5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Jak rozumět řeči intuice?

Jak rozumět řeči intuice?

Autor: Jan Benda | Datum: 30.11.2012 | Vydání: 12/2012

Existuje intuice? A může rozumně uvažující člověk něco takového brát vážně? Lze intuici důvěřovat? Po celá desetiletí pokládali vědci intuici za něco iracionálního a nevěrohodného. Studium lidského rozhodování a také kreativity je však znovu přimělo se tématem intuice zabývat.

Jak rozumět řeči intuice?

Představa, že se v životě rozhodujeme racionálně, vyvolává u většiny psychologů samozřejmě shovívavý úsměv již dávno. Od dob Freudových a Jungových je zřejmé, že pudy, emoce nebo v Jungově pojetí archetypy ovlivňují lidské chování mnohem víc, než si obvykle připouštíme. Jak ale smířit emoce a rozum, když emoce nás přece tak zaslepují? Nedávné výzkumy rozhodovacích procesů ukazují, že ne vždy. Prvotní pocity, dojmy i „tušení“ někdy bývají správné. A i když takové „někdy“ našemu rozumu jistě nepostačí, vědci tento fenomén vysvětlují, stručně řečeno, takto: Mozek přijímá v bdělém stavu okolo 11 milionů smyslových podnětů za vteřinu. Naše vědomé myšlení, sídlící v mozkové kůře, je schopné zpracovat jen asi 40 až 60 z nich. To je cca 0,00045%. Nepatrný zlomek. Zbytek podnětů mozek také registruje, ovšem ne vědomě. Přesto podle kognitivních vědců mozek tyto informace zpracovává a využívá. Děje se tak prostředprostřednictvím dvou nezávislých, vzájemně interagujících systémů, které oba ovlivňují náš úsudek a rozhodování. Jsou označovány jako systém 1 a 2.

Teorie duálních procesů

Systém 2, označovaný také jako racionální, analytický, je evolučně mladší a je vlastní pouze člověku. Informace zpracovává prostřednictvím vědomého uvažování. Opírá se přitom o logické standardy a abstraktní myšlení. Fungování systému 2 vyžaduje jisté úsilí, je řízeno vůlí. Má proto omezenou kapacitu a ve srovnání se systémem 1 je výrazně pomalejší. Systém 1, označovaný také jako zážitkový nebo heuristický, je rychlý, automatický, je primárně neverbální, spojený s emocemi. Sdílíme jej se zvířaty, a je proto považován za vývojově starší. Při řešení problémů se systém 1 opírá o holistické asociace a schopnost rozeznat opakující se vzorec v rámci obrovského množství dříve uložených zkušeností, které má k dispozici. Funguje neuvědomovaně a bez úsilí. Do vědomí proniká teprve konečný výsledek zpracovávaných informací. Podle této tzv. teorie duálních procesů je intuice spojována s funkcí systému 1. Signály, které do vědomí díky intuici vstupují, podle této teorie nejsou dílem náhody, ale výsledkem bleskového procesu zpracování velkého kvanta zkušeností, který probíhá mimo vědomí. Jak tyto signály rozeznáme? A máme se jimi řídit?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace