější čas strávený s dětmi - nejen ve školce, ale i během jejich pobytu venku. Přízemní, ale rozlehlá a hodně členitá budova školky v klasickém norském stylu působí velmi příjemně. Třídy jsou rozdělené na menší propojené a přehledné místnosti, působí útulně a vkusně, nejsou přeplněny různými hračkami a pomůckami. Do místností proniká světlo velkým množstvím velkých oken bez záclon a prosklených dveří. Ve školce se nevaří, přesto jsou tam dobře vybavené kuchyně; děti si nosí jídlo z domova (většinou obloženou bagetu). Součástí školky jsou také výtvarné ateliéry, které jsou bohatě vybaveny potřebným materiálem k tvořivým činnostem. Šatny jsou vybaveny jednoduše a účelně, děti mají místo značek na svých skříňkách svou fotografi i. Nepřezouvají se do přezůvek, ale chodí bosé pouze v ponožkách nebo punčocháčích. Celkové vybavení interiéru mateřské školy umožňuje dětem i zaměstnancům cítit se dobře a pohodlně. Zaujaly mě například menší místnosti, které slouží k péči o hygienu nejmladších dětí. Jsou vybavené posuvným přebalovacím pultem, takže každá učitelka si ho může nastavit podle své výšky, aby ji nebolela záda a bylo to pro ni pohodlné, skříňkou s plenami, umývadlem se sprchou apod. K dalšímu vybavení patří také pračky, samozřejmostí jsou sušičky na oblečení a boty, které využívají po návratu z deštivějších vycházek. Ve školce vládne klidná a přátelská atmosféra mezi všemi zaměstnanci, která se přenáší na chování a jednání dětí.

V mateřské škole je přijato 78 dětí, o které se stará 9 předškolních učitelů, 11 speciálních pedagogů a 3 asistentky (v norských mateřských školách pracují jako učitelé i muži). Vedení mateřské školy má na starost ředitel a jeho zástupkyně. Děti jsou rozděleny do čtyř skupin: 0-2 roky, 2-3 roky, 3-4 roky a 4-6 let. Věk nejmladších dětí se pohybuje kolem jednoho roku, nejmladší dítě byl šestiměsíční kojenec. Děti mladší tří let jsou ve skupinách nejvýše po 12 dětech a věnují se jim 4 dospělí. Rodiče platí za dítě 2 480 norských korun, což je v přepočtu zhruba 7 440 Kč. Mateřská škola je otevřena od 7.15-17.00 hod. Každá skupina má svůj denní plán.

Ráno děti snídají a v 9 hodin se začínají dělit do skupin. Některé skupiny si hrají venku, některé uvnitř, skupiny se občas vzájemně navštěvují, některé děti se věnují činnostem v ateliéru, hudebním a dalším vzdělávacím činnostem. Další ze skupin připravuje věci pro aktivity v přírodě - balí jídlo nebo suroviny pro přípravu jídla v přírodě a potřebné náčiní, kočárky a přikrývky pro nejmenší děti. Občas děti navštěvují obchody, školy, místa, kde pracují jejich rodiče, chodí do lesa, k moři apod. V 11 hodin je oběd. Děti si snědí jídlo, které si přinesly z domova. Jedí ve skupinách ve vnitřních nebo venkovních prostorách mateřské školy. Čas oběda může být různý, záleží to na potřebách dětí. Nejmladší děti mají oběd dříve než starší děti, které jsou často v přírodě a vrací se později.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/2009
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666