5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Zub času a jeho pomocníci Překlep a Škraloup

Zub času a jeho pomocníci Překlep a Škraloup

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 7.6.2017 | Vydání: 6/2017

Taky si někdy myslíte, že za to, že se vám něco rozbije, někdo může? Kniha Překlep a Škraloup, kterou napsali Tomáš Končinský spolu s Barborou Klárovou a jejímž spolutvůrcem-ilustrátorem byl Daniel Špaček, to dokazuje. Jak se všichni shodují, knihu si psali především pro sebe.

Zub času a jeho pomocníci Překlep a Škraloup

Vybrat mezi stovkami dětských knih, které ročně vycházejí, takové, které děti opravdu zaujmou, není úplně jednoduché. Vtipná a bohatě ilustrovaná kniha Překlep a Škraloup mezi současnou nabídkou opravdu zaujme už jen svou obálkou, která vybízí malé čtenáře k dotvoření. Leitmotivem knihy je stárnutí věcí. My ale moc nechceme, aby věci stárly. „Ať chceme nebo ne, věci stárnout budou. Původním impulzem byl dotaz Danielova synka, který se ptal, proč věci stárnou. A když jsme se nad tím zamysleli, přišli jsme na to, že za to pochopitelně mohou skřítci. Jinak to nejde. Člověk se jen ohlédne a věci jsou úplně jiné,“ říká Tomáš.

„Mého syna to stárnutí věcí nijak netrápilo,“ říká Daniel. „Spíše mu vadilo, že je to na věcech vidět, že zářivě bílá, nová a nepoškrábaná věc se mění. Stárnutím věcí jsme se začali zajímat i proto, že starší věci mají i díky svým škrábancům nějaký příběh, něco si zažily. V naší knize ukazujeme, že za něco takového mohou nějaké postavičky, které sledují své plány, vyznávají určitou filozofii a stárnutí provádějí odborně. Stárnutí nelze provádět neodborně,“ směje se Daniel. „Stárnutí je úplně neskutečná práce, která probíhá souběžně a pořád, je to opravdu dřina,“ doplňuje ho Tomáš. „Proto také skřítci chodí do školy.“

Svět konzumu

Dnes nahrazujeme jednu věc druhou. „A z tohoto konzumu jsme si chtěli udělat legraci,“ říká Tomáš. „Dnes si něco koupíte, za týden na to zapomenete a koupíte si novou věc, a my bychom byli rádi, kdyby něco takového děti pochopily, aby si uvědomily, že když mají věc osahanou, dobře ji znají, mohou se jí držet,“ dodává.

„Když jsme byli malí, na každém školním sešitě stálo: ‚Až dosloužím, chci do sběru,‘ což se mi spojilo s veršem: ‚Naše staré kamarády nehodíme do smetí.‘ Věci, které stárnou, nejsou špatné. Necítíme se ale jako moralisté, kteří lidem kážou o tom, co se má a nemá dělat,“ konstatuje Daniel. „U dětí je ale novost daná spíše mentálně než esteticky,“ myslí si. „Nová je pro ně hračka, kterou ještě neměly v ruce. Pokud dostanou staré omlácené autíčko, vnímají ho jako novou hračku.“ Zmiňuje ještě, že dále by se rádi věnovali zastarávání myšlenek.

Překlep, strašák spisovatelů

Hrdiny knihy jsou dvě postavičky, Překlep a Škraloup. „Překlep by rád stárl nově, nelíbí se mu zastaralé metody stárnutí a nechce už dělat překlepy v knížkách, ale v programech, protože i stárnutí se nějakým způsobem vyvíjí,“ popisuje Daniel, co postavy knihy charakterizuje. „Atraktivní jsou pro něj nové technologie stárnutí, zatímco jeho otec trvá na starých postupech,“ dodává Tomáš.

Pro člověka, který se jako já živí psaním, jsou překlepy největším strašákem. Pokud někde utečou, je zde. „Náš Překlep představuje entropii, chaos, všeobecnou neuspořádanost. A Překlep jako hlavní postava tištěné knihy nám přišlo jako dobrý vtip. V jednu chvíli jsme uvažovali i o tom, že by překlepy byly i v knize, ale pak jsme to nechali být, protože jsme si uvědomili, že by to hodně lidí rozčilovalo. Náš Překlep dělá překlepy seriózně. Tak jako je těžké naučit se těsnopis nebo pravopis, naučí se skřítek entropík překlepis,“ usmívá se Tomáš.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666