5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

7-8/2016

Psychologie dnes 7-8/2016

Daniela Kramulová, 29.6.2016

V červencové a srpnové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 7-8/2016

Vězeňská tetování: osudy vepsané pod kůží

Alena Lochmannová, 29.6.2016

Víte, co znamená slza vytetovaná pod okem, pavučina na předloktí nebo oční linky? Každý z těchto motivů má vlastní symboliku, jedno však mají společné – prozrazují na svého nositele, že byl ve vězení.

Celý článek

Vězeňská tetování: osudy vepsané pod kůží

Češi a magie: Faustovi následovníci

Lenka Králová, 29.6.2016

„Grekko, Grekko, vstup do mě! Ty jsi já a já jsem Grekko!“ Toto extatické zvolání je součástí magického rituálu, díky kterému lze získat pohádkové bohatství. Čaroděj při něm volá démona jménem Grekko a chce, aby jej posedl. Grekko však není žádný starověký babylonský běs. Zapomeňte na Mezopotámii! Je to novověký hollywoodský běs – Gordon Grekko, hlavní postava z fi lmu Wall Street.

Celý článek

Češi a magie: Faustovi následovníci

Co potřebujeme ke štěstí?

Daniela Kramulová, 29.6.2016

Je lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný, poznat lásku a mít přátele než být sám. Na tom bychom se nejspíš shodli všichni. Možná by většina lidí souhlasila i s tím, že je lepší mít práci než zůstat nezaměstnaný. Ale co kdybychom měli tolik peněz, že pracovat nemusíme? Budeme šťastnější, když budeme mít možnost věnovat se jen tomu, co nás opravdu baví?

Celý článek

Co potřebujeme ke štěstí?

Nevěra, nebo skrytá bigamie?

Jeroným Klimeš, 29.6.2016

Věrnost patří k jedné ze základních křesťanských hodnot. Tedy těch hodnot, kterými se v poslední době často zaštiťujeme tváří v tvář nezvládnuté muslimské imigraci. Mít paralelní vztah, nebo dokonce dvě rodiny současně, a pobývat chvíli s jednou ženou a dětmi, a pak zase s druhou – to rozhodně není jen rodinný model muslimů. Můžeme se s ním setkat i u nás. Dokonce má i své mediálně známé tváře, například odsouzeného expolitika Ratha nebo zakladatele Nadace proti korupci Janečka.

Celý článek

Nevěra, nebo skrytá bigamie?

Toužím po dobrém konci

Lenka Králová, 29.6.2016

S Halinou Pawlowskou jsem strávila několik dní na Ukrajině při natáčení pořadu Tajemství rodu. Ve vesnici Čorna Tisa, kde žijí Halininy příbuzní, jsem se snažila vymyslet zajímavý záběr do filmu. Zrak mi padl na pasoucí se stračenu. „Vítku,“ zařvala jsem. „Natočíme Halinu, jak dojí krávu!“ Režisér Vít Karas zesinal. „Neblázni, to neudělá! Naštveš ji.“

Celý článek

Toužím po dobrém konci

Alžběta II. Pracující žena

29.6.2016

Alžbětě bylo deset let, když jí oznámili, že se budou z jejich řadového domu na Piccadilly stěhovat do Buckinghamského paláce. Zhrozila se: „Cože?! To je strašné!“

Celý článek

Fetiš zvaný IQ

MILAN PETRÁK, 29.6.2016

POSLEDNÍ SLOVO MILANA PETRÁKA

Celý článek

Příběh obrazu aneb integrativní koučink

29.6.2016

„Představte si, že se potkáme za 2 roky, Vy záříte štěstím a povídáte o tom, jak se Vám daří … Klidně si k tomu zavřete oči a vyprávějte.“ Dále se doptávám: „V jakém prostředí se nejčastěji pohybujete? Jaké činnosti děláte? Jaké schopnosti využíváte? Co Vám to přináší? Kým jste? Jak to všechno směřuje k naplnění smyslu Vašeho života?“ „Když bych Vám nyní nabídla barvy, jaký obraz byste namalovala? Jaké barvy byste použila? Jaké tvary?“ „Uvědomte si, jaký pocit ve Vás představa vyvolává. A kde na těle má ten pocit své místo? Uložte si tam ten obraz.“ Dovolili jste si pustit se do představy své budoucnosti i Vy, čtenáři? Klientům následně nabídnu Karty vytvořené CEbyla TERAS – Centrem terapeutických služeb z obrazů výtvarnice Jany Dybalové. Klienti z 60 obrazových karet vybírají tu, která jejich představu sebe sama za 2 roky vystihuje nejlépe. A tak začal příběh tohoto obrazu. Klientka hovoří o tom, co pro ni obraz znamená. „Žena s velkým ‚Ž‘ a současně matka, manželka, manažerka, dcera, atd.“ „Co byl tenkrát, před 2 lety, první krok, který jste udělala k naplnění představy?“ „Ujasnila jsem si role ve svém životě, stanovila si priority, uspořádala jsem si čas, aby se mi žilo spokojeněji, a přitom s vášní k tomu, co dělám.“ „Fajn, čemu bychom se měly dnes věnovat?“ „Stanovení priorit tak, abych spokojenější v životě.“ Následovaly další otázky, možná řešení, akční kroky. A víte, co bylo impulsem klientky k vyhledání kouče? „Mám konfl ikt s podřízenou, už jsem vyzkoušela všechno, chci něco změnit, ale nevím co. Proto jsem tady.“ Otázky, které jsem použila, jsou z různých koučovacích přístupů (systemického, Ericksonovského, všímavého a manažerského koučinku). Otázky z různých směrů integrované do jednoho rozhovoru vedoucího k prospěchu klienta. Všechno souvisí se vším. Od konfl iktů s podřízenou přivedl integrativní přístup v koučinku klientku k sobě a ke spokojenějšímu životu. Příběh obrazu končí. A jak se obraz jmenuje? „S VÁŠNÍ I.“ Integrativní koučink, zahrnující manažerský, systemický, Ericksonovský a všímavý přístup, učíme účastníky našeho koučovacího výcviku INTECO – Integrativní kouč s akreditací MŠMT. Jeho 7. a 8. pokračování zahajujeme na podzim 2016 v Brně a v Ostravě. www.smrov.cz

Celý článek

Sebeobrana: jde o rychlost o psychiku

Irena Menšíková, 29.6.2016

Noční procházka parkem. Zkratka neosvětlenou ulicí. Nečekanému útoku však můžete čelit i za bílého dne. Být připravený platí v případě vlastní obrany dvojnásob. Zná to spousta z nás. Nervózně se ohlížíte, trhnete sebou při každém podezřelém zvuku. V ruce svíráte pepřový sprej. A pokud ne, tak byste měli. Rčení „lepší je být připravený“ platí v případě vlastní obrany dvojnásobně. „Říká se tomu pre-systém, v podstatě to znamená řídit se selským rozumem. V noci se vykašlete na nebezpečné zkratky a raději si připlaťte za taxíka. Pokud před sebou vidíte podezřelou osobu, vydejte se opačným směrem. A rozhodně s sebou noste alespoň pepřový sprej,“ radí trenér sebeobrany a bojových sportů Lubomír Medo. Všem ženám navíc důrazně doporučuje navštěvovat kurzy sebeobrany. Jenom z knížek se ubránit nenaučíte. Pro sebeobranu je důležitá i práce s psychikou. „Konfl ikt je z 80 % otázka psychologie,“ zmiňuje Lubomír Medo. Ve svém klubu Streetsurvival v Brně a Rosicích tak učí své svěřence, jak pracovat se stresem, strachem a agresí. Neznamená to ale, že fyzická připravenost není potřeba. „Říká se, že jen silní mohou vyhrávat. A je to pravda. Pohybové schopnosti jsou hodně důležité. Cvičíme proto výbušnost, rychlost a snažíme se, aby během třiceti vteřin, kdy konfl ikt může trvat, ze sebe člověk dostal maximum,“ dodává. A protože přepadení se většinou neděje v tělocvičnách, vyráží Medo se svými studenty a studentkami i do terénu. „Cvičíme v podchodech, v akvaparku, snažíme se ukázat, jak reagovat v reálných situacích,“ popisuje. Při výuce představuje i práci s nožem, boxerem, paralyzérem, pepřovým sprejem, teleskopem či jinými improvizovanými zbraněmi, které můžete najít kolem sebe. Absolvovala jsem u něj svůj první kurz sebeobrany. Dodnes se na něj dobře pamatuju.

Celý článek

Červenec Srpen

dak, 29.6.2016

VYTRŽENO Z DIÁŘE /

Celý článek

Co o vás prozradí váš oblíbený seriál?

Lucia Kvitkovičová, Lenka Lacinová, 29.6.2016

Dr. House, Jak jsem poznal vaši matku, Teorie velkého třesku, Přátelé, Hra o trůny… Víte, co o vás prozradí seriál, který si nechcete nechat ujít?

Celý článek

Déja vu Proč se nám zdá známé to, co jsme nikdy neviděli?

The Beastess, 29.6.2016

Proč? Seriál o tělesných projevech a pocitech, které si často neumíme vysvětlit

Celý článek

Laboratoř ticha

29.6.2016

Vstupte do Laboratoře ticha – dívejte se a poslouchejte, jak žije český les. Audiovizuální instalace vytvořená pro český pavilon na Světové výstavě EXPO 2015 je do října letošního roku k vidění v Národním zemědělském muzeu v Praze. Nechte se pozvat do živého lesa vysazeného ve futuristické laboratoři, která hlídá optimální teplotu, vlhkost, světlo i tmu. Když budete potichu, můžete se zaposlouchat do zvuků lesa a díky miniaturním kamerám se podívat i pod povrch běžně viditelných věcí. Anebo se zkuste, stejně tiše a pozorně, projít ve skutečné přírodě…

Celý článek

Jídlo jako světový názor

Daniela Kramulová., 29.6.2016

Jídlo nás může spojit, i nekompromisně rozdělovat. Je součástí našeho životního stylu, souvisí se zdravím, kondicí, psychickou pohodou, i s byznysem. Není divu, že vzniká řada protichůdných doporučení i módních trendů. V letošním létě „letí“ raw a retro.

Celý článek

Zachráním tě!

Mgr. Ivana Škodová, 29.6.2016

Kodependence neboli spoluzávislost

Celý článek

Vězeňská tetování: osudy vepsané pod kůží

Alena Lochmannová, 29.6.2016

Víte, co znamená slza vytetovaná pod okem, pavučina na předloktí nebo oční linky? Každý z těchto motivů má vlastní symboliku, jedno však mají společné – prozrazují na svého nositele, že byl ve vězení.

Celý článek

Neodkládejte návštěvu lékaře jako já,

29.6.2016

radí po zkušenosti s rakovinou Petr Koukal

Celý článek

Člověk, tvor svobodný

Marie Těthalová, 29.6.2016

Nietzsche v Nice

Celý článek

magie: Faustovi následovníci

Lenka Králová, 29.6.2016

„Grekko, Grekko, vstup do mě! Ty jsi já a já jsem Grekko!“ Toto extatické zvolání je součástí magického rituálu, díky kterému lze získat pohádkové bohatství. Čaroděj při něm volá démona jménem Grekko a chce, aby jej posedl. Grekko však není žádný starověký babylonský běs. Zapomeňte na Mezopotámii! Je to novověký hollywoodský běs – Gordon Grekko, hlavní postava z filmu Wall Street.

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace