5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Cenzoři sociálních sítí: práce jen pro otrlé

Cenzoři sociálních sítí: práce jen pro otrlé

Autor: Martina Klicperová-Baker a dak | Datum: 29.1.2015 | Vydání: 2/2015

Brouzdání po internetu, jež je pro většinu lidí zábavou, může být zároveň nesmírně vyčerpávající prací.

Cenzoři sociálních sítí: práce jen pro otrlé

Celou pracovní dobu brouzdat po internetu. Tohle podivné zaměstnání vykonávají moderátoři obsahu elektronických sociálních sítí (content moderators). Nejde jen o několik párů bedlivých očí, časopis Wired udává, že jde o armádu čítající nejméně sto tisíc lidí, což je dobrá polovina všech zaměstnanců sociálních sítí. Protože se ale jedná o ekonomicky i eticky citlivé téma, jejich činnost zůstává více méně utajena. Pokud byste se zeptali představitelů společností jako Microsoft, Google nebo Facebook, jak vypadají jejich služby v oblasti moderování obsahu sítí, nabídnou vám vágní prohlášení o ochraně klientů, ale odmítnou diskusi o podrobnostech.

Utajení cenzoři

Obsahový moderátor je vlastně cenzor. Neustále monitoruje sociální sítě, snaží se rozlišit mezi zpravodajstvím a psychopatickými výlevy. Aby ochránil veřejnou elektronickou sféru před pohoršujícím obsahem, vymazává příspěvky, které jsou příliš sexuální, brutální či rasistické.

Asi všichni známe pocit zoufalé lítosti po zahlédnutí nějakého otřesného dokumentárního záběru v televizních zprávách anebo znechucení, když se po přečtení článku člověk začte do needitovaných příspěvků čtenářů. Zvědavost je náhle umlčena a přebita nezapomenutelně krutým obrazem či pocitem spojeným s nahlédnutím do lidského bahna. Přitom jde jen o jednorázové zážitky, o které jsme si nepřímo sami řekli. Je ale možné snášet něco takového po celou směnu, týden po týdnu, měsíc za měsícem? Mučená zvířata či děti, tváře trýzněných lidí…

Humanita a byznys v jednom

Jedním z cenzorů je i Michael Baybayan, 21letý veselý mladík s rezavě hnědými vlasy. Spolu s dalšími kolegy sedí ve velké místnosti s dlouhými stoly plnými počítačů. Nevypadá to jako prostředí typické pro první zaměstnání – a obrazovka Michaelova počítače už vůbec ne. Děsivý detail perverzního pornografického snímku zmizí, jen co Michael klikne myší.

Baybayanovým úkolem je odstraňovat odporný a brutální obsah ze sociálních sítí na území USA. Sociální média dokážou lidi spojit s rychlostí dříve nebývalou, má to ovšem i své stinné stránky. Američtí prarodiče dnes už rutinně používají Facebook, aby se spojili se svými dětmi a vnoučaty žijícími často stovky kilometrů daleko – vstupují přitom do prostoru, kde mohou být vystaveni celé paletě útoků, které k nim v nečekaných momentech hrubě vtrhnou nebo se nenápadně vplíží. Chtěli by všichni ti příbuzní a přátelé sociální sítě dál využívat, kdyby zjistili, že se jejich rodinné fotografie objevily mezi otřesnými snímky z dopravní nehody na ruské dálnici či v tvrdém pornu?

Sociální sítě se staly mnohamiliardovým byznysem a poslední vývoj ukazuje, že z velké části závisí na schopnosti společností kontrolovat hranice obsahu vytvářeného jeho účastníky – a ujistit je, že babičky ani jejich děti a vnoučata nikdy neuvidí snímky, jaké Michael Baybayan právě zlikvidoval.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace