5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Šťastnou cestu, zdrávi došli!

Šťastnou cestu, zdrávi došli!

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 7.5.2008 | Vydání: 5/2008

Chystáte se na výlet nebo na školu v přírodě? Pak vám možná přijdou vhod užitečné rady, jak na výletě nepřijít k úrazu a jak si poradit s ošetřením drobných nehod. Připomeneme vám i zásady první pomoci, aby vás nezaskočilo opravdu nic.

Neobejdeme se bez pořádné přípravy; i když je základní lékárnička v povinné výbavě prostředků hromadné přepravy a najde se i ve většině kulturních památek nebo sportovišť, bude lepší, pokud si podstatné zdravotní potřeby přibalíme i do svého batohu. Na co bychom neměli zapomenout? Určitě na dezinfekční roztok (např. Septonex), náplasti, elastické i sterilní obinadlo, nůžky a láhev s čistou vodou. Přibereme také Fenistil gel, oční vodu a využijeme i krém s panthenolem, kterým můžeme ošetřit kůži spálenou od sluníčka. Pokud na obloze není ani mráček, bude se hodit krém s UV filtrem a všechny děti by měly mít klobouček nebo kšiltovku.

Tepleji, než je zdrávo

Kdo by chtěl mít na výletě zimu? Zato teplo a sluníčko, to je „ono“! Vysoké teploty s sebou mohou přinést i úpal nebo úžeh. Úpal je prvním typem přehřátí, může nastat při dlouhodobém pobytu v prostředí s vysokou teplotou (více jak 35 °C) a je selháním vlastní termoregulace. Hlavním příznakem je horečka (až 41 °C), dále můžeme pozorovat suchou, horkou a začervenalou kůži. Můžeme očekávat bolesti hlavy, závratě, zrychlený dech a tep. Tento stav může velmi rychle přejít do šoku.

Nejprve musíme zamezit dalšímu zahřívání postiženého - přeneseme ho do stínu či do chladné, dobře větrané místnosti. Poté začneme s postupným zchlazováním. Podáváme chladivé nápoje a studené zábaly. Zchlazování by nemělo být nepříjemné! Také musíme zamezit druhotnému podchlazení. Teplotu srážíme přibližně na 38 °C.

V létě nás může postihnout také úžeh. Projevuje se podobně jako úpal, ale jedná se o přehřátí mozku. Vzniká v důsledku déletrvajícího přímého působení slunečního žáru na nekrytou hlavu (častá kombinace se slunečním popálením). Může se projevit i po několika hodinách. Při první pomoci postupujeme stejně jako při úpalu s tím rozdílem, že dáváme obklady na hlavu. Oběma stavům můžeme předejít, pokud s dětmi nepobýváme na přímém slunci a dbáme na pitný režim.

Je-li teplo a sucho, může se dětem spustit krev z nosu. První pomoc je jednoduchá - dítě posadíme a dbáme na to, aby mělo předkloněnou hlavu. Stiskneme dítěti nosní křídla a přibližně 10 minut je pevně držíme. Za tu dobu se vytvoří krevní sraženina. Pokud je to možné, tak dítěti dáme na čelo nebo na zátylek chladný obklad. Dřívější postup, kdy se hlava naopak zakláněla, vedl k tomu, že se dítě krve napolykalo a často ji posléze vyzvracelo. Sice se tak krvácení zdánlivě zastavilo, ovšem krev jen netekla ven z nosu, ale končila v žaludku.

Rozbilo se koleno

Při delších pochodech, ale i při běžných hrách se děti mohou škrábnout, rozbít si koleno nebo se jim vytvoří nepříjemný puchýř. Jak si poradíme s takovými bolístkami?

Odřeniny a škrábance omyjeme studenou vodou a dobře osušíme. Ránu však nesmíme třít, ale vlhkost z ní odsáváme (např. kouskem mulu nebo obyčejným a pochopitelně čistým kapesníkem). Pak ránu dezinfi kujeme a přelepíme polštářkovou náplastí nebo ji obvážeme. Můžeme se setkat také s pohmožděninou. Jde o bolestivý stav, při němž není porušena celistvost tkání (např. kostí ). Bývá někdy doprovázen krevním výronem, například při podvrtnutí (distorzi) kloubů. Pozor, bolest není vždycky úměrná závažnosti poranění! V rámci první pomoci by se měla postižená část těla (obvykle končetina) co nejrychleji uvést do klidu a dát do zvýšené polohy. Při pohmožděninách kloubů, výronech či podezření na vykloubeninu se doporučuje přiložit elastický obvaz; stažení zraněné tkáně zabrání rozvoji krvácení a otoků. Pozor, nesmíme ale končetinu stáhnout příliš, mohla by se odkrvit. Pomůže, pokud zraněné místo ochladíme.

Těsnější boty nebo nevyhovující ponožky, ale často jenom delší pochod nás „odmění“ bolavým puchýřem. Vlivem zvýšeného tlaku se pokožka dostane do nesnází - těsně doléhá na stěnu boty a při chůzi prudce stoupá podélný tlak na všechny vrstvy kůže, až se pokožka na hranici škáry odtrhne a prostor se okamžitě plní tkáňovou tekutinou. Pokud puchýř neošetříme včas, protrhne se a hrozí vznik infekce; nepříjemné pálení navíc určitě znepříjemní další chůzi. Puchýř v žádném případě nepropichujeme, ale přelepíme jej polštářkovou náplastí (k dostání jsou i takové, které jsou přímo „konstruované“ na tyto nepříjemnosti; pokud je ale nemáme po ruce, vystačíme si s obyčejnou náplastí).

Co mě to svědí?

Na výletě se mohou projevit i alergické obtíže, které mají různé příčiny. Pokud dítě „poštípe“ bodavý hmyz, přijde ke slovu zmíněný Fenistil gel, kterým potřeme zarudlá místa. Někdy ale reakce není právě mírná a dítě začne otékat, špatně se mu dýchá a ztrácí vědomí. V takovém případě na nic nečekáme a přivoláme lékařskou pomoc. S největší pravděpodobností se totiž jedná o alergický šok!

Alergii může vyvolat i pyl kvetoucích rostlin. Projevuje se většinou vodnatou rýmou, kýcháním a výtokem z očí. V takovém případě přijde ke slovu oční voda, která zmírní pálení v očích. Pokud víme, že máme ve třídě alergika, promluvíme před výletem s rodiči a ujistíme se, že dítě dostalo všechny léky. Případně se domluvíme, jak postupovat, pokud se objeví větší potíže.

Dalším typem alergie je nesnášenlivost některých potravin. Ta se může projevit mírným svěděním, ale také anafylaktickým šokem. Máme-li ve skupině dítě, které trpí touto formou alergie, nesmíme v žádném případě experimentovat a dítěti dáme k jídlu jen to, na čem jsme se domluvili s rodiči. Nebezpečné jsou především situace, kdy dítěti, které je alergické na ořechy, dá kamarád ochutnat moučník od maminky nebo lákavou cereální tyčinku. V případě, že se u dítěte projeví alergická reakce (dušnost, otoky), bez váhání přivoláme lékaře.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 5/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666