5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Sezóna alergií je tu

Sezóna alergií je tu

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 4.4.2017 | Vydání: 4/2017

Zima je za námi a venku vesele kvete všechno, co může. Pylovým alergikům, začíná náročné období. Pyl, který se z květů roznáší po okolí, nám způsobuje nepříjemné potíže.

Sezóna alergií je tu

Pylová alergie není jen „výsadou“ dospělých, ale trpí jí i malé děti. Podle údajů Státního zdravotnického ústavu počet dětí s alergií neustále roste; podle posledního výzkumu z roku 2006 trpí pylovou alergií necelých třináct procent dětí a astma má něco přes osm procent dětské populace. Dětský alergolog Vít Petrů z nemocnice na Homolce říká, že pylová přecitlivělost je typickou civilizační chorobou. „S nemocí se setkáváme zvláště u obyvatel velkoměst. Úspěšnost léčby závisí na včasné diagnóze a léčbě. Dětský lékař je první, kdo stojí spolu s rodiči a dítětem u zrodu choroby. Na jeho pohotové a správné diagnóze závisí i další osud nemocného,“ uvádí docent Petrů.

Sezónní nemoc

Pylová alergie nás nejvíce trápí na jaře, ale mnohé alergiky provázejí její projevy až do podzimních měsíců. Jak se projevuje? Nepříjemné svědění celého těla, ucpaný nos, rýma, kašel… Vít Petrů popisuje, že nemocné trápí záchvaty kýchání, tlak v oblasti nosního kořene a velmi vydatná vodnatá rýma. Nepříjemné je i pálení a štípání v očích a také v průdušnici, k němuž se může přidat dráždivý kašel. „Téměř u všech nemocných pozorujeme ve větší nebo menší míře celkové příznaky – únavu, vyčerpanost, nespavost, podrážděnost, nechutenství, bolest hlavy a zvýšenou tělesnou teplotu,“ vysvětluje Vít Petrů. Dodává, že školáci mají v tomto období potíže se soustředěním na školní práci.

Alergie se prokazuje pomocí kožních testů, při kterých se do kůže na předloktí vpichují jednotlivé alergeny. Podle toho, jak velké „pupínky“ se objeví na místě vpichů, se pozná, jak silně dítě reaguje na jednotlivé alergeny. Kožní testy by se neměly provádět u dětí, které jsou nemocné, a přibližně dva dny před testováním je potřeba vysadit antihistaminika. Projevy alergie jsou způsobeny uvolňováním histaminu – tělo se tak „brání“ látce, která ho podráždila. Pokud se podaří odstranit z prostředí, v němž dítě žije, ten „jeho“ alergen, máme do jisté míry vyhráno. Může se nám to podařit například u alergie na peří nebo na zvířecí srst, u pylů je to těžké. Děti proto užívají antihistaminika (Zyrtec, Zodac, Claritin…); někdy stačí brát léky pouze v sezóně, ale mnozí alergici je berou téměř po celý rok. Pokud se k alergii přidá dušnost, jsou potřeba různá „dýchadla“ neboli inhalační spreje. Některé zmírňují křeče dýchací trubice, jiné (s obsahem kortikoidů) léčí alergický zánět v dýchacích cestách.

Nevrlý a utahaný malý alergik

Dítě s alergií, a to nejen pylovou, si zaslouží nejen řádnou léčbu, ale také naše pochopení. Opakované nevyspání, noci, kdy se dítě budí, protože nemůže pořádně dýchat, a věčná nudle u nosu, to prostě nikomu nepřidá. Dítě, které má alergii, ale rozhodně nepotřebuje, abychom kolem něj chodili po špičkách. Podle alergologa Víta Petrů těmto dětem svědčí pravidelný pohyb. Ideální je plavání, ale rozhodně ani další pohybové aktivity nejsou k zahození.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666