5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Soustřeď se!

Soustřeď se!

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.6.2016 | Vydání: 6/2016

Neposedí, neposlouchá, co mu říkáme, prostě se na nic nesoustředí. Dětí, u kterých „sedí“ tato charakteristika, máme každý školní rok ve třídě několik. Proto jsem se zájmem sáhla po útlé knize, která se věnuje koncentraci u dětí.

Soustřeď se!

Autorka v úvodní kapitole vysvětluje, co se skrývá pod slovem koncentrace. Říká, že myslet znamená budovat cesty a že schopnosti učit se a také se soustředit se můžeme naučit. Vysvětluje též, proč se některé děti nesoustředí. U některých je na vině přemíra podnětů, jiné mají některou z poruch pozornosti. Zatímco o ADHD, u které jsou potíže s koncentrací spojeny s hyperaktivitou a děti si tedy velmi rychle „řeknou“ o trochu jiné zacházení, protože se prostě nedají přehlédnout a mnohdy i přeslechnout, u ADD, tedy poruchy pozornosti bez hyperaktivity, se někdy stává, že dítě unikne naší pozornosti. Sice nedělá, co by mělo, ale nezlobí, kouká z okna a je potichu. Pokud bychom ale takovému dítěti nevěnovali pozornost, mohlo by se stát, že by nevyužilo svůj potenciál, což by byla škoda. V obou případech poruch pozornosti totiž dítě nemívá snížený intelekt, jen ho neumí využít.

Jak s dětmi, které mají poruchu pozornosti, zacházet? Autorka nabízí rady, které se týkají denního režimu dítěte i jeho stravování. Popisuje, kteří odborníci mohou dítěti pomoci, a poskytuje cenné rady i rodičům a vychovatelům dětí. Radí zachovat klid a snažit se o trpělivý přístup, což je mnohdy velmi náročné, ale je to jedna z efektivních cest. Píše i o farmakologických možnostech, jak poruchu pozornosti zvládnout, a nabízí rady, jak dítě vést k tomu, aby si osvojilo funkční strategie, které mu pomohou poruchu zvládat. Redakce knihu doplnila pracovními listy, které známe mimo jiné z časopisu Informatorium 3-8 a které mohou posloužit jako diagnostické vodítko. Knihu bych doporučila pedagogům a také rodičům nesoustředěných dětí. Kromě rad a tipů nabízí pochopení pro náročnou situaci všech, do jejichž života vstoupila některá z poruch pozornosti.

Petra Thorbrietz - Praha, Portál 2016


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666