5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

9/2015

Psychologie dnes 9/2015

Daniela Kramulová, 1.9.2015

V zářijové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 9/2015

Informační pasti: Budeme v područí IT elity?

Eva Kubová, 1.9.2015

Patříte mezi ty, kteří bez svého „dotykáče“ nevytáhnou paty, nebo vzpomínáte na „normální“ mobil, kde nebyl problém napsat SMS poslepu, či dokonce na klasické sluchátko, za kterým stačilo zaklapnout dveřmi, a nebyli jste k dosažení?

Celý článek

Informační pasti: Budeme v područí IT elity?

Tátové na rodičovské

Daniela Kramulová, 1.9.2015

Tátové na procházce s kočárkem jsou už samozřejmostí. Ale někteří ještě potomka přebalí, nakrmí, hodí prádlo do pračky, suché přežehlí – a když se manželka vrátí ze zaměstnání, servírují večeři. Jak se žije otcům na rodičovské dovolené?

Celý článek

Tátové na rodičovské

Vyjde nám to? Jak poznat a rozvíjet perspektivní vztah

Daniela Kramulová, 1.9.2015

Šlehačka na dortu. Báječná, nadýchaná a lákající vrhnout se na ni a nacpat si do pusy obří porci. Podobně vypadá i zamilovanost. Snad jen s tím rozdílem, že u té šlehačky víme předem, že ji během chvíle sníme a pak teprve poznáme, jaký je dort pod ní.

Celý článek

Vyjde nám to? Jak poznat a rozvíjet perspektivní vztah

Proč lžeme o sexu?

Daniela Kramulová, 1.9.2015

„Jste v rozpacích, když je řeč o sexu? Já rozhodně ano,“ přiznává Seth Stephens-Davidowitz – a protože je datový analytik, zajímalo ho, jaké problémy ohledně sexu lidé nejčastěji hledají na internetu.

Celý článek

Proč lžeme o sexu?

Vidím úplně všechno

Daniela Kramulová, 1.9.2015

Pětadvacet let působil ve službách FBI jako zvláštní agent pro odhalování špionů a specialista na profilování pachatelů trestných činů. Dnes je vyhledávaným odborníkem na nonverbální komunikaci a autor úspěšných knih o tom, jak prokouknout druhé, odhalit lež či nebezpečnou osobnost. V létě Joe Navarro poskytl našemu časopisu exkluzivní rozhovor.

Celý článek

Vidím úplně všechno

Tátové na rodičovské

Daniela Kramulová, 27.8.2015

Tátové na procházce s kočárkem jsou už samozřejmostí. Ale někteří ještě potomka přebalí, nakrmí, hodí prádlo do pračky, suché přežehlí - a když se manželka vrátí ze zaměstnání, servírují večeři. Jak se žije otcům na rodičovské dovolené?

Celý článek

Nejpodceňovanější lidská vlastnost

Milan Petrák, 27.8.2015

POSLEDNÍ SLOVO MILANA PETRÁKA

Celý článek

K čemu obvazy? Stačí kravský trus

Andrej Horváth A, 27.8.2015

V mnohých oblastech Afriky lidi stále kosí středověké choroby. O léčbě rozhoduje šaman a předpotopní pověry. Lékaři to rozhodně nemají lehké.

Celý článek

Catfish Láska a faleš na síti

Radka Gottwaldová, 27.8.2015

S vývojem komunikačních technologií se vyvíjejí i formy navazování vztahů, potažmo podvádění či klamání partnerů. Jedním z nových trendů, které vznikly díky sociálním sítím, je tzv. catfish. Co to znamená? Název catfish (česky sumec) vznikl podle stejnojmenného filmu natočeného Henry Joostem a Arielem Schulmanem a označuje člověka, který se pomocí sociálních médií vydává za někoho jiného se záměrem navázat vztah. Obvykle to má různé formy a motivy. Od těch jasných a průhledných až po ty na první pohled nepochopitelné. Společným znakem těchto podvodníků je, že jim nejde o osobní setkání, ale pouze o klamání obětí.

Celý článek

Neurofeedback: fakta versus mýty

Vojtěch Pišl, 27.8.2015

Od rýže v ústech k léčbě epilepsie 1. část „Neurofeedback je dalším z pseudovědeckých přístrojů, které z lidí jen tahají peníze,“ dočetl jsem se na jakémsi blogu na webu Psychology Today. Četné výzkumy a klinické zkušenosti po celém světě však dokazují, že neurofeedback pomáhá širokému spektru klientů s psychickými těžkostmi. Pojďme se podívat, oč skutečně jde.

Celý článek

Největší odvaha? Překonat strach z odmítnutí

Daniela Kramulová, 27.8.2015

Odvaha patří k vysoce ceněným vlastnostem. Obvykle si ji spojujeme s mimořádnými činy, ale podle Ivety Clarke je mnohem důležitější mít dost kuráže v běžném, každodenním životě. Dokonce ví, jak takovou odvahu můžeme trénovat.

Celý článek

Mami, nech mě žít!

Romana Suchá, 27.8.2015

Když se vám doma zabydlí matka víc, než je zdrávo...

Celý článek

Utrpení mladého Werthera v 21. století

Alena Kovář Gabrielová, 27.8.2015

Sebevražedné (suicidální) jednání je staré jako lidstvo samo. Pro mnohé může být jedním z východisek nezvládnuté životní krize. Každý máme své strategie, díky kterým zvládáme náročné životní situace a nezastupitelnou úlohu při jejich osvojování má rodina. Rodina může velmi významně posilovat dispozice k sebevražednému jednání, pokud neuspokojuje základní potřebu jistoty a bezpečí a jestliže nefunguje jako spolehlivé zázemí. Zvlášť citlivým a nebezpečným obdobím je z tohoto pohledu dospívání. V tomto období je výskyt sebevražedného jednání enormní. I přesto, že jde především o sebevražedné pokusy, které mají mnohdy podobu gesta, pozérství, vydírání, manipulace, je nutné i toto jednání brát velmi vážně a nepodceňovat ho. Často se totiž za ním může skrývat závažný problém a může jít o „volání o pomoc“. Významným spouštěčem nezvládnutých problémů bývají např. potíže v mezilidských nebo rodinných vztazích, ve škole, ale i potíže s vlastní identitou, nedostatečné sebevědomí nebo pocit osamělosti, marnosti, zbytečnosti či pocit zrady… Kdo z nás si neprošel nezájmem, zklamáním, zradou blízkého člověka, kdo neměl „zlomené srdce“? Víme sice, že to patří k životu, ale i tak to bolí! Nejsme schopni se soustředit, nic se nám nechce dělat, je nám nanic. Čas se vleče jako nikdy předtím, nálada se nelepší, vše je zbytečné a marné. Jsme sraženi na kolena! I takto bychom mohli popsat pocity spojené s „nešťastnou láskou“. Každý z nás je jiný, originální, a pro každého může mít tato životní událost jiný význam. Pro někoho je šancí či příležitostí pro nový začátek nebo životní změnu, pro jiného představuje konec života. Nechce nebo neumí řešit vzniklou situaci, začínají se dostavovat temné myšlenky a hledá vysvobození ze svého utrpení. Sebevražda z nešťastné lásky? Nic výjimečného! A medializace těchto činů často působí jako senzace. Média významně ovlivňují postoje a názory a podílejí se i na tom, jak se ve společnosti o tomto problému diskutuje. Navíc způsob, jakým je sebevražda prezentovaná, může být i inspirací. V tomto případě můžeme hovořit o tzv. Wertherově efektu. Werther byl hlavním hrdinou milostného románu J. W. von Goetha (Utrpení mladého Werthera, 1774), který pro nenaplněnou lásku ukončil svůj život sebevraždou. Po vydání knihy byl právě Wertherův čin pro mnohé nešťastně zamilované inspirací. Řada mladých lidí se s touto postavou identifikovala a následovala vlna sebevražd. V dnešním informačně propojeném světě není nic těžkého nechat se inspirovat něčí sebevraždou, resp. způsobem provedení. Existují diskusní fóra, a není jich málo, na kterých si nejenom mladí lidé předávají své zkušenosti, anebo se dokonce domlouvají na společných sebevraždách. Sjednocujícím znakem již nemusí být osoba jako vzor, ale často spíš způsob provedení, nespokojenost s dosavadním životem či bezvýchodnost situace. Aktéři těchto skupinových sebevražd se zpravidla osobně ani neznají.

Celý článek

Bílá tvář - černá duše Příběh Ráchel Doležalové

The Beastess, 27.8.2015

V létě se i v našich médiích objevily zprávy o kauze bílé Američanky s českými kořeny, která se v dospělosti začala vydávat za černošku a bojovat za práva Afroameričanů v čele prestižní organizace pro barevné. Na otázku proč není vůbec jednoduchá odpověď.

Celý článek

Informační pasti: Budeme v područí IT elity?

Eva Kubová, 27.8.2015

Patříte mezi ty, kteří bez svého „dotykáče“ nevytáhnou paty, nebo vzpomínáte na „normální“ mobil, kde nebyl problém napsat SMS poslepu, či dokonce na klasické sluchátko, za kterým stačilo zaklapnout dveřmi, a nebyli jste k dosažení?

Celý článek

Metafory našich vztahů

Vojtěch Pišl, 27.8.2015

Celý článek

VYJDE NÁM TO?

Daniela Kramulová, 27.8.2015

Jak poznat a rozvíjet perspektivní vztah

Celý článek

Benzodiazepiny: pomoc, která není bez rizika

27.8.2015

Benzodiazepiny jsou skupinou nejčastěji předepisovaných farmak při nespavosti a u úzkostných poruch. Při krátkodobém užívání mají velmi dobrý efekt, patří však zároveň k lékům, které se nejčastěji zneužívají a způsobují závislost.

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace