5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Porozumět si s druhými není vůbec snadné

Porozumět si s druhými není vůbec snadné

Autor: Marie Těthalová | Datum: 7.1.2009 | Vydání: 1/2009

Lidstvo se skládá z jednotlivých osobností, které si spolu rozumí více či méně a někdy také vůbec ne. O komunikaci, porozumění a spolupráci a také o rozvoji individualit jsme si povídali s Josefem Valentou.

Co je smyslem lidské komunikace, proč si spolu povídáme?

To, co je – de facto – podstatou každé komunikace (tedy i té zvířecí). Vyměňovat si informace. K tomu pak přistupují další „přidané hodnoty“. Obvykle ještě chceme „něco získat“ nebo „něco sdílet“… A to jsou také ty nejobecnější oblasti důvodů, proč si „povídáme“.

Jaké podoby má dorozumívání mezi lidmi?

Velmi rozmanité. Mluví se třeba o komunikaci neslovní neboli neverbální, slovní neboli verbální, zvukové, ale neslovní či o komunikaci prostřednictvím skutků, činů. Z jiného hlediska se hovoří o písemné, obrazové, zvukové… A bylo by toho ještě mnohem víc.

Co se stane, když spolu lidi takzvaně nemluví? Neulehčí si do jisté míry situaci? Je tak méně prostoru k hádkám a konfl iktům…

Záleží na lidech, na situaci, na důvodech. Takže na jedné straně se nemusí skutečně stát vůbec nic a může to být opravdu lepší než spolu mluvit. Na druhé straně ovšem nemluvení spolu může mít fatální důsledky v podobě ztráty přátelství, rozvodů, násilí, válek atd.

Hodně to závisí na kvalitě vztahu, v němž se mlčení „odehrává“. Když to, že se nemluví, je jen jakousi epizodou v jinak dobrém vztahu, je to něco jiného než v případě, že mlčení je průvodním jevem vztahu chladného nebo poškozeného. Někdy spolu lidé nemluví, protože si z podstaty nemají co říct, a pak se nakonec třeba i úplně rozejdou. A jindy to mlčení „odplyne“ a nemá žádné velké důsledky pro budoucnost.

Pro tuhle otázku jsem měla docela osobní důvod – když jsem byla malá, „oblíbeným“ trestem mých rodičů bylo „nebudu s tebou mluvit“. Jako dítě jsem to nesla velmi úkorně. Proč člověku tak hodně vadí, když s ním někdo přestane mluvit?

V takovém případě bývá mlčení trestem. Postavení jednotlivých „aktérů“ není vyrovnané, na jedné straně je rodič a na druhé dítě… Nemluvení tady znamená odejmutí vztahu. Když s námi někdo přestává mluvit a dává nám najevo, že mu nestojíme ani za zmínku, bere nám tím do jisté míry také sebeúctu. „Nechci s tebou mluvit“ může znamenat „nemáš pro mě hodnotu“, a taková zpětná vazba od druhých snadno „rozkýve“ naše sebepojetí. Pochvala naopak vede k tomu, že se cítíme dobře.

Jak můžeme komunikaci, která „zamrzla“, znovu rozproudit?

Existují různé návody. Naše snahy ale často nemusejí vést k úspěchu, zejména tehdy, když je na druhé straně stále přítomna emoce, která mlčení „způsobila“. Je pak někdy velice těžké takový pocit „rozehnat“ jen mluvením, vysvětlováním, argumentováním. Ovšem je dobře hovořit o tom, že nám vadí, když s námi ten druhý nemluví. Vyjádřit pocit: „Jsem smutný, protože nic neříkáš.“ A vyslovit přání: „Prosím, začni se mnou zase mluvit.“ Je to komunikační schéma, které se doporučuje při řešení problematických situací. Nicméně obecně tu jsou ve hře různé individuální faktory. Když třeba žena zmlkne, nemluví a „rozmluví“ se jen v tom případě, když dostane květiny, bude dobré, když manžel zvolí tuto strategii… Nebude jí říkat, že ho trápí, když s ním nemluví, ale koupí jí kytici. Záleží tedy na tom, kde, s kým a proč se mlčí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666