5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

5/2014

Psychologie dnes 5/2014

Daniela Kramulová, 2.5.2014

V květnové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 5/2014

Jak vyléčit noční můry?

Dana Kamarádová, Ján Praško, Daniela Jelenová, Aleš Grambal, Klára Látalová, 2.5.2014

Noční můry vyvolávají ve snu vzpomínky na traumatickou, nedořešenou nebo nedostatečně zpracovanou událost, mohou se však týkat i ohrožení v budoucnosti.

Celý článek

Jak vyléčit noční můry?

Přístroj pro telepatii je na světě! Zatím jen pro potkany

Jaroslav Petr, 2.5.2014

Dosud si „čtení myšlenek“ vyzkoušeli jen laboratorní potkani. Pomohlo jim k tomu zařízení zkonstruované v laboratoři neurobiologa Miguela Nicolelise z Duke University v americkém Durhamu.

Celý článek

Přístroj pro telepatii je na světě! Zatím jen pro potkany

Čekám dítě s bratrancem. Bude postižené?

Anna Mészárosová, 2.5.2014

Na vztahy mezi pokrevně blízkými se díváme přinejmenším s podivem. Přesto manželské svazky mezi příbuznými nepatří do minulosti, mnohé z nich jsou legální, a dokonce ani z genetického hlediska nemusejí znamenat katastrofu.

Celý článek

Čekám dítě s bratrancem. Bude postižené?

Jsem to, co řídím

Daniela Kramulová, 2.5.2014

Auto si oblékáme jako kabát. Když nám „padne“, je z nás sehraný tým. Jen těžko se pak dá odhadnout, jestli se ta fabia či BMW na silnici takhle chová proto, že ji řídí pan Novák, nebo jestli pan Novák řídí podle toho, zda sedí ve fabii, či v BMW.

Celý článek

Jsem to, co řídím

Bojím se, že mě partner opustí

Veronika Neumannová, 2.5.2014

Eva je krásná, chytrá mladá žena. Muži se za ní otáčejí, lichotí jí, zvou ji na rande. Jí ale dlouho trvá, než k někomu najde důvěru – a nakonec stejně skončí opuštěná. Scénář se opakuje a Eva netuší, kde stále dělá chybu…

Celý článek

Bojím se, že mě partner opust

NEVIDITELNÁ

Jana Kárníková, 2.5.2014

Celý článek

Geekové a nerdi

2.5.2014

Chraňme si nadané podivíny!

Celý článek

Můžeme být závislí na plastických operacích?

Jana Abelson Tržilová, 2.5.2014

K nejznámějším uživatelům plastické a estetické chirurgie patří celebrity. Mnohé z nich pod skalpelem skončily několikrát (Michael Jackson, Cher, David Gest, Mickey Rourke). V sérii operací najdeme i odstrašující případy, kdy se zákrok chirurgovi nepovedl. Nebo těch zásahů už bylo tolik, že dotyčný začal připomínat bytost z jiné planety. Catherine Jackson například označila svého syna Michaela za závislého na plastické chirurgii. Ačkoli on sám přiznal jen tři plastiky, odhad skutečných zákroků se pohybuje kolem několika desítek. A jeho matka plastické chirurgy vinila z toho, že jejímu synovi neřekli ne, a že tak částečně přispěli ke zkrácení jeho života. Ale zkuste říct ne králi popu. Přijdete o lukrativní zakázku a jeho problém stejně nevyřešíte. Obrátí se totiž na jiného chirurga, který požadovaný zákrok ochotně provede. Byť by byl s nejistým výsledkem. Michael Jackson ovšem nebyl jediný, kdo podlehl lákadlům, jež plastická chirurgie nabízí. Bezchybný vzhled je ve světě showbyznysu považován za samozřejmost. Nestačí jen vypadat dobře. Z estetického hlediska je nutné usilovat o to, vypadat nejlépe, jak jen je to možné. A navíc celebrity mají peníze, které jim umožní tyto zákroky podstupovat opakovaně. Pokud se sejde poptávka podložená dostatečným množstvím finančních prostředků s chirurgem bez zábran jakýkoli zákrok provést, neexistují žádné hranice, žádné směrnice (na rozdíl od jiných lékařských zákroků a medikamentů, u nichž jsou jejich indikace sledovány a regulovány), kdy přestat.

Celý článek

Čekám dítě s bratrancem. Bude postižené?

2.5.2014

Na vztahy mezi pokrevně blízkými se díváme přinejmenším s podivem. Přesto manželské svazky mezi příbuznými nepatří do minulosti, mnohé z nich jsou legální, a dokonce ani z genetického hlediska nemusejí znamenat katastrofu. Když se vezmou dva příbuzní, budou mít postižené děti. To je nejčastější obava, kvůli které se milostným vztahům mezi příbuznými bráníme. Chodí-li spolu bratranec a sestřenice, může dojít i k ostré roztržce v širší rodině, nebo dokonce k „vyloučení“ milenců z rodiny, jehož cílem je nejen dát najevo nesouhlas, ale především tímto tlakem dvojici rozklížit. Přesto je u nás takový sňatek legální a obavy o duševní či fyzické postižení potomků nejsou jednoznačně oprávněné. Vždyť spousta světových velikánů vzešla z manželství příbuzných.

Celý článek

Nezájem o „eurovolby“ nic nevyřeší

Daniela Kramulová, 2.5.2014

23. a 24. května se konají volby do Evropského parlamentu. V celé Evropě se bude volit celkem 751 poslanců, z Česka jich bude 21. Je EP opravdu tak nedůležitý orgán, jak opakovaně ukazuje nezájem (nejen) našich voličů? I na to jsme se zeptali Petra Robejška, českého politologa, sociologa a ekonoma žijícího v Německu.

Celý článek

Odoláte pokušení podvádět?

Petr Houdek, 2.5.2014

Házejte kostkou v kancelářském boxu, jste tu sami, nikým nepozorováni. Jakékoliv číslo, které vám padne, zaznamejte na arch papíru. Celkem máte 42 hodů. Arch poté odevzdáte. Čím vyšší součet na něm bude, tím vyšší finanční odměnu získáte. Tento úkol byl jedním z mnoha, kterému čelili indičtí univerzitní studenti v experimentu dvou ekonomek, Remy Hannaové a Shing-Yi Wangové. Cílem pokusu bylo zjistit, jak moc budou studenti podvádět. Při tolika hodech by měl být průměr kolem 3,5 -v součtu kolem 147. Medián předložených výsledků byl ale 168 a pár participantů předložilo arch i s 252 body. Měli troufalost tvrdit, že jim padaly jen šestky. Podvádění malé i velké bylo všudypřítomné. Experiment je však zajímavý v jiném detailu. Od jeho účastníků byly získány i jejich životní plány a zaměstnání, která by chtěli dělat. Nejoblíbenějším místem největších podvodníků byla státní správa. Na konci pokusu účastníci dostali příležitost část „vydělaných“ peněz věnovat charitě a zachovat si alespoň trochu cti. Pohříchu nejméně dávali na charitu opět budoucí státní úředníci. Inu, je-li stát brán jako prostředek ke korupční rentě, nepřekvapí, jaké lidi začne přitahovat.

Celý článek

Máte problém? Naučte se ptát na radu sami sebe

Daniela Kramulová, 2.5.2014

Přijměte skutečnost, jaká je, a přestaňte se trápit věcmi, které nemůžete změnit. Když se naučíte ptát sami sebe, zjistíte, že spousta myšlenek, kterým jste věřili, není pravdivých -a ohromně se vám uleví. Tak můžeme stručně popsat cíl seberozvojové metody The Work.

Celý článek

Kde mám hledat terapii pro svého syna?

2.5.2014

Vše začalo šikanou ve škole. Syn svou úzkost začal ventilovat tak, že se často myje, nesmíme se jej dotýkat, nesmíme se k němu přiblížit, nesmíme chodit k němu do pokoje, nesmím si doma vysoušet vlasy fénem a spoustu podobných věcí. I přestože jsme již vyměnili školu, problémy stále přetrvávají. Byla bych moc ráda, kdyby se našel někdo, kdo by dokázal mému synovi pomoct. Představu o pomoci mám ale takovou, aby šla k jádru problému, a ne aby byl syn pouze tlumen léky (doživotně). Většina léků má vedlejší účinky, a proto bych léky brala jen jako podpůrný prostředek léčby. Synova diagnóza se jmenuje obsedantně-kompulzivní porucha (OCD). Je mu 15 let. I. P., matka

Celý článek

Přátelství navzdory Hitlerovi

Pavla Koucká, 2.5.2014

Autorka knihy Přátelství navzdory Hitlerovi Judita Matyášová se vydala po stopách skupiny asi 80 židovských dětí, kterým se podařilo uniknout v roce 1939 z tehdejšího protektorátu do Dánska. Po válce se rozprchly po světě a většinou na sebe ztratily kontakty. Judita je vyhledala a některé z nich se díky ní po 70 letech znovu setkaly.

Celý článek

Jak vyléčit noční můry?

2.5.2014

Noční můry vyvolávají ve snu vzpomínky na traumatickou, nedořešenou nebo nedostatečně zpracovanou událost, mohou se však týkat i ohrožení v budoucnosti.

Celý článek

Kdo nám krade energii?

red, 2.5.2014

Cítíte se často unavení, bez nadšení a chuti do práce? Dělají vám stále větší obtíže i činnosti, které jste dříve zvládali snadno a s lehkostí? Pokud je to váš případ, zamyslete nad tím, nakolik se vaše životospráva podobá sedmi dole uvedeným bodům. Napadlo vás vůbec, že by mohli existovat zloději naší vlastní energie a životního elánu? Nejhorší je, že jim prostor v našem životě velmi často děláme sami. Naštěstí i nápravu máme ve vlastních rukách.

Celý článek

Zoofilie: Láska za hranicí…

2.5.2014

Udělala jeden dva malé krůčky pod prvním náporem jeho vášně a pak zůstala stát. Pravidelnost a opakování přinese cvik… … Když o pár minut později zavíral vrata stáje, usmíval se. Položil kosu a hrábě na malou kárku. Dneska si čerstvou jetelinu zasloužila, pomyslel si…

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace