5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Zabalit dárek, to není jen tak

Zabalit dárek, to není jen tak

Autor: Markéta Lukáčová | Datum: 8.12.2006 | Vydání: 10/2006

Při balení dárků, které jsme vyrobili sami, se naskýtá otázka, jestli je máme zabalit do kupovaných dárkových papírů. Copak si nemůžeme zajímavý dekorační papír vyrobit sami?

Podle jednoho zkušeného vychovatele se děti dělí na čisté a na šťastné. Asi tuto myšlenku nelze brát doslova, ale skutečně od té doby pohlížím na špinavá trička a permanentní pracovní „nepořádek“ s troškou nadhledu. Výroba škrobových papírů spadá do těch „špinavějších“ projektů, přitom samotné výtvarné zpracovávání plochy vtáhne do děje nejen malé.

Potřeby: Škrob (knihaři považují za nejlepší pšeničný, ale pro práci s dětmi naprosto postačí škrob kukuřičný nebo také bramborový): Jeden díl prášku smícháme s jedním dílem studené vody, dobře rozmícháme a kašičku zalijeme dalším dílem vroucí vody. Hmotu, která po vychladnutí ztuhne, je dobré uchovávat v uzavřené sklenici, aby se nevytvářel škraloup. Dále si připravíme balicí papír, tempery, válečky, hřebeny či razítka (jako razítko poslouží i obyčejná plastová dětská kostka), případně třpytivé flitry.

Postup: Obyčejné balicí papíry rozprostřete na rozložený igelit (ideální by byla skleněná deska, tu ale většinou nemáme k dispozici). Zvlhčete je vodou (pomocí rozprašovače na květiny) a malířskou štětkou naneste slabounkou vrstvičku čirého škrobu. Jestliže se těžko roztírá, rozřeďte jej přímo v misce vodou. Můžete jej také předem obarvit temperami. Pohodlnější je však zapracovávat barvu přímo do škrobové plochy. K vytváření vzorů se hodí různé válečky, hřebeny, razítka. Děti vyrývaly vánoční motivy druhým koncem úzkého štětce, lze použít i špejle, pozor jen na protržení vlhkého papíru. Nakonec můžete papíry „posolit“ různými glitry.

Po usušení se papíry zkroutí, a je proto potřeba je po rubu nejlépe přes plátno vyžehlit a zatížené nechat vyrovnat. Tímto získáte jedinečné originály - výchozí materiál pro výrobu přáníček, jmenovek sladěných se zabaleným balíčkem nebo na výrobu desek školkové kroniky.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666