5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

4/2010

Dá se předejít avizovaným zločinům?

Ludmila Čírtková, 1.4.2010

Některé zločiny vyvolávají otázku, zda jim šlo předejít. Například nedávné dvojnásobné vraždě manželů Malhockých v Českých Budějovicích, jimž syn z ženina prvního manželství dlouhodobě vyhrožoval. Manželé se obrátili na policii s žádostí o ochranu – a neuspěli.

Celý článek

Dá se předejít avizovaným zločinům?

Nevěra: Co prožívá podváděný partner?

Laura Janáčková, 1.4.2010

Podle výzkumů sexuologů Weisse a Zvěřiny uvádí 64 % mužů a 46 % žen, že byli v průběhu manželství nevěrní. S  manželovou či manželčinou nevěrou je konfrontována značná část podváděných – a bez ohledu na to, jak moc se aktuálně cítí v manželství spokojení, či nespokojení, působí odhalení partnerovy nevěry vždycky jako psychický šok.

Celý článek

Nevěra: Co prožívá podváděný partner?

Porodní bolest – porodní radost

Michaela Mrowetz, 1.4.2010

Bolest. Společná porodní zkušenost všech žen. Zároveň přirozená a pozitivní součást porodu. S bolestí, která porod provází, může rodička spolupracovat. Pomůže rodící ženě intuitivně nalézt nejvhodnější polohu, a díky tomu porod dobře postupuje. Žena ovšem musí mít možnost prožívat porod nerušeně a s úctou k jedinečnému okamžiku.

Celý článek

Porodní bolest – porodní radost

Péči o duši jsme zanedbali

Barbara Hansen Čechová, 1.4.2010

Tomáš Sedláček, raketová star mezi ekonomy, přirovnává s trochou ironie roli současných ekonomů k šamanům nebo vykladačům snů. Sám se do jisté míry takovým národním šamanem stal – dokázal přivolat velký zájem o historii ekonomického uvažování a nabídl alternativu, jak o problémech přítomnosti přemýšlet.

Celý článek

Péči o duši jsme zanedbali

Štíhlý ideál, tlustá realita

Daniela Kramulová, 1.4.2010

Podle údajů Světové zdravotnické organizace je na světě zhruba 300 milionů obézních lidí, kteří jsou ohroženi závažnými zdravotními komplikacemi obezity, jako je zvýšená rezistence na inzulin vedoucí k rozvoji diabetu, kardiovaskulární choroby, metabolický syndrom atd. Nadváhu má šestina populace, tedy asi jeden bilion obyvatel. Poprvé v historii prý chodí po Zemi více lidí s nadváhou než podvyživených.

Celý článek

Štíhlý ideál, tlustá realita

Psychologie dnes 4/2010

Daniela Kramulová, 1.4.2010

Jak spolu souvisí ideál štíhlé krásy a stále varovnější epidemií obezity, zajímalo nás v tématu dubnového čísla. Zanedbali jsme péči o duši, říká v rozhovoru ekonom Tomáš Sedláček. Dozvíte se také o významu těsného kontaktu matky a dítěte v prvních hodinách po porodu, psycholožka Laura Janáčková vysvětluje, proč se podváděný partner cítí tak mizerně, jak se cítí. Co vede některé lidi ke shromažďování psů a koček, i když se o ně evidentně nedokážou postarat? S Jaroslavem Petrem nahlédnete na dosud opomíjení oblasti výzkumu mozku, Lucie Hrdličková vás pozve k cestování proti času po Kubě. Myslíte, že lze zabránit avizovanému zločinu? A umíte v komunikaci s druhými klást opravdu ty správné otázky?

Celý článek

Psychologie dnes 4/2010

Kuba: Cestování proti času

Lucie Hrdličková, 1.4.2010

Když se řekne Kuba, většina z nás si představí sklenku Cuba Libre, Mojita nebo Daiquiri, doutníky Cohiba, usměvavé krásné lidi tančící salsu a pláže s bělostným pískem. Kubánská realita je však jiná, nejen z pohledu nezávislých cestovatelů, ale především z pozice obyčejného Kubánce. Život je složen z boje o každodenní přežití, ačkoli to ve výrazu jeho tváře nepoznáte. Míchané nápoje či doutníky jsou pro něj z finančních důvodů nedosažitelné a na slavnou pláž Varadero přístup nemá, tam se dostane pouze politická honorace či havanská smetánka.

Celý článek

Body Mass Index story

Eva Hauserová, 1.4.2010

Celý článek

Kádrování psychologů: Jsi vědec, bavič nebo šarlatán?

Daniela Kramulová a Barbara Hansen Čechová, 1.4.2010

Příloha Orientace Lidových novin uveřejnila 27. února esej Zbyňka Vybírala, v němž napadá mediálně známé kolegy. „Psychologové dnes vytvářejí kulisu v médiích asi jako každodenní baviči. Z odborného hlediska tlachají, šíří polopravdy, ale i úplné nesmysly,“ píše.

Celý článek

Nejen odborná a popularizační

Pavla Koucká, 1.4.2010

Vybíral ve svém textu rozděluje psychologii na odnož vědeckou a odnož popularizačně zjednodušující. Zcela však opominul psychologii jako řemeslo - setkávání psychologů s klienty a pacienty, jež je podstatou oboru.

Celý článek

Když se kůže zblázní

Kat, 1.4.2010

Každý desátý psoriatik přiznává, že alespoň jednou pomyslel na sebevraždu - kvůli nenávisti k vlastnímu tělu a obavě z odhalení její příčiny - lupénky…

Celý článek

Narcismy všech barev politického spektra

Jiří X. Doležal, 1.4.2010

podoteky Jiřího X. Doležala

Celý článek

Máme vyhovující koncepci psychiatrické péče?

1.4.2010

/ Pod vlivem psychotické poruchy udupal na Psychiatrické klinice Ke Karlovu agresivní pacient svého spolupacienta. Zprávy o tomto incidentu proběhly počátkem roku některými médii s konstatováním, že k prohřešku ze strany psychiatrické kliniky nedošlo. Skrývá se vedle konkrétních pochybení za tragickou událostí chyba systému psychiatrické péče v České republice? Systém psychiatrických služeb u nás nezaznamenal na rozdíl od ostatních států EU za posledních 20 let žádnou výraznější změnu... /

Celý článek

Nešpor/n/oviny

Karel Nešpor, 1.4.2010

Celý článek

Zeptali jsme se sportovního psychologa Michala Šafáře na souvislosti psychiky a sportovního výkonu

Dak, 1.4.2010

* Po nevydařeném vystoupení krasobruslaře Tomáše Vernera na zimní olympiádě prohlásila trenérka, že jeho problémem je příliš vysoká inteligence - o všem prý moc přemýšlí a jeho výkonnosti to škodí…

Celý článek

Kalendárium

1.4.2010

1. dubna 1908 se narodil Abraham Harold Maslow, americký psycholog, jeden ze zakladatelů humanistického proudu v psychologii, známý především jako autor hierarchické teorie lidských potřeb. Uspořádal je do pyramidy, v jejíž základně jsou fyziologické potřeby, nad nimi jsou potřeby jistoty a bezpečí (vyhýbání se všemu hrozivému, neznámému), dále potřeby lásky a sounáležitosti (někam, k někomu patřit, být přijímán), ještě výše stojí potřeba úcty a uznání (mít úspěch v očích druhých a na jeho základě budovat vlastní sebehodnocení), nejvýše stojí potřeba seberealizace. Uspokojení nižších (nedostatkových) potřeba je podmínkou rozvoje potřeb vyšších, růstových. V roce 1968 byl zvolen prezidentem APA. Maslow zemřel 8. 6. 1970. 26. dubna 1931 zemřel George Herbert Mead (narozen 27. 2. 1863), americký filozof a sociální psycholog, představitel filozofického pragmatismu a inspirátor symbolického interakcionismu. G. H. Mead věnoval velkou pozornost problematice lidského Já (self). Navazoval na Cooleyho koncepci „zrcadlového Já“, podle níž člověk sám sebe zakouší prostřednictvím druhých, a poukazoval na roli hry a napodobování v procesu sociálního učení dítěte. Všechny jeho knihy (Myšlení, já a společnost, Filosofie činu, Filosofie přítomnosti) byly vydány až posmrtně na základě jeho přednášek, rukopisů a článků.

Celý článek

Naučme se dávat dobré otázky

1.4.2010

Škola komunikačních dovedností IV. Když se zaposloucháme do hovorů ať v dopravních prostředcích, na pracovních poradách nebo u rodinné večeře, můžeme si všimnout, jak málo se druhých skutečně na něco ptáme. Většinou dáváme otázku jen proto, abychom si něco ověřili či zkontrolovali stav. Ale málo nás zajímá, co si druhý skutečně myslí nebo jak by mohl řešit své problémy. Dobrá otázka otevírá druhému možnosti, rozšiřuje pohled, nutí k přemýšlení. Naučme se používat základní koučovací otázky.

Celý článek

Glie: dlouho opomíjené Popelky v lidském mozku

Jaroslav Petr, 1.4.2010

Tvoří polovinu objemu lidského mozku a je jich desetkrát více než neuronů. Přesto stály v pozadí zájmu neurologů i neurobiologů. Dlouho se jim připisovala jen podpůrná funkce buněčného tmelu. Gliovým buňkám však náleží podstatně aktivnější role.

Celý článek

Šílení“ zachránci zvířat

Miroslava Khollová, 1.4.2010

Považují se za milovníky a zachránce opuštěných zvířat, jejich svérázná „péče“ však mnohdy přináší zvířatům spíše utrpení a sousedům peklo. Někteří jedinci se svými zdivočelými zvířaty mohou být nebezpeční okolí, přesto je fenomén patologického shromažďování zvířat podceňovaný problém.

Celý článek

1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace