5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

10/2017

Humor je zbraní duše v boji o přežití...

27.9.2017

„Jednoho přítele a kolegu, který vedle mne pracoval, jsem co do humoru přímo drezíroval. Navrhl jsem mu jednou, že si uděláme navzájem závazek a budeme den co den vynalézat nějaký veselý příběh, třeba něco, co by se mohlo stát po osvobození a našem návratu.“ (V. E. Frankl o věznění v Osvětimi)

Celý článek

TYPY ŠÉFŮ, kteří vás dovedou k šílenství

27.9.2017

Občas se ve zprávách personálních agentur objeví něco, co stojí za pozornost. Do této skupiny spadá i kategorizace nepříjemných šéfů. Na první pohled pouze humorné zobecnění, ovšem pod povrchem se skrývá překvapivě hodně pravdy. Podívejte se na šest typů šéfů, s nimiž se většina z nás už (bohužel) setkala. Který je ten váš?

Celý článek

VOLÍM HLAVOU, nebo srdcem

Matyáš Zrno, 27.9.2017

Poslední volby pro mě byly docela utrpením. Všudypřítomné billboardy Andreje Babiše zaplavily Prahu zrovna v době, kdy se moje neteř naučila docela obstojně číst. Nikoliv překvapivě si čtení chtěla vyzkoušet a kde jinde než na těch pěkných bílých billboardech hnutí ANO. Dostával jsem tak cestou ze školy pravidelnou dávku hesel typu: „Nejsme jako politici“ nebo „Aby tu chtěly žít i naše děti“. A oblíbená odpověď na jakoukoliv otázku zněla „prostě to zařídíme!“.

Celý článek

Psychologie NA TALÍŘI

27.9.2017

Co nám bere energii?

Celý článek

Místo bydliště může souviset s krevním tlakem, ukázal výzkum

27.9.2017

Doktorka Kiarri N. Kershaw a její kolegové zkoumali hodnoty krevního tlaku u afroamerické populace napříč různými regiony Spojených států amerických. Studie probíhala velmi dlouho, sběr dat totiž běží už 25 let. Za tu dobu se podařilo udržet ve výzkumném vzorku více než dva tisíce účastníků, kteří byli opakovaně měřeni. Celkem šestkrát jim byl zkontrolován krevní tlak a jedním ze sledovaných údajů bylo i místo bydliště. Ačkoli bychom to na první pohled nečekali, právě tyto dvě informace spolu významně souvisely. Za oceánem je běžné, že minority bydlí ve vysoce segregovaných oblastech, kde je častá nezaměstnanost, chudoba a zločinnost. U účastníků, kteří se během let přestěhovali z těchto rasově segregovaných oblastí do míst s menším zastoupením minorit, klesl výskyt rtuti v krvi. Právě zvýšená hodnota rtuti v krevním oběhu je spojena s rizikem srdečních problémů a mrtvic. A – jak se ukázalo – krevní tlak není jen výsledkem životního stylu a jídelníčku, nýbrž roli hraje i sociální prostředí a stres. Proto autoři navrhují zvýšenou opatrnost vůči rasové segregaci, která se očividně negativně promítá i do zdravotního stavu obyvatelstva.

Celý článek

Zvyšují antidepresiva riziko autismu?

27.9.2017

Nejnovější výzkum z University of Bristol naznačuje, že pokud nastávající matky během těhotenství berou antidepresiva, výrazně se zvyšuje riziko výskytu autismu u jejich dětí. Konkrétní nárůst byl vyčíslen dokonce na 41 procent, přestože absolutní čísla jsou stále malá – riziko autismu u dítěte vinou antidepresiv stouplo z 2,9 procenta na 4,1. Výzkumníci vycházeli z dat více než čtvrt milionu dětí žijících ve Stockholmu mezi lety 2001 a 2011, mezi nimiž se nacházelo také přes pět tisíc dětí s poruchou autistického spektra. Ovšem pozor, nedělejme ukvapené závěry; zjištěná korelace totiž netvrdí, že na vině skutečně musejí být antidepresiva. Rozhodně jsou ve hře i faktory, které užití antidepresiv zapříčinily, tedy poruchy emocí a především deprese. Nezdravé psychické rozpoložení matky tak může být na vině ještě více než samotná psychofarmaka. Tyto výsledky anglické univerzity proto mohou být odrazovým můstkem pro další zkoumání a hledání souvislostí. Je však zřejmé, že jednoduchých odpovědí se nám jen tak nedostane.

Celý článek

Osm hodin spánku: nutnost, nebo mýtus?

Jaroslav Petr, 27.9.2017

Jak opravdu vypadal spánkový režim našich předků žijících ještě v těsném propojení s přírodou? Donedávna jsme se o tom mohli jen dohadovat. Teď nám odpověď nabídlo sledování lovců a sběračů z Afriky a Jižní Ameriky. Přináší řadu překvapivých odhalení.

Celý článek

3 tipy

27.9.2017

Radkin Honzák

Celý článek

Stará láska nerezaví?

Matyáš Zrno, 27.9.2017

Odkdy vlastně víme, že stará láska nerezaví? Oficiálně od roku 1852. Tehdy toto přísloví poprvé uvedl F. L. Čelakovský ve svém Mudrosloví národu slovanského ve příslovích. Původní latinské přísloví známe ale už ze středověku (láska, která zestarala, se změnit neumí). I kdybychom ale přísloví neznali, tak skoro není člověka, který by alespoň o nějaký příklad nerezavějící staré lásky ve svém okolí nezavadil. Drsný happy end

Celý článek

Vztahy na dálku Mají šanci?

MOJMÍR SEDLÁČEK, 27.9.2017

Je to velké téma. Právě v těchto dnech, tedy na začátku zimního semestru, odjíždí spousta studentů na mnohaměsíční zahraniční studia a stáže. Nejde však jen o studenty, řada lidí také pracuje daleko od svého domova. Delší odloučení proto snadno potká téměř jakýkoli vztah. Jak se s takovou situací vypořádat?

Celý článek

SPECIÁLNÍ sourozenci

David Havelka, 27.9.2017

Bratr či sestra s postižením v dítěti rozvíjí trpělivost, schopnost pomáhat, přijímat a tolerovat odlišnosti.

Celý článek

ZÁLOŽÁCI

Matyáš Zrno, 27.9.2017

Málokteré slovo mělo pro generaci mých rodičů tak ošklivý nádech jako právě „vojna“. Dva roky, kterým se každý snažil vyhnout. Buzerace, šikana a kontakt s lidmi, se kterými byste se nikdy nepotkali: maďarští vojáci z jižního Slovenska, kteří neuměli česky nebo slovensky. Romové, kteří si neuměli vyčistit zuby. Propuštění kriminálníci, kteří naopak uměli všechno… Ale teď tu jsem. Ve vyškovských kasárnách. Dobrovolně na výcviku Aktivních záloh Armády České republiky. A vypadá to opravdu úplně jinak, než jak to znám z vyprávění.

Celý článek

CHYBÍ NÁM nadhled a SOUCIT

MOJMÍR SEDLÁČEK, 27.9.2017

Před pár dny se v kinech objevil snímek Nerodič. Jeho autorka Jana Počtová v něm zkoumá různé podoby současné rodiny a pohled okolí zvláště na ty nestandardní. Jsem vděčná, že mě k sobě pustili tak blízko, říká režisérka o protagonistech filmu. Film Nerodič se zaměřuje na šest párů či jednotlivců, jejichž přístupy k výchově dětí se výrazně odlišují: • Hana a Luboš, kteří se starají o šest dětí, jejich společné je však jen jedno • Joachim, který vychovává dceru ve střídavé péči • svobodná matka Stanislava, jež se rozhodla adoptovat dvě malé děti • Tamara, která se o malého syna stará sama, pouze s matkou • Kateřina a Veronika, které spolu vychovávají několik svých dětí • a konečně Marcela a Tobiáš, kteří děti nemají a ani je nechtějí

Celý článek

Terapii potřebují i ti nejvyšší…

27.9.2017

V rozhovoru k připravované knize papež František prozradil, že ve svých 42 letech navštěvoval zhruba půl roku psychoanalytičku.

Celý článek

RASISTKA JEDNA…

Matyáš Zrno, 27.9.2017

Celý článek

 1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace