5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Bojím se, že mě partner opustí

Bojím se, že mě partner opustí

Autor: Veronika Neumannová | Datum: 2.5.2014 | Vydání: 5/2014

Eva je krásná, chytrá mladá žena. Muži se za ní otáčejí, lichotí jí, zvou ji na rande. Jí ale dlouho trvá, než k někomu najde důvěru – a nakonec stejně skončí opuštěná. Scénář se opakuje a Eva netuší, kde stále dělá chybu…

Bojím se, že mě partner opust

Zklamání v partnerských vztazích provází pohlednou a inteligentní Evu už dlouho. Scénář bývá vždy podobný. Zpočátku vztahu je vše krásné, úžasné – čím však byly Eviny city hlubší, tím více zranitelná si připadala. Jejím modelem je strach z opuštění, a proto si nevědomě přitahovala do života dokonalá zrcadla – muže, kteří se citově příliš nevázali, nezávislé nebo neprojevující emoce.

Jednou poznala Petra, zdravě sebevědomého a zdravě nezávislého muže. Na začátku byli jako dvě hrdličky, později se on z jejího pohledu začal „oddalovat“. Petr se choval přirozeně, to Eva vnímala rozdíl v chování, jakmile ubylo pozornosti typické pro fáze zamilování, začala cítit znepokojení a napětí. Zprvu se projevily podvědomé tendence v podobě emoční manipulace – pláč, vynucování si jeho vyznání, výčitky, že už ji nemiluje. Petr reagoval ihned, zpozorněl, protože do té doby bylo pro něj vše v pořádku. Nerozuměl jejím emocím a reakcím. Ujišťoval ji, že je vše v pořádku, ale necítil se v tom dobře. Evu jeho ubezpečování na chvíli uklidnilo. Ale vždy když bylo podle ní něco „jinak“ než obvykle, model se okamžitě spustil. Její reakce se začaly vyostřovat. Petr byl unavený nebo přišel pozdě a jí se v hlavě ihned rozvíjel scénář: „Byl někde s jinou.“ Jednou když byl ve sprše, mu s bušícím srdcem zkontrolovala telefon. Od té doby to pro ni bylo jako droga. Neustále čekala jen na vhodnou příležitost, aby se mohla podívat.

Ve vlastní šťávě

Strach z opuštění je směs emocí s různými odstíny. Pod vztekem, žárlivostí a potřebou kontrolovat druhého je možné najít strach. A ten se okamžitě promítá do těla – píchnutí u srdce, zrychlení tlukotu, tělo zaplaví horkost, tělesná slabost, mlha před očima, zvýšené pocení, pocity paniky, pocity na omdlení. Objevují se emoce bezmoci, strach z pokoření, zranitelnost, lítost. Člověk hledá jakýkoli signál pro potvrzení svých domněnek. V chování partnera, v jeho reakcích, v jeho telefonu nebo e-mailové schránce. Veškerá pozornost je zúžena jen na hledání toho, co je domněle špatně. Vše je zrychlené, zostřené. Po emočním výbuchu se často objevují pocity selhání, silné negativní emoce vůči sobě samému. Partner je naštvaný, zklamaný, odtažitý a člověk se hněvá sám na sebe, že své reakce neustál. To jen potvrzuje jeho domněnky, že není dost dobrý. Brzy to jistě zjistí i partner a odejde… A tak se do svého modelu strachu noří ještě hlouběji.

Co přesně se v člověku ovládaném strachem z opuštění odehrává? Stane se, že partner přijde unavený z práce. Mozek na situaci domnělého citového ohrožení reaguje spuštěním poplachové reakce (amygdala vítězí nad logikou čelních prefrontálních laloků), uvolňují se stresové hormony a nastupuje pocit ohrožení. Mysl podvědomě hledá důkazy. Partner na to ale reaguje také a může se začít ještě více oddalovat nebo se bránit, což je pro takto nastavenou mysl potvrzením skutečnosti. Protože amygdala mění naše prožitá a upevněná schémata ve spouštěcí mechanismy, při každé nové podobné situaci reagujeme shodně – přehnaně a často neopodstatněně. Každou další reakcí se schéma upevňuje. Čím silnější a vícekrát je schéma opakováno, tím obtížnější je se z něj vymanit. Mozek volí navyklý sled a člověk už předem cosi očekává, ač se objektivně nic neděje.

Eva se také začala srovnávat s jinými ženami a někdy je před Petrem shazovala. Zájem ostatních mužů jí nepomáhal. Vnitřní strach totiž vítězil – strach, že ji Petr nebude milovat takovou, jaká je. Začala být podrážděná, unavená a bylo jí ze sebe nanic. Mnohdy na Petra vyjela. Petr se začal vzdalovat, přestával se těšit domů, byl smutný a otrávený. Nerozuměl tomu a nebavilo jej stále vysvětlovat, ujišťovat. On přece nic neprovedl.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

  • Byla to noční můra 10.5.2014, 9:16 Zobrazit

6666
Výroční konference Škola komunikace