5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2015 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Odpovídáme na vaše dotazy

Odpovídáme na vaše dotazy

Autor: J.Ondrejčeková | Datum: 13.6.2007 | Vydání: 6/2007

Zařazení do platové třídy

Do jaké platové třídy má být zařazena vedoucí učitelka mateřské školy (součásti subjektu ZŠ a MŠ)? Záleží i na počtu dětí v mateřské škole? Domnívám se, že ředitel základní školy nepostupuje v souladu s katalogem prací, pokud mi nechce přiznat 10. platovou třídu a zařazuje mne do 9. třídy. Mám středoškolské vzdělání a desítky let praxe, kromě přímé práce s dětmi mám na starost tvorbu ŠVP, individuálních plánů… Myslím, že spravedlivější by bylo zařazení do 10. třídy spolu s odpočtem let (v souvislosti se vzděláním).

Katalog prací (Nařízení vlády, dále NV č. 469/2002 Sb. ve znění pozdějších předpisů), který uvádí charakteristiky činností v příslušných platových třídách, nerozlišuje, zda jde o mateřskou školu při ZŠ, nebo MŠ s právní subjektivitou. Při zařazování zaměstnanců do platové třídy je rozhodující, jak náročné práce zaměstnavatel požaduje.

Jestliže je vedoucí učitelka MŠ „vedoucím zaměstnancem“ podle § 11 odst. 4 zákoníku práce, bude zařazena do platové třídy podle § 123 odst. 3 ZP, tj. do platové třídy podle nejnáročnějších prací, jejichž výkon řídí nebo které sama vykonává.

Zatímco pro zařazení do 9. platové třídy se požaduje tvorba vzdělávacího programu „třídy“ mateřské školy, tak do 10. platové třídy se zařadí zaměstnanec, po němž zaměstnavatel požaduje: „Tvorbu a koordinaci školního vzdělávacího programu mateřské školy (pozn.: nezáleží na tom, jestli je MŠ samostatná, nebo pod ZŠ) nebo tvorbu vzdělávacích programů pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a individuálních vzdělávacích plánů.“

I když má vedoucí učitelka MŠ středoškolské vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů předškolního vzdělávání, může být výjimečně zařazena trvale do 10. platové třídy podle § 3 odst. 3 písm. b) NV č. 564/2006 Sb., a to podle zvláštního právního předpisu, kterým je podle odkazu v právním předpisu (NV č. 564/2006 Sb.) zákon o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb.

Tento zvláštní právní předpis má přednost před kvalifikačními požadavky uvedenými v § 2 odst. 1 NV č. 564/2006 Sb. – viz § 2 odst. 2 téhož NV.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Přijďte na kurzy v Portálu! Čtěte nás online!